De Kuip Debuterende Moniz ziet mogelijkheden 2 EREDIVISIE AJAX - EXCELSIOR HUGO BORST De 6-2 overwinning op Excelsior was precies zoals Ajax wenste tussen de twee duels met Juventus door. Noussair Mazraoui gelooft in een stunt. ,,Als wij de eerste goal maken, raken ze in paniek." Soms bedenkt Noussair Mazraoui (21) hoe razendsnel het eigen lijk gaat met zijn loop baan. Terwijl er in dit schema eigenlijk nauwelijks tijd is om alles rustig te laten bezinken. Vandaag zit de rechtsback weer in het vliegtuig met Ajax naar Turijn Column Nog een kleine maand. Nog vier wedstrijden. Dan kan Feyenoord eindelijk het boek van het seizoen 2018/2019 dichtslaan. Met nadruk op eindelijk. De Rotterdammers lijken er op de valreep nog in te slagen om de sportieve schade op de ranglijst enigszins te beperken. Met drie gewonnen wedstrijden op rij en een opeens falende con current AZ, is plek drie bijna vei liggesteld. Maar ondertussen spuit de frustratie in de Kuip bij vrijwel iedereen uit de oren. Zaterdagavond leverde het feit ,,Als je het glas halfvol ziet, kun je hier iets mee met het oog op de komende vier wedstrijden. En dat is ook mijn taak, om het glas half vol te zien. Ik moét zo denken." Het moet Ricardo Moniz nage geven worden. Na afloop van zijn eerste wedstrijd als trainer van Excelsior - en dan uitgerekend te gen Ajax, strijdend voor een plekje in de halve finale van de Champi ons League - heeft hij inderdaad wat munitie voor zijn positieve benadering. Vooral vanwege die twee goals tegen de koploper, twee keer zoveel als in de zeven wedstrijden hiervoor. Excelsior deed mee in Amster dam. Het werd niet volledig onder de voet gelopen, zoals in de twee duels met PSV en in het laatste halfuur van het thuisduel met Ajax. Wedstrijden die diepe kra ters sloegen in het broze vertrou wen van de Kralingers, voelbaar in de weken die zouden volgen. Niets daarvan dit keer. Althans, van de verslagenheid destijds was nu niets te merken in de inter views achteraf. ,,Deze wedstrijd geeft ons absoluut vertrouwen", verwoordt doelpuntenmaker Jef- fry Fortes het gevoel. ,,We hebben opnieuw bewezen dat we een goed voetballende ploeg zijn. Nu komen de wat mindere tegen standers, dMr moeten we het la ten zien." Willem II (thuis) en ADO (uit) zijn de komende tegenstanders. voor weer een nieuwe uitdaging in de magische competitie die de Champions League heet. Juventus wacht, het grote 'Juve' in de return van het kwartfinale duel. En Ajax heeft na die 1-1 van vorige week in de Johan Cruijff Arena nog kans om Europa nog maals versteld te doen staan. Mazraoui zag het dit weekeinde ook: Juventus spaarde zaterdag liefst negen basisspelers. De 'kam pioenswedstrijd' bij SPAL ging prompt verloren (2-1). ,,Dat er zo veel spelers zijn gespaard, zegt wel iets hoor", vindt Mazraoui. ,,Ze weten hoe sterk we zijn." Al moeten we dat natuurlijk wel in perspectief zien. Met twintig punten voorsprong op nummer 2 Napoli, geloven ze de titelstrijd wel. Werkelijk alles draait in Noord-Italië momenteel om het winnen van de CL. Alles moet daarvoor wijken. En Cristiano Ro- naldo moet dat laatste zetje geven. Mazraoui zag vanaf de tribune het fenomeen vorige week woensdag weer eens toeslaan. De geschorste Ajacied was op van de zenuwen. ,,Als je zelf speelt, raak je dat ge voel snel kwijt tijdens de wed strijd. Als supporter niet." Linksback Morgen staat hij 'gewoon' weer op het veld. Het is een reële optie dat Mazraoui als linksback speelt, als vervanger van Nicolas Tagliafico, die nu is geschorst. Mazraoui is een allrounder. Tijdens het trai ningskamp in de Verenigde Staten werd hij al uitgeprobeerd als linksachter. Beluister hem goed en constateer