Nieuwe eenheid moet kennis over internetcriminaliteit vergroten Nieuwe roman van Wessel te Gussinklo De hoogstapelaar of hoe word je iemand? MIDDELBURG Honderdtwintig Zeeuwse jongeren van 13 tot 19 jaar toonden gisteren in Schouwburg Middelburg hun kunnen tijdens de Zeeuwse voorronde van Kunstbende. Allen hebben ze één droom: doorbreken voor het grote publiek met hun talent. Een jury beoordeelde de acts in de categorieën: dans, theater, expo, muziek, DJ, taal, film en fashion. De eerste prijswinnaars vertegenwoordigen Zeeland bij de landelijke finale op 29 juni in Amsterdam. Alle prijswinnaars krijgen optredens op Zeeuwse festivals, zoals onder meer City of Dance, Vestrock en Bevrijdingsfestival Zeeland. Op de foto: Rowan van den Boomen en Tommy Heefier wonnen de eerste prijs in de categorie 'dans'. Bedreiging, afpersing, oplichting, sexting. Voorbeelden van misdrij ven die via het internet gepleegd worden. De digitale wereld van computers en mobieltjes heeft cri minelen nieuw gereedschap in handen gegeven. Voor de politie in Zeeland is er genoeg aanleiding om de aanpak van cybercriminaliteit tot één van de drie speerpunten van hun beleid te maken. De twee andere aandachtspunten zijn on dermijning (vermenging van on der- en bovenwereld) en de combi natie zorg en veiligheid. Aangiftes Binnen het district Zeeland heeft de politie een speciaal cyberteam opgezet om misdrijven die zijn ge pleegd met digitale apparatuur be ter aan te pakken. Het team moet de kennis over cybercriminaliteit bij de politiemensen in het district verhogen. Ze leren ook hoe ze aan giftes van deze vorm van crimina liteit goed moeten opnemen, zodat vervolging effectiever wordt. ,,Aangiftes zijn essentieel om cybercriminelen aan te pakken", zegt districtschef Ronald Wey- dema. Hij roept het publiek dan ook op om naar de politie te stap pen als iemand slachtoffer is van cybercriminaliteit. Hoe meer (di gitale) gegevens de politie verza melt, hoe groter de kans dat ver- Aangiftes zijn essentieel om cybercriminelen aan te pakken band met andere aangiftes kan worden gelegd. Een voorbeeld hiervan is het be dreigen en afpersen van een jonge vrouw die via een datingsite met een man in aanraking was geko men. De man dreigde naaktbeel- den van de vrouw door te sturen als ze niet aan zijn wensen wilde voldoen. Ze durfde naar de politie te stappen. Haar aangifte was het begin van een digitale speurtocht die uiteindelijk tot een aanhou ding in Den Haag leidde. Bij het woord cybercrime den ken mensen vaak aan nerds op zol derkamertjes die complete com putersystemen lam leggen of digi taal de bank beroven. Het cyber- team in Zeeland houdt zich hier niet mee bezig. Daarvoor zijn spe cialisten op landelijk niveau. Moderne 'klassiekers' Het cyberteam richt zich vooral op de klassieke misdrijven die met moderne middelen gepleegd wor den. Oplichting is van alle tijden, maar oplichting via internet niet. Hetzelfde geldt voor pesten en bedreigen. Het cyberteam werkt met een roulatiesysteem waarbij steeds andere politiemensen in het team meedraaien. Onder het motto 'al doende leert men' moet zo de kennis over cybercriminali- teit groeien in heel het politiedis trict Zeeland. »P21 maandag 15 april 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Politie Zeeland zet cyberteam in Per dag krijgt de politie in Zee land gemiddeld vijf aangiftes van cybercriminaliteit binnen. Reden voor de politie om zich hier extra op te gaan richten met een cyberteam. Theo Giele Middelburg - Ronald Weydema, districtschef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15