Eerste koopjesroute blijkt succes SCHOUWEN-DUIVELAND 19 RECORD STORE DAY VINYL Terwijl de Gentse band The Monotrol Kid soundcheckt (Qa va? Oui, ga va!) raakt het zaterdag ochtend steeds voller in platenlounge Marmur in Zierikzee. HET RUIME SOP Zierikzee De americana-klanken van de Vlamingen trek ken tientallen liefheb bers naar binnen op het Havenplein. Speciaal voor Record Store Day. Op die dag houden platenwin kels wereldwijd extra activiteiten om de branche te promoten. Bands geven een optreden in de winkel en alleen vandaag zijn er exclusieve platen te koop. ,,Zoals Imagine van John Lennon'', zegt Marijke Folkertsma van Marmur. ,,Daar staan tracks op die nog nooit zijn verschenen." Van achter de balie vult Louis Kleingeld haar aan. ,,Of er zijn picture discs ge maakt: platen met een foto erop gedrukt.'' Danny Vera Folkertsma en Kleingeld doen al sinds 2014 mee aan Record Store Day. In die jaren traden de bands nog op straat op voor de winkel aan de Poststraat. „Binnen paste het niet'', herinnert Marijke zich. Danny Vera stond er nog eens op de stoep te spelen. Behalve The Monotrol Kid zijn vandaag ook het Britse Matt Perriment, de Aarden- burgse singer-songwriter Bernard Hering te gast. Tangarine sluit aan het einde van de middag af. Het zijn vooral mannen die de weg naar Marmur weten te vin den. Van een gezin van vier dat naar binnenkomt, maken er drie na een paar tellen rechtsomkeert: moeder en de twee dochters. Pa laat zijn vingers even door de pla ten glijden op zoek naar een toe valstreffer en loopt dan toch met tegenzin de zaak uit. ,,Het is vooral een mannenpubliek'', zegt Fol- kertsma. Ze wijst naar de de kof fiebar halverwege. ,,Maar we heb ben ook iets voor de vrouwen om Het zijn vooral mannen die de weg naar Marmur weten te vinden het hun naar de zin te maken. En in de tuin komt een terrasje.'' Ondertussen zet The Monotrol Kid 'The rain' in. ,,Als je het num mer kent mag je meezingen'', spreekt de frontman het publiek toe. ,,Ken je het niet, dan hebben we liever dat je niet meezingt." De revival die vinyl doormaakt wordt nog eens versterkt door kenners achter de toonbank, legt Kleingeld uit. ,,De verkopers trek ken hun eigen publiek. ik weet bij voorbeeld niets van hiphop, maar wel van jazz, blues en americana. Mensen met die smaak zoeken dat op." Zoals Ben Schot uit Goes. Re cord Store Day had-ie al weken van tevoren omcirkeld in de agenda. Vandaag bezoekt hij ook nog De Drvkkery in Middelburg en De Waterput in Bergen op Zoom. Daar speelt De Staat straks, de ambassadeur van deze dag. ,,Ik wist niet eens dat hier een platen zaak zat", zegt Schot. ,,Ik woonde vroeger op Tholen en ging toen al de brug over naar Bergen op Zoom." Hij vindt The Monotrol Kid wel 'een aardig bandje'. Yola is zijn nieuwste ontdekking, hij hoopt er een plaat van te scoren vandaag. Als aanvulling op zijn toch al forse collectie. ,,Je ontdekt veel meer dan vroeger", zegt Schot. ,,Via Spotify bijvoorbeeld.'' BURGH-HAAMSTEDE Wat afge lopen najaar als ideetje ontstond bij Chantal van Damme en Michelle Kenters uit Burgh-Haamstede, vond zaterdag ook echt plaats: de eerste editie van de deur-tot-deur- koopjesroute. En met succes. 45 huizen deden mee. Ervaren koopjesjagers weten het: wees vroeg, dan wil er nog wel eens een pareltje tussen de soms onver koopbare waren liggen. Zoals de loungeset die 's ochtends verkocht wordt en hup, het bestelbusje in gaat. In de Margrietstraat hangt de meisjeskleding aan hangers in de boom. ,,Je moet alle ruimte benut ten hè'', zegt bewoonster Elsa Huy- smans lachend. Ze vist een shirtje uit de heg. ,,Als het maar wel blijft hangen met die wind.'' maandag 15 april 2019 SD Op zoek naar die ene bijzondere lp Michiel Bouwman -Marijke Folkertsma OUDDORP De één vond de zee wat sneller dan de ander, maar uiteindelijk zwommen alle acht zeehonden zaterdag middag hun vrijheid tegemoet bij de Brouwersdam. Ze wer den daar onder grote belangstelling vrijgelaten door A Seal. De zeehonden zijn aangesterkt in de opvang en nu sterk ge noeg om in het wild te leven. foto marieke mandemaker Miranda Dortwegt (midden) en haar man Chris (rechts) schenken glühwein voor de bezoekers. foto marieke mandemaker Een volle Marmur in Zierikzee tijdens het optreden van Tangarine, zaterdag tijdens Record Store Day. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50