Natuurverschi nse Minder bijen geteld door kou Veel Zeeuwen boos over harde recensie 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het journaal toont een bij standsgerechtigde. Ze ver telt huilend dat ze zo blij is met gratis tandzorg van de 'Dok ters van de Wereld'. Die zorg wordt verstrekt in rondtrekkende bussen door tandartsen. zorg te brengen naar de meest kwetsbare mensen op de wereld, zoals bijvoorbeeld in Mozambique na de orkaan Idai. Maar ook in Waddinxveen. Ik herinner me de formulering niet precies van de nieuwslezeres. Het was ongeveer dit: 'Het is te duur om tandzorg in het basispakket op te nemen, dus daarom valt tandzorg onder de aan vullende verzekeringen'. Alsof het basispakket voor zorg een natuur verschijnsel is, net als die orkaan. Het gemak waarmee de verklaring wordt opgelezen maakt me razend. Een aanvullende tandartsverzeke ring is geen oplossing, want die is eveneens schrikbarend hoog. Maar ik kan nog altijd wel ergens het geld vinden als een hoge rekening op de mat valt. Maar minimaal een half miljoen Nederlanders vinden dat geld niet meer en gaan daarom dan ook niet meer naar de tandarts. Het gebrek aan tandzorg is het gevolg van een keuze die we hier hebben gemaakt. Tandzorg konden we wel aanvullend verzekeren, dat hoefde niet in het basispakket. Het pro bleem is nu dat een half miljoen mensen die aanvullende verzeke ring eenvoudigweg niet kan beta len. Een keuze - een systeemfout - in onze zorgverzekering. Want ie dereen heeft tandzorg nodig, van jong tot oud. Dat is geen keuze maar een noodzakelijkheid. Er moet een voorziening zijn voor tandzorg zijn waar iedereen ge bruik van kan maken. DE STELLING Vandaag: Een goed restaurant kan tegen kritiek Reageer op pzc.nl Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters TOENAME VERKOOP BESTRIJDINGSMIDDELEN VI Mv' Winkeldief bij AH XL opgepakt Zeer grote brand bij Linex Pro Grass MIDDELBURG Benefiet succesvol ondanks zieke Vera Het gaat om voorlopige cijfers, om dat nog niet alle waarnemingen zijn geregistreerd. Op zaterdag en zondag hebben - voor zover nu be kend - 156 Zeeuwen een half uur geteld hoeveel bijen ze hebben ge zien. Gemiddeld zagen ze er acht. Opvallend is dat op zaterdag 503 bijen zijn waargenomen, tegen 1095 op zondag. ,,Dat komt omdat het zaterdag een stuk kouder was", ver klaart Sylvia Tuinder van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. ,,Bijen vliegen pas bij een temperatuur van 11 a 12 graden." Roodgatje Hoewel veel honingbijen zijn ge teld, gaat het volgens Tuinder vooral om het aantal wilde bijen. ,,Honingbijen worden gehouden en omdat er steeds meer imkers zijn, komen die ook meer voor. Het gaat juist om de stand van de wilde bij, want 80 procent van onze eetbare gewassen wordt bestoven door bijen en andere insecten." De meeste wilde bijen die afgelo pen weekend zijn geteld, zijn vol gens Tuinder aard- en akkerhom mels en de Sachembij. Het minst geteld is het roodgatje. Er zijn in totaal 358 soorten bijen, waarvan er 188 zijn bedreigd. Het gaat zo slecht, omdat bijen steeds minder herkenningspunten zoals hagen, heggen en akkerranden hebben. ,,Die hebben ze nodig om Het gaat juist om de stand van de wilde bij hun weg te vinden. Bovendien vlie gen bijen niet zo ver. De gemid delde wilde bij vliegt zo'n 200 me ter; aardhommels tussen de 300 en 500 meter." Inmiddels is het besef doorge drongen dat landschapselementen cruciaal zijn voor de bijenstand. ,,Er wordt veel aan gedaan om die weer terug te brengen in het landschap." In de recensie van Hiske Versprille wordt het zelfsbe- dieningsrestaurant dat de sfeer en het concept van een Food- truck benadert, afge brand. Hard Ziel krijgt van haar een ontstellende 4. Opvallend is dat het restaurant nu juist veel steun krijgt op social media en dat er vooral negatief gereageerd wordt op de recensent. Daarmee lijkt er eenzelfde reactie te zijn ontstaan als net na de zure Zeeland-co lumn van NRC-columnist Marcel van Roosmalen. Aanwinst ,,Ze zijn gewoon jaloers op de Zeeu wen. We hebben die rooie rakkers met hun grote mond niet nodig