NYNKEDEJONG Recensies Keurmerk Beter Leven voor zuivel <mwf- Vrouw doodgereden op snelweg Vermoedelijk laatste vrouwtje Yangtze-schildpad overleden 6 maandag 15 april 2019 Column In samenwerking met de Vo gelbescherming en Na- tuur&Milieu stelde de Dierenbescherming criteria op voor het keurmerk. Volgens Dierenbescherming directeur Co'tje Ad miraal was het een in gewikkelde puzzel. ,,Je hebt met verschillende belangen te maken, dus het kostte veel tijd om iedereen op één lijn te krijgen. We zijn blij dat het is gelukt en dat er nu ook eisen zijn opgesteld voor een betere zorg voor de natuur rond en op de boerderij. Zo moet er in weilanden veel meer ruimte komen voor bloemen, insecten en weidevogels. Ook stellen we voor waarden op het gebied van groene energie, het afbouwen van mest overschotten en het beperken van vervuilende bestrijdingsmidde len.'' Het keurmerk is volgens Admi raal ook goed nieuws voor de koe. ,,De intensivering van de melk veehouderij is wat ons betreft te ver doorgeschoten. Het imago van een groene weide met tevreden grazende dieren onder een Hol landse wolkenlucht staat ver af van de realiteit. Een koe staat ruim 90 procent van haar leven op stal.'' Onder het Beter Leven-keurmerk is een weidegang van zes uur op minimaal 120 dagen gegaran deerd. Ook is de verplichte opper vlakte per koe op 5 vierkante me ter gesteld. Aan het welzijn van kalveren is ook gedacht. ,,Het nieuwe keur merk schrijft voor dat vanaf 2020 kalveren minimaal 28 dagen op het bedrijf moeten blijven, in plaats van de nu gangbare twee weken. Hierdoor zijn ze een stuk minder vatbaar voor ziektes en kunnen ze het transport beter aan.'' Controles Onafhankelijke instellingen bren gen geplande en ongeplande be zoeken aan de boerenbedrijven die met het keurmerk werken. ,,Het controlesysteem moet waterdicht zijn'', aldus Admiraal. Vooralsnog doen zes melkvee houders in Nederland mee aan het nieuwe concept. ,,En met zeker veertien anderen zijn we in een vergevorderd stadium. Afzet en compensatie van extra kosten voor de boer zijn cruciaal om dit te laten slagen'', stelt Admiraal. Olaf de Boer, commercieel directeur van Jumbo: ,,De kosten voor de boer zijn hoger als ze aan de Beter Leven-criteria voldoen. Daar ver goeden wij ze ook voor. De zuivel met het keurmerk is in de winkel 10 cent duurder dan die zonder keurmerk.'' Ongeveer de helft van de meerprijs gaat naar de melkvee houder. In enkele filialen zijn de pakken melk en yoghurt met het keur merk al een paar dagen te koop, maar vanaf vandaag is de zuivel (met één ster) in alle 650 winkels verkrijgbaar. ,,Als de mensen de producten voldoende kopen, wil len we meer zuivel in de winkel zetten, zoals houdbare melk of desserts met een keurmerk.'' Volgens De Boer houdt de ont wikkeling hier niet op. ,,Sinds het verdwijnen van de legbatterij is er gelukkig veel veranderd. Dat proces is niet meer te stoppen. We verwachten dat de markt verder verduurzaamt. Hoe dat zich ontwikkelt hangt ook af van de vraag van de klant.'' Aan het ongeval ging een ruzie in de auto vooraf, zegt een woord voerder van de Duitse politie. De vrouw stapte uit en werd aange reden toen ze op de snelweg liep. Volgens de woordvoerder had ze veel gedronken. Voor zover de politie dat nu kan nagaan, bezocht de vrouw disco theek Index in Schüttorf, vlak over de grens bij Oldenzaal. Ze zou daar iemand hebben gebeld om haar op te halen, vermoedelijk de chauf feur van de auto waar ze later uit stapte. Dat is een man van 35 jaar, waarschijnlijk ook uit Nederland. In de auto waarin de twee bij de discotheek vertrokken zat ook een derde vrouw. Toen er ruzie was ontstaan, stapte de derde vrouw als eerste uit. Zij stapte over in een andere auto, vermoedelijk zaten daar bekenden van haar in. Vluchtstrook In de auto waarin de vrouw uit Ermelo met de 35-jarige chauffeur zat, ging de ruzie verder, stelt de politiewoordvoerder. Op de A31, die vanaf Schüttorf naar het zui den voert, hield de auto stil op de vluchtstrook en stapte de vrouw uit. Waarom ze het voertuig ver liet, is niet duidelijk. De vrouw kwam op de rijbaan terecht, werd overreden en was meteen dood. De snelweg was lange tijd dicht voor onderzoek. De 35-jarige