JOL Spooroperatie in Goes geslaagd Philippe Gilbert Signalen van borstkanker worden vaak niet herkend Walcheren Met de wind in de rug zit een groep atleten in de eerste kilometers van de Marathon van Zeeuws- Vlaanderen. Op de Scheldeboulevard is het koud, net als op de rest van de route. Ondanks de frisse omstandigheden finishen er in Hulst meer dan ooit: 575 mensen. Maarten van Zetten en Hinke Schokker zijn de snelsten. In drie dagen zijn bergen werk verzet flikt het op zijn oude dag »P8 Het Alexander Monro Ziekenhuis in Bilthoven deed onderzoek onder vierhonderd vrouwen naar hun kennis van borstonderzoek. Daaruit komt ook naar voren dat zo'n 20 pro cent van de vrouwen de borsten nooit checkt en dat nog eens 20 pro cent niet meteen naar de huisarts gaat als een verandering is te zien aan een borst. Het onderzoek is voor het ziekenhuis, gespecialiseerd in borstkanker, reden om de campagne 'Ken je borsten' te starten. Directeur/oncologisch chirurg Marjolein de Jong: ,,De cijfers beves tigen wat wij vaak horen: er zijn nog volop misverstanden over het 'zelf onderzoek'. Zo is het mantra 'voel een keer per maand aan je borsten' maar blijven hangen, terwijl wij als professionals allang weten dat het belangrijker is goed naar je borsten te kjken. Bovendien zijn vrouwen nog steeds terughoudend om naar de arts te gaan. Angst speelt een rol, maar ook het gevoel dat ze dan een 'zeur' zijn.'' Vrouwen kunnen sommige sig nalen pas oppikken door hun bor sten geregeld te bekijken ,,Dan gaat het bijvoorbeeld om aanhoudende schilferende huiduitslag, roodheid of sinaasappelhuid. Daarvan denken vrouwen vaak: ach, een beetje ont steking of eczeem, gaat wel over. En, nee, deze dingen hoeven niet per se op borstkanker te wijzen, maar je moet er alert op zijn en je laten on derzoeken.'' In de nieuwe folders, geïnspireerd op de langlopende borstkanker-campagne 'Know your lemons' in de VS, komen alle twaalf signalen langs: van kuiltjes tot tepel- vocht. De Jong benadrukt dat de overle vingskansen bij borstkanker in een Vrouwen aarzelen nog steeds om naar de arts te gaan. Angst speelt een rol vroeg stadium veel groter zijn. Ook onderstreept ze dat het tweejaar lijkse borstonderzoek dat vrouwen vanaf 50 jaar krijgen aangeboden geen enkele reden is om niet meer op te letten. ,,Dat onderzoek is een momentopname. Het is niet zo dat je dan twee jaar geen borstkanker meer kan krijgen.'' In Nederland sterven jaarlijks on geveer 3200 vrouwen aan borstkan ker. Eén op de zeven tot acht vrou wen krijgt te maken met de ziekte. Jaarlijks zijn dit ruim 17.000 nieuwe gevallen als het 'voorloperstadium' van borstkanker ook wordt meege teld. maandag 15 april 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" 'ÈöTOcAMlLEEiëHÊtSTBAËTÈ 'Itcnuninck mSPORT 14 met veel »P16 finishers Veel vrouwen weten weinig van zelfonderzoek borsten Het merendeel van de vrouwen weet niet of nauwelijks hoe ze signalen van borstkanker kun nen herkennen. Zo is ruim 70 procent niet op de hoogte dat het bekijken van de borsten be langrijker is dan het bevoelen. Eefje Oomen Bilthoven —Marjolein de Jong, chirurg Geleidelijk wordt het 16°C warmer pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1