om gewoon te blijven", zegt bijvoor beeld Irma van Bochove op Face- book. ,,Pff, je zou je maar kunnen vermaken om een topzaak zo af te kraken. Iedereen die is geweest weet wel beter, het is en blijft een mooi restaurant! Ga zo verder!", aldus Erik Rodrigo. Ook Mart Scherp van res taurant Scherp in Middelburg rea geerde op Facebook: „Meerdere ma len al lekker gegeten, goede sfeer en leuk concept. Een aanwinst voor Middelburg. Gewoon je eigen koers blijven varen." Recensent Versprille, van origine Zeeuws-Vlaamse, laat via Twitter weten deze reactie weer ty pisch Zeeuws te vinden. „Wel weer typisch dat de Zeeuwse collega's denken dat die slechte recensie iets te maken moet hebben met het Zeeuws zijn van dit restaurant. Dat over- Laat de sentimenten hun eigen leven maar leiden. Ik voel me gesterkt door alle positieve reacties komt me in geen enkele andere pro vincie. Volgens mij heet dat het Ca- limerocomplex." Paskal zegt er liever niet te veel woorden aan vuil te willen maken. ,,Ik heb besloten dat ik niet ga reage ren. De ervaring leert dat dat het er allemaal niet beter op maakt. Laat de sentimenten maar hun eigen leven leiden. Maar ik voel me gesterkt." beven mijn tandartsrekening af. man. Een paar jaar geleden ging hij als vrijwilliger naar Tibet om de armsten daar te helpen met mond- zorg. Die verre reis hoeft niet lan ger. Hij kan nu de mobiele tan dartsbus op de markt in Terneu- zen of Vlissingen zetten. We zijn inmiddels bij het weer aangeko men: sneeuw, vorst en een harde noordoostenwind. Ja toe maar, dat kan er ook nog wel bij. Mijn hu meur synchroniseert met het weerbericht. Het is een gure tijd. Een keuze - een systeemfout - in onze zorgverzekering maandag 15 april 2019 Dokters van de Wereld probeert Weekend: Nederland moet strafpuntenrij bewijs invoeren 1211 reacties KUN JE KOPPELS MEENEMEN? WE HEBBEN WEER LAST VAN STRUIKROVERS. VLISSINGEN Een politie-overmacht heeft gistermiddag een winkeldief opgepakt bij AH XL in Vlissingen. Toen de politie na mel ding ter plaatse kwam, was de dief niet direct te vinden. Een oproep voor assistentie was niet te vergeefs; meerdere poli tieauto's kwamen naar de Gildeweg om met meer mensen te kunnen zoe ken. Onder grote belang stelling van winkelend pu bliek werd de man tegen half vier aangehouden en overgebracht naar het 'cellencomplex', meldde een politiewoordvoerder. KOEWACHT Bij Linex Pro Grass aan de Emmabaan in Koe wacht, waar vezelplaten van vlas worden gepro duceerd, is gisteren rond 07.15 uur brand ontstaan in een loods. Tijdens het uitbreken van de brand waren er nog drie men sen binnen. Zij bleven on gedeerd. Omdat het vuur moeilijk te bereiken was, werd opgeschaald naar 'zeer grote brand'. De brandweer heeft 20 voer tuigen en 70 personen in gezet om het vuur te be strijden. Pas rond 16.00 uur is het sein 'brand meester' gegeven. De laatste brandweerlieden zijn rond 19.30 uur terug naar de kazerne gegaan. Het ontbreken van Danny Vera - vanwege ziekte - was een tegen valler. Maar desondanks was het benefietconcert voor Dierenambulance Zeeland gisteren in het Middelburgse poppo dium De Spot een suc ces, meldden bestuurs leden van de Dierenbe scherming. Een kleine 150 mensen meldden zich om een concert van diverse bands bij te wonen. De opbrengst is bedoeld voor de inrich ting van (een deel van) de nieuwe dierenambu lance in Zeeuws-Vlaan- deren. Tijdens de nationale bijentelling zijn afgelopen weekend in Zee land 1598 bijen geteld. Landelijk waren dat er 23.885, de helft minder dan vorig jaar. Vlissingen -Sylvia Tuinder van Stichting Landschapsbeheer Zeeland ,,Laat de sentimenten hun eigen leven maar leiden. Ik voel me ge sterkt door alle positieve reac ties." Dat zegt Bl0f-zanger Pas- kal Jakobsen in reactie op de snoeiharde recensie van de Volkskrant, van restaurant Hard Ziel in Middelburg. De zanger heeft dit restaurant vorig jaar opgezet met topkok Edwin Vinke. Miriam van den Broek Middelburg -Paskal Jakobsen Ook ik wacht altijd met angst en Mijn tandarts is gelukkig een lieve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2