Ruimte om om te kukelen jouw manier 'Apple Health en Google Fit verdienen graag aan leefstijladvies' 'In je darmen komt waterstof vrij. Dat zegt niets over lactose- intolerantie' Lekker makkelijk KarinsGm 3 Vakantie op Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto Professor Kersten ziet daarentegen dat de gadgets een mooie belofte in houden, maar hij denkt niet dat ze de prestaties van de diëtist of de arts vervangen. Dat komt vooral doordat het moeilijk is de testresultaten in de juiste context te plaatsen. Kersten geeft als voorbeeld een hap vezelrijk roggebrood met kaas: ,,Het apparaat kijkt naar de hoeveelheid waterstof die zich na nuttiging ervan in de adem bevindt om een voedsel- intolerantie op te sporen. Maar vezels worden niet verteerd. Zij fermente ren in de darmen, en daarbij komt waterstof vrij. Dat is normaal en staat los van aandoeningen zoals een lactose-intolerantie.'' De testuitslag (hoge waterstof gehaltes) kan slaan op een natuur lijke reactie op roggebrood, op een negatieve reactie op kaas of op beide. In de context is het ant woord te vinden. Een medisch expert herkent die voorlopig makkelijker dan een slim algo ritme van een database. Dat een product als Lumen op basis van je vetverbran- ding uitgebreid advies belooft, vindt Kersten opmerkelijk: ,,Het geeft bruikbare informa tie, maar ik heb geen idee hoe je alleen aan de hand daarvan een volledig voedseladvies zou kunnen geven.'' Een manier om de context beter te kunnen lezen, is data van ver schillende apparaten te koppelen. „Daarmee zijn bedrijven als Apple, Google en Samsung bezig'', zegt Joosten. „Platformen als Apple Health en Google Fit willen de gegevens van apps en meetappara tuur samenbrengen voor een gerich ter leefstijladvies, met een aantrekke lijker verdienmodel voor de makers.'' Dat moet je ook maar net willen. Toch blijft de markt voor apparaten die data aan deze platformen leveren groeien. Al denkt Joosten dat de toe komst niet in een handvol gadgets huist: ,,Ik verwacht dat de smart- phone zich verder ontwikkelt met automatische analysesoftware en nieuwe sensoren. Ik geloof eerder in één goed apparaat dan aparte gadgets zoals slimme bekers, borden en ademmeters.'' Tot die tijd blijft de diëtist nog even onvervangbaar. @RLOppenheimer Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Bij opgroeien horen spannende situaties, dat weet Nynke de Jong best. Maar soms vergeet ze dat. De beste ouders zijn ouders zonder kinderen. Voordat je ouders bent geworden, weet je altijd precies hoe je het zou aanpakken. Je zou een fout loze opvoeder zijn, je kinde ren zouden altijd goed luiste ren, zonder morren de com plete schijf van vijf opeten en altijd rustig blijven zitten tij dens restaurantbezoeken en familieverjaardagen. En dan krijg je een kind, en blijkt de werkelijkheid an ders. Ook als het gaat om de edele kunst van het loslaten. Zonder kroost denk je nog dat je jouw kinderen altijd laat ravotten, en weet je pre cies hoeveel vrijheid je ze gaat geven. Je gaat zeker geen curlingmoeder of helikopter Als je niet oppast krijg je bange kinderen zonder eigen initiatief vader worden. Maar dat is buiten de emoties gerekend. Met kinderen ben je ineens doodsbang dat ze iets over komt. Overal bomen waar ze uit kunnen vallen, auto's die ze over het hoofd kunnen zien. vandaag de dag beter dan ooit. Afgezien van één punt: ze zijn nooit alleen'', stelt de Noorse opvoedgoeroe Hedvig Montgomery in haar bestseller De zeven stappen naar succesvol ouderschap. We rijden ze naar allemaal sporten en clubjes, we hou den hun snapchat-account in de gaten om ouwe viespeu ken op afstand te houden. Terwijl kinderen de ruimte moeten krijgen om zelfstan dig te spelen, om kleine ge heimen te hebben voor hun ouders. Veel vaardigheden leren ze spelenderwijs, dus daar moeten wij niet de hele tijd tussen zitten. ,,Als vol wassenen te bemoeizuchtig zijn in het dagelijks leven van hun kinderen, zal dat ertoe leiden dat kinderen het vertrouwen in zichzelf verliezen.'' Harde lessen van Montgo mery. Je denkt dat je ze een veilige jeugd geeft, maar als je niet oppast krijg je bange kinderen zonder eigen initia tief en zonder vertrouwen in zichzelf. Verstikte kinderen. Als een kind leert lopen moet het ook de ruimte krijgen om om te kukelen. Bij leren fietsen hoort ook het gevaar van omvallen. Pas dan heeft het kind het gevoel dat het zélf iets leert. dorp en kreeg alle ruimte om te vallen. Dat gebeurde best vaak. Ik brak een vinger, mijn ene broer viel uit een vlag genmast, de ander viel met zijn kinderfiets twee tanden uit zijn mond. Onze ouders waren altijd in de buurt, maar hielden niet de hele tijd onze handjes vast. Het gaf me het Pippi Langkous-zelf- vertrouwen waar ik nog al tijd de vruchten van pluk: 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het kan'. Soms heb je een Noorse opvoedgoeroe om je daar weer even aan te herinneren. Je kunt je kinderen nu een maal niet behoeden voor alle kwaad. Bij opgroeien horen spannende situaties, schaaf- plekken op beide knieën, lef, durf en een incidenteel bezoekje aan de EHBO. Liever dat, dan een kind zonder zelfvertrouwen. -Nynke de Jong Nu volop vroegboekkorting GO ZATERDAG 13 APRIL 2019 stemt mij optimistisch over de toe komst." -PETER JOOSTEN -SANDER KERSTEN „Kinderen hebben het Ik ben opgegroeid in een Nynke de Jong (33), Han neke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl Prijzen excl. Calamiteitenfonds €2,50 Ét administratiekosten 25,00 per boeking Griekenland - Rhodes Salakos Villas Spanje - Andalusië Andalucia Campers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75