plfe 5 T m •■-, Mensen denken: 'O, die anderen grijpen wel in' Soedan wacht op ingrijpen Meer bier met minder alcohol 'Aanslag België net verijdeld' JBffi -?5t; - ^^es^wiispi ww? zr v irrfy -> sr~r.*.i ,,Onze vaders waren vaak verre van empathisch, zeer op zichzelf gericht. Onze moeders gefrustreerd in hun eigen ambities. En: ze waren losge rukt van hun families. Er waren geen opa's en oma's om een oogje in het zeil te houden. Toch denk ik niet dat deze wijk op zichzelf staat. Buurten zijn besloten gemeenschappen, net als kerken en sportverenigingen, en dus plekken waar misstanden ge- makkelijk kunnen worden toegedekt en verzwegen. Het zou me niet ver bazen als dit soort verhalen in de toe komst vaker naar buiten komt.'' ,,Dat was zeker een van de redenen. Sommige buren zeiden later tegen me: bij ons thuis was het nog erger. Maar er zijn ook andere verklaringen. Mensen zijn in het algemeen terug houdend met het melden van mis standen bij de buren. Ze zijn bang dat ze de orde verstoren, dat ze erop aan worden gekeken. En er is sprake van het 'omstander-effect'. Mensen den ken: o, die ander grijpt wel in.'' ,,Het komt overal voor. En hoogopge leide ouders zijn geraffineerder in het verhullen ervan. Toen ik op mijn 9de in het ziekenhuis werd opgeno men en er vermoedens van kinder mishandeling kwamen, verspreidde mijn moeder verhalen dat ik een fan tast was en dat werkte. Buren namen me niet meer serieus.'' ,,Alle mensen die ervan weten en niets doen, zijn medeschuldig aan het in stand houden. Mijn oproep is dan ook: kom alsjeblieft in actie als je een 'niet-pluis-gevoel' bij een kind hebt. Iedereen kan hét verschil ma ken.'' ,,Mensen zeggen vaak 'maar het zijn toch je ouders'. Alsof ouders een soort eigendomsrecht op hun kinde ren hebben en, nee, zo is het niet. Ik ben met 16 uit huis gegaan, ben ge trouwd, heb twee kinderen gekregen en heb voor de rust en veiligheid van mijn gezin gekozen. Ik weet dat ik daar goed aan heb gedaan, maar moeilijk was het wel. Inmiddels zijn mijn ouders overleden.'' ,,Ik heb me er zo'n dertig jaar verre van gehouden. Ik had een goede car rière, fijn gezinsleven, zag mezelf als iemand die er 'bovenop' was geko men. Het kantelpunt kwam toen ik zo'n tien jaar geleden een auto-onge luk had, last kreeg van een whiplash, mijn bedrijf stil lag en ik scheidde. Toen ben ik pas in het verleden gedo ken. Ik ben er anders door geworden. Een completer mens, denk ik. Met meer emoties. Ook bijzonder: ik werk al heel lang in de jeugdzorg en nóóit heb ik een verband gelegd met mijn eigen verleden, tót het boek ge schreven was. Gek hé? Dat ik het één scheidde van het ander.'' ,,Ik geloof maar in één aanpak: met kinderen praten. Had iemand dat maar met mij gedaan. Gewoon ge vraagd: hoe gaat het met je? Het zou goed zijn als leerlingen op de basis- en middelbare school een paar keer een gesprek hebben met een vertrou wenspersoon. Dat zo'n moment net zo normaal wordt als het meten en wegen bij het consultatiebureau.'' maandag 15 april 2019 GO wist ik niet beter' X JTO.- K y -,n =■•-,, "11^ U kwam er door uw research ach ter dat niet alleen u en Eva de dupe waren, maar ook anderen. Wat was er mis met dit buurtje? Greep niemand in de buurt in, omdat geweld 'normaal' was? —Jorien Meerdink Kindermishandeling wordt vaak aan kansarme gezinnen gelinkt. Uit uw boek blijkt dat het anders zit. Een van de mannen zegt dat de moeders 'medeplichtig' waren omdat ze het geweld niet tegen hielden. Bent u het daarmee eens? Na uw jeugd besloot u uw ouders nooit meer te zien. Dat moet moei lijk zijn geweest. Wat voor impact heeft uw jeugd op uw leven gehad? De overheid lanceerde recent een nieuwe campagne tegen kinder mishandeling. Heeft zoiets zin? Morgen vindt, n.a.v. dit boek, in het Conservatorium van Amsterdam het symposium 'Huiselijk geweld en kin dermishandeling' plaats. Aanmelden via www.jorienmeerdink.nl KHARTOEM Duizenden Soedanezen wachtten gis teren in de hoofdstad Khartoem op actie van de militaire raad nadat de chef daarvan had beloofd dat een burgerregering wordt gevormd na overleg met de oppositie. De demonstran ten hebben zich net als de afgelopen dagen verza meld bij het ministerie van Defensie. De situatie in Soedan is nog steeds cha otisch na het vertrek don derdag van president Omar al-Bashir die dertig jaar aan het bewind is geweest. Zijn opvolger, defensiemi nister Awad Ibn Auf, stapte vrijdag al na een dag op. DEN HAAG De verkoop van alcoholvrij bier is met ruim 30 procent in 2018 nog veel harder gestegen dan in voorgaande jaren. Dat staat in de jaarlijkse bier- consumptiecijfers van Ne derlandse Brouwers, de overkoepelende organisa tie van bierbrouwerijen. Sinds 2010 is de consump tie van dit zogenoemde 0.0 bier ruim vervijfvoudigd. Speciaalbier zit ook nog steeds in de lift. Opvallend daarbij is het snel toene mende aanbod van laag-al- coholische speciaalbieren. Deze groei van speciaalbie- ren en van 0.0 zijn de be langrijkste oorzaken van de met bijna 3 procent geste gen bierconsumptie. WAVER In het Belgische Waver is zaterdagochtend een 22-jarige man opge pakt. Hij zou zaterdag of zondag een terroristische aanslag hebben willen ple gen, schrijft het Belgische dagblad La Dernière Heure. De woordvoerder van het federaal parket, Eric Van der Sypt, bevestigt de aan houding en de link met ter rorisme. Hij gaat verder niet in op de plannen voor een mogelijke aanslag. Volgens de bronnen van de Waalse krant ging de ver dachte naar zijn familie om afscheid te nemen voordat hij tot de actie over zou gaan. De jongeman be keerde zich tot de islam na het overlijden van zijn moe der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5