II 9 in Rotterdam voor geldinzamelingsactie Mensen zeggen vaker: als Pippi het kan, kan ik het ook. Dat vind ik mooi honderden meisjes op die auditie af, maar ik kreeg gelijk. Het was geweldig, vooral de opnames op Barbados.'' Appgroep Ze mogen dan verschillend terugkijken op hun jeugd, deze drie mensen zijn voor altijd met elkaar verbonden. ,,Inger en Maria voelen als familie. Als mijn zusjes'', zegt Par. Tijdens de opnames lieten ze huis en haard achter en woonden in een huis met een gouvernante. Na de opnames verloren ze elkaar uit het oog, totdat de media hen enkele keren bijeenbrachten. Sindsdien volgen ze elkaar op Facebook en hebben ze een appgroep. Het contact is nu zelfs zo goed, dat de drie in juni op Mallorca Maria's zestigste verjaardag gaan vieren. Na een fles rode wijn komen de eerste echt leuke herinneringen los. Inger vertelt kostelijk over de fans die haar beeltenis op hun lijf lieten tatoeëren, met als giller een jonge Spaanse vrouw die Pippi - inclusief aapje - op haar borst liet vereeuwigen. ,,Oh my God, wat een slechte plek. Ooit gaan die vlechtjes natuurlijk hangen.'' Par onthult hoe hij met zijn status meer dan eens de interesse van de dames wekte. ,,In plaats van: wil je mijn platencollectie zien zei ik vroeger: Ga je mee naar huis? Dan laat ik je mijn films zien.'' Vreemd genoeg, constateren de drie, zijn ze geen van allen getrouwd, hebben ze geen relatie en kreeg alleen Maria een kind. Dat is niet de schuld van Pippi, soms loopt het leven gewoon anders dan verwacht. kijken. ,,Als ik te gast ben in een tv-show en ik hoor het fluitdeuntje van de serie, wat ze dus altijd draaien als ik mijn entree maak, draai ik het liefste om. Ik ben Pippi niet. Dat was een rol.'' Daar ligt de pijn. De actrice is vijftig jaar en een leesbrilletje verder, maar werd nooit meer los gezien van dat gekke roodharige kind dat een paard boven haar hoofd kon tillen. Inger heeft zelfs getwijfeld of ze wel naar Nederland moest komen. Want het echte verhaal over Pippi is veel minder leuk dan de fans denken. Die willen niet horen dat ze jaren als secretaresse in een ziekenhuis werkte, omdat geen regisseur haar nog een rol wilde geven. Ze willen niet horen dat ze de rode vlechtjespruik in een plastic zakje heeft gepropt en ergens in een kast bewaart. Of dat ze de brieven van haar fans soms niet eens meer opent, maar in grote postzakken stopt. ,,Zo gaat dat elke dag, al vijftig jaar lang. Het verstikt me.'' ,,Mensen zijn teleurgesteld wanneer ik niet grappig ben. Of vragen me: wat zou Pippi nu gedaan hebben?'' Fel: ,,Geen idee, dat moet je Astrid (Lindgren, auteur van Pippi Langkous, red.) vragen, maar die is dood.'' Sinds 2006 speelt de actrice in een Duitse krimi als patholoog-anatoom. Maar daar lijkt de pers niet in geïnteresseerd. Nooit herkend Maria Persson hoort het met verwondering aan. Zij wordt nooit herkend, vertelt ze. Ze is ook wel wat veranderd. Door haar overgewicht beweegt Maria als een oude vrouw. Ze heeft halflang grijs haar. Alleen haar vrolijk glinsterende ogen herinneren nog aan Annika, het lieve, soms bangige vriendinnetje van Pippi. Maria's leven is een hoofdstuk apart. Ze werd verliefd op een Spanjaard, verhuisde naar Mallorca en werd eerst barvrouw, later verpleegster. Haar inmiddels 25-jarige zoon voedde ze in haar eentje op. ,,Knap hè?'' Ze toont een gespierde spijker op haar mobiel. Maria heeft het niet gemakkelijk gehad. ,,We moesten de eindjes aan elkaar knopen. Als ik dan mezelf op tv zag en bedacht hoeveel er aan deze serie is verdiend, werd ik een beetje boos.'' Toch heeft ze nooit spijt gehad van Pippi. Vanaf het moment dat ze de oproep voor kindacteurs op tv zag, ergens in de jaren 60, wilde ze meedoen. ,,Nog vóór de casting vertelde ik iedereen al: ik ben Annika. Ze lachten me uit, er kwamen 26.000euro De verrassing was groot toen het trio een te lefoontje uit Nederland kreeg. Fans bleken de afgelopen maanden ruim 26.000 euro te hebben ingezameld voor hen. Aanleiding was een interview in deze krant met Inger, die vertelde dat ze slechts 'een zakcentje' had verdiend aan de opnames. Inger: ,,Mijn eerste reactie was: dat is toch helemaal niet nodig. Ik ben niet zielig. Ik heb altijd mijn huur kunnen betalen, ik heb geen slecht leven gehad.'' Maar na de uitleg van Heleen Bosma en Marjan Tulp, de initiatiefnemers, stapte ze alsnog in het vliegtuig. Tussen de donaties zat zelfs een gift van 900 euro, van een anonieme fan die Pippi en de anderen wilde bedanken voor vijftig jaar kijkplezier. Een ander, een vrouw van middelbare leeftijd, richtte zich specifiek tot Inger. Ze vertelde hoe Pippi haar vroeger de kracht gaf om tegen pestkoppen op te staan. De jeugdheldin van toen kijkt er niet van op. ,,Mensen zeggen vaker: Als Pippi het kan, kan ik het ook. Dat vind ik mooi.'' Inger en Par hebben nog geen idee wat ze met de gift gaan doen. Maria heeft wel een duidelijk plan. Ze spaart al jaren voor een maagverkleining, maar kon deze met haar kleine uitkering niet betalen. ,,Deze gift is zo vreselijk welkom'', zegt ze. ,,Ik ben heel, heel dankbaar.'' Als ze straks flink is afge vallen, komt ze in aanmerking voor een knieoperatie. Dan kan ze eindelijk de kruk, waar ze nog enkele meters mee kan schui felen, aan de wilgen hangen. ,,Deze actie gaat mijn leven compleet veranderen. Dank jullie wel!'' zaterdag 13 april 2019 Nederlandse avontuur - Inger Nilsson, Pippi Langkous De crowdfundingsactie is verlengd tot 30 april. Kijk op de site bij /video De reünie van Pippi, Tommy en Annika in Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9