chauffeur is ver hoord door de politie, maar daarbij liet hij volgens de woordvoerder weinig los. Hij zit niet meer vast. De politie wil niet ingaan op de relatie tussen beiden. Het Duitse RTL meldt dat de twee relatiepro blemen hadden. De woordvoerder stelt dat het in Duitsland verboden is om iemand op de snelweg uit te laten stappen. Vandaag gaat het onderzoek ver der. De woordvoerder stelt dat het vermoeden bestaat dat de vrouw met haar eigen auto naar de disco theek is gereden. Mogelijk is dat ook de auto waarin de derde vrouw even voor het overlijden van de Ermelose overstapte. SUZHOU In een Chinese dieren tuin is een van de laatste vier Yangtze-weekschildpadden over leden. Het was mogelijk het laatste vrouwtje van de hele populatie. De Suzhou-dierentuin in het zuiden van China maakte het overlijden van de reuzenschildpad gisteren bekend. In de dierentuin leefden twee van de vier over- gebleven dieren. Een mannetje blijft nu achter. De twee andere schildpadden leven in afzonder lijke meren in Vietnam. Van deze dieren is niet bekend of het man netjes of vrouwtjes zijn. De dood van het ongeveer 90 jaar oude vrouwtje lijkt een haast onoverkomelijk obstakel met het oog op het voortbestaan van de ernstig bedreigde diersoort. De voortplanting ging al moeizaam. Het mannetje in de dierentuin produceerde slecht zaad, een an der mannetje kwam om na een vechtpartij met deze schildpad. Een dag voordat het vrouwtje overleed, was zij voor een vijfde keer geïnsemineerd. Het zijn allemaal leugens, allemaal gekochte positiviteit staanplaats geboekt, ook al kende ik Jeroen helemaal niet en weet ik niet eens wat hij verstaat onder een kindvriendelijke camping. Maar Jeroen is een leugenaar, en Els misschien ook wel, net als al die mensen wier mening ik serieus heb genomen wanneer ik op zoek was naar de beste sushi van Zwolle of een stacaravan in de Vogezen. NOS op 3 maakte begin dit jaar een uitgebreide reportage over het kopen van recensies. Bijna de helft van alle reviewschrijvers kreeg weleens een beloning voor het schrijven van een positieve beoordeling. Er zijn bedrijven die voor jou die positieve recensies regelen, als je maar betaalt. Ik kon het in februari, toen dit nieuws bekend werd, nog naast mij neerleggen. Maar nu de zomervakantie moet worden geboekt, voel ik mij een kind dat net heeft geleerd dat Sinterklaas niet bestaat. Ik surf langs cam pings, lees gewoontegetrouw de reviews, maar het voelt alsof alles een leugen is. En niet alleen de reviews, maar ook de foto's van ruime staanplaatsen en blauwe kinderzwembadjes. Allemaal fake news, allemaal leugens, allemaal gekochte positiviteit. Jeroen uit Haren is met zijn familie vast stiekem naar een heel andere camping gereden. De term 'fake news' heeft al meer kapotgemaakt dan ons lief is. Men strooit met des informatie, trekt wetenschappelijk verworven kennis in twijfel en hoppetee: ineens is Facebook de bron van alle kennis, de ouder wetse journalistiek de vijand. En breekt die traditionele jour nalistiek zich het hoofd over wat ze in vredesnaam kunnen doen om fake news te bestrijden. Het laatste slachtoffer van fake news: de recensie. Ik las bij het uitzoeken van een restaurant of een camping altijd graag de recen sies. En enigszins naïef hing ik ook enig gewicht aan de mening van voor mij totaal onbekende men sen. Een camping voor de zomer vakantie? Als Els uit Hillegom zei dat de pizza's in het camping restaurant wat aan de kleine kant waren, was dat geen reden om de camping weg te klikken, maar on bewust onthield ik de opmerking toch. Maar als Jeroen uit Haren zei dat de camping leuk is voor kleine kinderen, dan had ik al bijna een GO @nynke Vanaf vandaag geldt het Beter Leven-keurmerk van de Dierenbe scherming ook voor zuivelproducten. Jumbo verkoopt als eerste su permarktketen melk en yoghurt met het keurmerk. Sanne Schelfaut Den Haag i 'ih-.JÉJ Jumbo-directeur Olaf de Boer. foto koen verheijden BAD BENTHEIM Een 22-jarige vrouw uit Ermelo is zaterdag om het leven gekomen toen zij op Duitse snelweg A31 bij Bad Bentheim uit de auto stapte en werd overreden. De Yangtze-weekschildpad. FOTO ASIAN TURTLE PROGRAM II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6