dat het hem eigenlijk niet zoveel uitmaakt. Sterker, Mazraoui ziet in een eventuele po sitiewisseling wel een voordeel. ,,Het is voor mij niet heel veel anders", zegt hij. ,,Als rechtsback kom ik veel op, maar dat zal ik aan de andere kant ook moeten doen. Ik kan dan van buiten naar binnen komen en met mijn goede rech terbeen indraaiende voorzetten geven. Ik wacht de keuze van de trainer gewoon rustig af." Hoe dan ook, Ronaldo zal hij so wieso wel tegenkomen. Niet van veraf bekeken op de tribune, maar dichtbij op het veld. ,,Vijf keer de ÉDe som der delen van dit Ajax is 11; in 1995was dat 13 Een meerderheid van het Nederlandse voetbalpu bliek denkt dat Ajax Juventus uitschakelt. Ik ver moed dat de meeste stemmers Erik ten Hag en die prachtige verzameling voetballers waar over hij beschikt een warm hart toedragen. Fans van Ajax, het is een slag mensen dat sterft van het zelfvertrouwen. Wat ik denk? Kom ik zo op. Juventus in eigen huis de baas zijn, dat is nogal wat. Ajax-fans refereren aan de uitwedstrijd te gen Real Madrid. Als je Real in eigen huis kunt verslaan, waarom Juve dan niet? Nou, bij voorbeeld omdat Ronaldo in Turijn speelt. En omdat Juventus veel betere verdedigers heeft. En omdat er in Turijn een oerkracht bovenkomt - vraag maar na bij de spelers van Atlético Madrid. Juventus was in de achtste finales een wervelwind. Een in Madrid opgelopen achterstand van 2-0 werd door Ronaldo en de zijnen vrij eenvoudig omgebogen. Is Ajax dan niet goed genoeg? Dat hoor je mij niet zeggen. Maar overdrijven is ook een vak. Aad de Mos vindt dit Ajax beter dan het Ajax dat in 1995 de Champi ons League won. Alleen Reiziger, Rijkaard, Seedorf en Litmanen zou hij nu opstellen in plaats van Mazraoui, Blind, Schöne en Van de Beek. Welk Ajax was beter? Dat van 1995 of 2019? Het is een leuk spel waarbij je appels met peren ver gelijkt en de Middeleeuwen met de Renaissance. Maar wat De Mos over het hoofd ziet, is dat de som der de len van dit Ajax slechts 11 is, om dat het een verzameling indivi dualisten is. Tel je het elftal van Ajax 1995 bij elkaar op, dan is de uitkomst 12. Herstel: 13. Want de coach in 1995, volgens mij was dat Louis van Gaal, was belang rijker dan Erik ten Hag nu. Waar bij ik niks lelijks zeg over Ten Hag, die man doet het goed. Maar zo uitzonderlijk en charisma tisch als Louis van Gaal is hij niet. Ik zie Ten Hag morgen langs de lijn geen karatetrap maken om de scheidsrechter te beïnvloeden. Aan mijn voorspelling moet geen waarde worden toegedicht. Ik geloofde niet in een wonder in Madrid. Maar dat gebeurde wel. Ik geef Ajax morgen 30 procent kans. Maar ook als ze worden uit geschakeld, maak ik een diepe, diepe buiging. maandag 15 april 2019 GO Daniël Dwarswaard Amsterdam I AJAX - EXCELSIOR 1 10. Huntelaar 1-0 37. Tadic 2-0 40. Huntelaar 3-0 3-1 42. El Hamdaoui 60. Tadic (pen. 4-1 65. Huntelaar 5-1 75. Dolberg 6-1 6-2 89. Fortes Opstellingen Onana Damen Mazraoui Horemans De Ligt Mattheij Blind Oude Kotte Tagliafico Matthys Van de Beek Fortes Tadic Schouten 73. Veltman Koolwijk De Jong Bruins 28. Ekkelenkamp 63. Anderson Ziyech Eckert Huntelaar 46. Messaoud 73. Dolberg El Hamdaoui Neres 87. Haspolat 22 Doelpogingen 9 61% Balbezit 39% 9 Overtredingen 12 7 Hoekschoppen 1 3 Buitenspel 0 Reddingen keeper Scheidsrechter: Van Boekel Toeschouwers: 52.664 Mikos Gouka Rotterdam A Jordy Clasie weigert de hand van zijn trainer. foto bsr/soccrates Excelsior verloor zaterdag af getekend van Ajax (6-2), dat het gaspedaal maar af en toe intrapte. En toch groeit de hoop bij de degradatiekandi daat. Tim Niemantsverdriet Amsterdam Overdreven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30