Mirakelse artisjokken Smaak 4 dagen Van der Valk (DE) Roompot Kustpark Texel Q reiskatern.nl Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Voor verse artisjok kun je het beste zelf aan de slag. Behalve dat-ie lekker is, misstaat hij niet in de siertuin en geurt hij bedwelmend. Je kunt artisjokken bij de super markt kopen, maar de kans dat ze vers zijn is nihil. Artisjokken beder ven niet. Dat is leuk voor de verkoper en jammer voor de consument. De verkoper kan dezelfde artisjokken weken in de winkel laten liggen, tot ze uiteindelijk verkocht worden. Tegen die tijd zijn ze wel wat inge droogd, maar een uiterste houdbaar heidsdatum bestaat niet bij de artis jok. Wie verse artisjokken wil eten, moet ze zelf kweken. Nu is dat kwe ken geen sinecure. Het begint al met goed uitgangsmateriaal. 'Grand Vert de Laon' en 'Camus de Bretagne' zijn rassen die worden aanbevolen in de spaarzame boeken waarin iets over de teelt van de artisjok te vinden is. Wie bij een tuincentrum naar een van deze variëteiten vraagt, ontmoet wei nig begrip. Sterker nog: wie naar naamloze artisjokkenplanten vraagt, krijgt ook nul op het rekest. Het enige wat je kunt kopen, is een zakje zaad. Nu is dat helemaal geen ramp. Artisjokken zijn niet betrouwbaar winterhard en daarom is het in ons klimaat het beste om de artisjok voorlopig als eenjarige plant te be schouwen. Zo snel warmt de aarde nu ook weer niet op. Artisjokken hebben grote zaden die wat op zonnepitten lijken. Omdat zaden meestal per gewicht verpakt worden, bevat een zakje niet meer dan een stuk of twintig zaden. Met twintig artisjokkenplanten is een tuin trouwens wel gevuld, want één plant neemt al gauw een vierkante meter in beslag. Zaai de zaden vroeg, liefst vandaag nog, binnenshuis. Elk zaadje in een eigen potje. Dan kunnen de jonge planten later worden overgeplant zonder de wortels te beschadigen. Na IJsheiligen (11 t/m 14 mei) kun je ze in de tuin planten, of in een grote kuip op het balkon. Tegen die tijd zijn ze soms al 40 centimeter hoog. Het treft dat de artisjok niet alleen een lekkere groente is, maar ook een mooie blad- Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. plant. In de siertuin slaat hij geen slecht figuur met zijn diep ingesne den, zilvergrijze blad. Houd rekening met de groeikracht van de planten. Gun ze de ruimte. Gezaaide artisjokken zien er meestal heel verschillend uit: de een heeft gemene stekels, de ander extra diep ingesneden blad en de volgende geeft veel grotere artisjokken dan de rest. Iedere plant heeft een eigen karakter. En een eigen smaak, want artisjokken van de ene plant kunnen aanmerkelijk bitterder smaken dan die van een andere. Ook de winterhardheid verschilt. In mijn Gelderse tuin vriezen de meeste planten 's winters dood. De paar overlevers vul ik ieder jaar aan met nieuw gezaaide planten. Het voordeel is dat zo de oogst gespreid wordt. De planten die de winter overleefden geven al in juni een flinke oogst, terwijl de gezaaide planten in de nazomer volgen. Oogst nooit alle knoppen, een bloeiende artisjok is een mirakel. Insecten zijn er dol op en de geur is bedwelmend zoet. Vanaf Roompot Kustpark Texel Van der Valk Gladbeck (DE) Weekend, midweek of week Meer informatie en boeken: Ga voor 4 dagen Van der Valk Gladbeck naar onze website reiskatern.nl/pzc/zoweg1909 en voor Roompot Kustpark Texel naar reiskatern.nl/pzc/zoweg1910 of bel met Zoweg.nl 0900-9693 0,70 per gesprek) ZATERDAG 13 APRIL 2019 PC Artisjokken van de ene plant kunnen aanmerkelijk bitter der smaken dan die van een andere. Aankomsten t/m september 2019 V 4-persoons chalet V Dicht bij duinen, strand en bos Aankomsten t/m september 2019 3 nachten incl. ontbijt, gratis parkeren en wifi V Direct gelegen aan Park Wittringen waterkoker en een terras met meubilair. Inbegrepen: Weekend/midweek/week in een 4-persoons chalet Gratis: gebruik van wifi, Kids Club, speeltuin en subtropisch zwembad Calluna Periode Weekend Midweek Week april 289,- - - mei 199,- 219,- 299,- juni 379,- 169,- 429,- juli 379,- 479,- 6 709,- augustus €265,- €459,- €478,- september 199,- 169,- 299,- Vanafprijs per chalet per maand! Prijs per chalet o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserved ngskos- ten 29,- en LokaLe heffingen 2,70 p.p.p.n. Omgeving Het hotel is omgeven door natuur en daarom een perfect startpunt voor mooie fiets- en wandeltochten. Het ligt direct aan het 120 hec tare grote Park Wittringen met het gelijkna mige kasteel. Je maakt ook heel gemakkelijk uitstapjes naar verschillende Duitse steden. Zo zijn Oberhausen, Düsseldorf en Duisburg op korte afstand gelegen. Ideaal om een dagje te winkelen of cultuur te snuiven. Van der Valk Hotel Gladbeck Het gastvrije hotel (gastbeoordeling 8,0) beschikt over 181 comfortabele kamers, voorzien van gratis wifi, zithoek, flatscreen tv en een badkamer met bad/douche en toilet. In het restaurant kun je heerlijk eten en genieten van de kwaliteit die je van Van der Valk gewend bent. Verder heeft het hotel een heerlijk groot terras, waar je gezellig een drankje kan doen in het zonnetje. Ook is er de mogelijkheid om fietsen te huren bij het hotel. Inbegrepen: 3 nachten in een tweepersoonskamer 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en gebruik van wifi Gratis flesje water op de kamer Prijs p.p. en o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, excl. reservedngskosten 20,- Het park Stap op de veerboot naar Texel (het eiland met meer schapen dan inwoners) en ervaar het echte eilandgevoel! Dit heerlijke park ligt op loopstand van het bos, strand en de dui nen. Je verblijft in een vrijstaande 4-persoons chalet. Er zijn 2 slaapkamers met ieder 2 éénpersoons boxspringbedden. Verder is er een smart-tv, combi-magnetron, vaatwasser,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76