Rechts Amerika valt over uitspraak 9/11 Acht doden onder puin flat in Rio 4 Kom in GEZINSGEWELD ERVARING Nog steeds blijft kindermishandeling vaak verborgen. In het boek 'De Omstanders' gaat Jorien Meerdink (60) - in haar jeugd ook mishandeld - op zoek naar de vraag waarom. ,,In hechte buurtjes wordt over misstanden gezwegen.'' actie. Iedereen kan het verschil maken Haar toespraak duurde twintig mi nuten. Op een receptie brak Ilhan Omar een lans voor moslimrech ten. Sindsdien staat het in Moga dishu (Somalië) geboren Congres lid in het oog van de storm. Zelfs president Trump deelt op Twitter een sneer uit naar Omar met beelden van de brandende WTC-torens na de aanslagen op 11 september 2001. De beelden wor den begeleid met de woorden: 'We zullen het nooit vergeten'. De ge moederen lopen inmiddels zo hoog op dat in New York een man in staat van beschuldiging is gesteld voor doodsbedreigingen aan het adres van Ilhan Omar (37). De storm begon vorige maand, een week na de aanslag in Nieuw- Zeeland waarbij vijftig moslims om het leven kwamen. Op een receptie van een Amerikaanse organisatie voor moslimrechten, de Council in America-Islamic Relations, be schreef Omar 'het ongemakkelijke gevoel van een leven als tweede rangsburger'. ,,Ik ben dat beu. Elke moslim in dit land zou dat beu moeten zijn. Je moet je er niet bij neerleggen. Dat is het recht dat je hebt'', aldus Ilhan Omar. Zij refe reerde aan de aanslagen van 11 sep tember met de uitspraak 'Some people did something' - tot grote woede van haar tegenstanders, die het beschouwen als het bagatellise ren van de aanslagen in New York. Toen Omar op een ander mo ment ook de 'eenzijdige politiek van Amerika jegens Israël' aan kaartte en die 'antisemitisch' noemde, waren de rapen gaar. Haar excuus voor de suggestie dat de steun aan Israël wordt gevoed door 'donaties van een lobbygroep' hielp daar niet meer aan. Gevaarlijk Volgens Republikeinse politici en commentatoren zijn haar uitspra ken 'gevaarlijk en zetten zij aan tot geweld'. Zij nemen het haar kwalijk dat zij 'de ernst van de gebeurtenis sen op 9/11 ernstig onderschat'. Rechtse commentatoren beschul digingen haar van 'sympathie voor terroristen'. Ilhan Omar wijst alle kritiek van de hand. ,,Niemand komt aan mijn liefde voor Amerika. Ik blijf onvoorwaardelijk vechten voor gelijke kansen voor iedereen'', zegt het Congreslid in haar laatste reactie. Democratische partijgenoten veroordelen alle aanvallen, ook die van Donald Trump, omdat zij 'aan zetten tot geweld'. Dit weekeinde liet de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, van zich horen. ,,De president moet geen pijnlijke beelden van 9/11 ge bruiken voor politieke aanvallen. Hij moet geen olie op het vuur gooien'', aldus Pelosi. ,,De herinne ringen aan 9/11 zijn heilig, elke dis cussie daarover moet zuiver blij ven.'' Deze laatste opmerking kan ook worden gezien als kritiek op Omar van wie zij de naam niet noemde. Rashida Tlaib, de andere moslima in het parlement, roept alle Democraten op zich te weer te stellen tegen alle 'misleidende, to taal uit het verband getrokken be richtgeving' van Fox News en The New York Post. Beide nieuwsmedia zijn in handen van Rupert Mur doch. ,,Het is genoeg geweest. Het is schaamteloos en roept geweld op tegen Omar'', aldus Tlaib. Vrijdagochtend vroeg stortten in de wijk Mu- zema in het westen van Rio de Janeiro twee ap partementengebouwen van vier etages in. De gebouwen bleken ille gaal te zijn gebouwd, in een gebied dat wordt beheerst