Waarom je kamerplanten doodgaan De tips op het blog van geograaf en schrijver Jelmer de Boer (32) over zijn kamerplanten zijn zo populair dat hij er een boek over schrijft. Waarom gaan kamerplanten altijd dood, en wat zijn de oplossingen? Als je niet weet wat voor plant je hebt, is de verzorging een grote gok Het beste dat je van oktober tot maart kunt doen, is je plant met rust laten »Het is één pot nat De voornaamste reden waarom je kamerplanten doodgaan is niet omdat je te weinig water geeft, maar juist te veel. Veel kamerplanten staan in potten met een dichte bodem. Dat is niet fijn voor plantenwortels, die hebben zuurstof nodig. Wortels in kletsnatte aarde sterven af door zuur stofgebrek en wortelrot. Bladeren worden bruin en het lijkt alsof de plant te weinig water heeft. Extra water geven is dan dus precies wat je niet moet doen. Oplossing: twee potten. De binnen ste pot met de plant erin moet gaten bevatten, waardoor het water kan wegstromen. De buitenste pot vangt overtollig water op. Gooi dat weg. »Je snoeit niet Niet elke plant behoudt altijd alle bladeren. Als de oudste bladeren bruin worden en afsterven, betekent dat niet dat de plant stervende is. Meestal betekent het juist dat de plant gezond is. Oplossing: manicure. Knip de bruine bladeren met een schone schaar af en je plant ziet er weer top- fit uit. m Je kent je plant niet Als je niet weet wat voor plant je hebt, is de verzorging ervan een grote gok (die vaak niet goed uitpakt). Oplossing: collectiebeheer. Als je een plant koopt, onthoud dan de naam en noteer het ergens (of bewaar het label). Maak een over zicht van je plantencollectie, inclu sief Latijnse naam. Als er dan iets mis dreigt te gaan, zoek dan via YouTube naar instructies door de planten naam en de symptomen in te vullen. Je geeft je plant straf Alle planten hebben zonlicht nodig. Een plant in een badkamer zonder ramen is gedoemd om te sterven. Maar een plant in een hoek tussen twee muren heeft het vaak ook erg zwaar door lichtgebrek. In kweke rijen staan de meeste planten in een kas waar (gefilterd) licht van boven en alle zijkanten komt. Oplossing: naar het licht. Zet je plan ten bij het raam, bij voorkeur ramen op het oosten en westen waar de zon maar een deel van de dag direct schijnt. »Het is winter Soms is er niet zo veel aan te doen dat je planten minder goed groeien of zelfs een beetje lijken af te sterven. Vergeet niet dat het in Nederland gewoon zes maanden donker is. Oplossing: acceptatie. Het beste dat je in de periode oktober tot maart kunt doen, is je planten met rust laten. Geef ze minder water. Stop met voeding geven en wacht op het voor jaar. »Uit z'n jasje Soms groeit een plant niet echt lek ker omdat-ie te strak in de pot zit. Dan is het tijd om te verpotten. Oplossing: verpot, potver. Uit de waterafvoergaten kruipende wortels zijn een teken dat de plant een gro tere pot nodig heeft. Kies een pot met een diameter die 2 of 3 centimeter groter is dan de huidige pot. Een te grote nieuwe pot kan zorgen voor wortelrot. Je verhongert je plant Pokon heet Pokon vanwege de letters P, K en N. Die staan voor fosfor, kalium en stikstof. Deze voedings stoffen (en andere) zijn van levens belang voor vrijwel al je planten. Als je plant al maanden of jaren in de zelfde grond staat, heeft-ie ze nodig. Oplossing: verpotten of bijvoeren. Geef je plant nieuwe potgrond (waar voeding in zit) of geef je plant plan tenvoeding. Geef alleen voeding in de maanden dat je planten groeien, dus ongeveer van april tot oktober. Je tuiniert niet Wanneer je je plantjes water geeft zonder te kijken of ze gezond zijn en groeien, dan kan het gebeuren dat je plotseling wordt verrast door een stervende plant. Oplossing: een tuinierroutine. Maak eens per week een rondje langs je ka merplanten en controleer op stevig heid, groeirichting en -snelheid en controleer de vochtigheid van de pot grond. Geef pas water als het nodig is. Je hebt gewoon een rotplant Soms is een plant gewoon een rot- plant. Dan is het ding zwak of ziek of past-ie gewoon niet lekker in je huis. Kun jij ook niets aan doen. Oplossing: weg ermee. Composteer de rotplant en besluit deze soort nooit meer te kopen. PC ZATERDAG 13 APRIL 2019 Jelmer de Boer: „Geef pas water als het echt nodig is.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS Handboek voor mensen die hun kamerplanten altijd dood laten gaan verschijnt 10 juli, zie plantenboek.nl. Het blog vind je op jelmerdeboer.nl Groene manicure is geen sinecure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77