ona oD kantoo ECONOMIE 13 Huishoudens stuwen economische groei AAN HET WERK 1^ Economisch gezien was 2018 een echt topjaar. Dit jaar wordt minder feestelijk, voorspelt het Centraal Bureau voor de Statistiek. \r Heeft u hem al voorbij zien komen? Vol gens trendwatchers is de kantoorhond aan een opmars bezig. Zo'n viervoeter aan het bureau zou een positievere sfeer op kantoor, meer verbondenheid en een stuk minder stress opleveren. Hij is het ideale excuus om even naar buiten te lopen en een frisse neus te halen. Heb je het te kwaad, dan kun je langslopen om het dier achter de oren te krabbelen. Een hond, mits zindelijk en enigszins opgevoed, zorgt ervoor dat er meer wordt gelachen en gespeeld. Honden tegen stress komen niet alleen voor in het bedrijfsleven. Ook onder andere groepen wordt er flink op los geëxperimen teerd. Onlangs richtte de Universiteit van Amsterdam een puppykamer in voor studen ten in hun tentamenweek, wanneer de stress voor hen nogal eens hoog oploopt. Aan de andere kant van de oceaan is dit al langer een trend. Zo bleek uit onderzoek van de Univer siteit van Vancouver dat de studentenstress met bijna de helft afnam na interactie met puppy's. 37 Procent van de studenten die speel den met honden, had erna meer energie en 27 procent gaf aan blijer te zijn na het knuffelen van de dieren. Een hond op kantoor is het ideale excuus om even naar buiten te lopen en een frisse neus te halen geen toeval. Door licha melijk contact met een dier of mens maken we het hormoon oxytocine aan. Oxytocine, oftewel het knuffelhormoon, doet onze hartslag en bloeddruk dalen. We worden er ook meer ontspannen, empathischer, gelukkiger en zelfs vrijgeviger van. We maken er ook min der van het stresshormoon cortisol door aan. Oxytocine wordt aangemaakt wanneer we meer dan 20 seconden knuffelen, wanneer we borstvoeding geven, iemands hand vast houden, een orgasme beleven of een massage krijgen. En dus ook wanneer we spelen met de kantoorhond. Dr. Paul Zak, onderzoeker op het gebied van oxytocine, raadt aan om per dag minstens acht keer te knuffelen. Daar moet je maar net zin in hebben, als je tijdens je werkdag al last hebt van stress. Knuffelen met collega's is vaak op zijn zacht gezegd ongemakkelijk of ongepast. Spelen of stoeien met een hond is in zo'n ge val een relatief veilig alternatief. Dus ga los, knuffel met mens of dier en ervaar de rustgevende werking van oxytocine op lichaam en geest. Maar wat je ook doet: ga eerst goed na of de mens of het dier in kwestie hier wel op zit te wachten. FNV wil verhogen naar 14 euro Collectieve claim tegen speculanten Nog nooit werkten er zo veel men sen als in 2018, was de industrie zo winstgevend en de hypotheek schuld zo hoog. Ook op andere ter reinen regende het in 2018 records, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een overzicht van de economie. Op alle terreinen ging het goed het afgelopen jaar. De totale groei kwam uit op 2,7 procent, maar een fractie minder dan in 2017. De groei werd vooral gedragen door huis houdens, die meer consumeerden, en bedrijven, die meer investeer den. Ook de overheid trok de por temonnee en stimuleerde zo de groei. De export bleef wat achter. Er zat nog wel groei in, maar veel minder dan eerdere jaren. Toen was de uitvoer juist de motor achter de stijgende welvaart. De grote groei kwam vorig jaar van huishoudens. Die gaven bedui dend meer uit dan in 2017. Daarvoor zijn een paar verklaringen. Ten eer ste vonden meer mensen een baan. Eind vorig jaar waren 9,3 miljoen mensen aan het werk, die 10,4 mil joen banen hadden. Nog nooit wa ren er zo veel banen in Nederland. Vooral in de zakelijke dienstver lening, handel en vervoer en horeca steeg het aantal banen. Onder zake lijke dienstverlening vallen ook de uitzendbureaus. Daar was vorig jaar nog sprake van flinke groei van het aantal uitzendkrachten. De vraag naar arbeid steeg nog sneller dan het aantal banen. Dat leidde ertoe dat er eind vorig jaar 248.000 vacatures openstonden. Ook dat is een record, meldt het CBS. De krapte op de arbeidsmarkt heeft nog meer gunstige effecten voor werknemers. Hun lonen stij - gen wat sneller. Vorig jaar gingen de lonen harder omhoog dan de inflatie en dat leidde tot extra koop kracht. Die werd ook gebruikt door de consumenten. Onder andere om huizen te kopen. Daardoor steeg de hypotheekschuld tot een record hoogte van 705 miljard. Tekenen van afkoeling De loonstijgingen deerden de be drijven niet. Het afgelopen jaar maakten ze samen 255 miljard euro winst. Nog nooit was het Neder lands bedrijfsleven zo winst gevend, meldt het CBS. Een flink deel van die winst kwam wel van buitenlandse dochterbedrijven. Maar in Nederland zelf ging het ook goed met bedrijven, zoals al blijkt uit de stijging van de vraag naar personeel. Het aantal faillisse menten bedroeg afgelopen jaar 3145. Dat was het laagste aantal deze eeuw. Bedrijven investeerden veel meer afgelopen jaar. Vooral aan gebou wen, auto's en apparatuur werd meer geld uitgegeven. Al met al groeit de economie nu al 64 maanden op rij. De grote vraag is hoelang het feest blijft duren. Het CBS ziet al de eerste tekenen van af koeling. Zo is het consumentenver trouwen al enige tijd aan het dalen en is het nu zelfs negatief. Dat is vaak een voorbode voor een terug gang in de economie. Voor dit jaar wordt nog niet op een recessie gerekend, wel op een flink lagere groei. Maar de onzeker heid neemt toe. Vooral de brexit en een mogelijke handelsoorlog tus sen de VS en China of de VS en de EU kunnen roet in het eten gooien. maandag 15 april 2019 GO mrtwÊÉHiL Loonei M Dat knuffelen je min der gestrest maakt, is Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). ene MINIMUMLOON Het wettelijk minimumloon moet omhoog naar 14 euro. Daarvoor pleit vakbond FNV in een nieuwe campagne. Vol gens de bond is het huidige mi nimumloon van 9,30 euro niet meer van deze tijd. Met een stijging van het minimumloon hoopt de FNV de armoede in Nederland te bestrijden. GROND De Rotterdamse advocaat Bert van Mieghem bereidt een col lectieve claim voor tegen grondhandela ren. Hij haakt in op onderzoek van het FD, dat dit weekend meldde dat par ticuliere beleg gers bijna 700 miljoen euro hebben gesto ken in de aan koop van waar deloze stukken landbouwgrond. a> E o De economie groeit al 64 maanden op rij. foto daniëlla van bergen 2018 was een jaar vol records Peet Vogels Den Haag Eind vorig jaar stonden er in Nederland 248.000 vacatures open. UÉ Eind vorig jaar hadden 9,3 miljoen mensen in Nederland in totaal 10,4 miljoen banen. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de kantoorhond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13