door paramili taire milities. Ondanks een verbod van de gemeente ging de bouw van het com plex toch door en werd het inmiddels be woond. Het gebied waar de appartementen ston den, werd eerder vorige week getroffen door he vige regenval. Bij nood weer op maandag en dinsdag kwamen tien mensen om het leven. Inmiddels is het alweer een paar dagen droog in de stad, maar experts zeggen dat het regen water de grond onder de ingestorte gebouwen mogelijk zachter heeft gemaakt. Speurhonden Meer dan 130 brand weerlieden en militai ren zoeken sinds vrij dagochtend met speur honden, drones en heli kopters naar slachtof fers en overlevenden. De zoekactie duurt nog voort, omdat volgens een woordvoerder in de puinhopen 'mogelijk luchtzakken zijn ge vormd, waardoor men sen kunnen ademen'. Bewoners van omlig gende gebouwen zijn geëvacueerd uit angst voor nog meer instor tingen. Deze mensen moch ten in korte tijd nog wat persoonlijke bezittin gen bij elkaar zoeken, maar moesten daarna snel vertrekken. Op het eerste gezicht lijkt de plek waar Jorien Meerdink in de jaren 60 opgroeit perfect. Een blakende nieuwbouw wijk, met twintig doorzonwoningen, in het groene Zuid-Hollandse dorp Delfgauw. Huizen met vier slaapka mers, grote tuinen en intellectuele buren. In alle huizen wonen ingeni eurs van de Delftse Technische Ho geschool (later TU) en hun gezinnen. Op het tweede gezicht is het een poel van ellende. Vanaf haar prilste jeugd wordt ze door haar ouders stel selmatig verwaarloosd en mishan deld. Haar moeder is verslaafd aan al cohol, haar vader een sadist die haar een kopstoot geeft als ze de aardappe len niet snel genoeg doorgeeft. Die zelfde vader stelt haar op bizarre ma nieren op de proef. Als ze 6 jaar is, dropt hij haar zomaar ergens op haar fiets 'om zich te leren oriënteren'. Dat ze niet de enige is waar het thuis helemaal mis zit, ontdekt histo rica en jeugdzorg-deskundige Jorien Meerdink pas als ze voor 'De Omstan ders' mensen uit haar vroegere wijk interviewt. Dan komt ze erachter dat zelfs haar beste vriendin Eva uit een zeer gewelddadig gezin komt. Meer- dink vraagt zich in het boek over haar leven en buurt af: waarom heeft Eva zelfs mij nooit in vertrouwen geno men? ,,Dat is heel moeilijk maar misschien had het ermee te maken dat het voor ons zo 'doodgewoon' was dat we het niet benoemden. We waren onze driftige vaders en toekijkende moe ders gewend geraakt. 'Het was zoals het was', zoiets.'' ,,Als kind wist ik niet beter en had ik ze natuurlijk nodig. Als volwassene ontdekte ik dat ze zelf ook slachtoffer waren van hun verleden. Zo zat mijn vader een tijd in een Jappenkamp en had mijn moeder een incestueuze re latie. Dat maakt niks goed, maar het verklaart wel wat.'' maandag 15 april 2019 GO President Donald Trump, Repu blikeinse politici en media waar onder Fox News hebben de jacht geopend op Ilhan Omar. Zij is een van de eerste twee mosli ma's in het Amerikaanse parle ment. Hans van Zon Rotterdam/Washington RIO DE JANEIRO Reddingswerkers in Rio de Janeiro hebben inmiddels acht licha men geborgen uit de puinhopen van twee gebouwen die vrijdag zijn ingestort. Er zijn nog zeker zestien ver misten. Tien mensen zijn levend onder het puin vandaan gehaald. 'Als kind Eefje Oomen Delfgauw Heeft u daar een verklaring voor kunnen vinden? U had door uw ouders een vrese lijke jeugd. Haatte u ze? —Jorien Meerdink Ilhan Omar tussen Democratisch parlementslid Sheila Jackson-Lee (l) en Nancy Pelosi, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4