Dit zegt de wetenschap bij i Russen vóór blijven Muziek kan hetzelfde effect hebben als seks of drugs Eureka! Kennis brengen én halen 'Er is geen volk op aarde dat niet tokkelttrommelt of zingt' 23 sies naar de maan te gaan. Voor ontdekkingen in het heelal is de maan met zijn lage aantrekkingskracht een prima vertrekpunt voor lanceringen. Het is de meest voor de hand liggende plek om bases te bouwen. Veerpont Donald Trump en Mike Pence laten in het midden wat Nasa eind 2024 moet hebben bereikt. Moeten er alleen voor die tijd weer Amerikanen op de maan staan? Moet dan de zogeheten Gateway zijn voltooid, het ruimtesta tion dat om de maan draait en dienst doet als 'veerpont' voor astronauten tussen aarde en maan? Moeten andere landen daar naar het voorbeeld van het Internationale Ruimtestation (ISS) ook aan bijdragen? Of moet er dan ook al zicht zijn op de eerste basis op de maan? Of moet dan al het eerste werk zijn verricht voor een lancering naar Mars? Experts zeggen dat de president al in zijn handen mag klappen als er weer astronauten in plaats van ro bots de eerste werkzaamheden op de maan verrichten. De kosten zijn bovendien ongekend, veel hoger dan de ruim 20 miljard dollar waarover Nasa nu jaarlijks kan beschikken. Waar moet al dat geld vandaag komen? Trump zal met zijn ambitieuze plan rekening moeten houden met de wil van het Amerikaanse volk. Slechts 13 procent van de Amerikanen vindt een terugkeer van de mens op de maan een absolute prioriteit, aldus een peiling van Pew Research Center in 2018. Liefst 63 pro cent wil dat Nasa zich allereerst richt op klimaatonder zoek. En ondanks de schouderklop van Trump in het Congres geeft Buzz Aldrin prioriteit aan missies naar Mars, waarvoor ook Barack Obama had gekozen. ,,De maan hebben we gedaan. We moeten verder kijken.'' dacht altijd dat ik dit deed om 'iets terug' te moeten doen voor de belastingbe taler. Dat blijkt niet zo te zijn. Die ontdekking was voor mij echt een eureka- moment. Tijdens een le zing breng ik niet alleen informatie of ervaringen, ik haal ook kennis binnen op die momenten. Na een presentatie komen er altijd mensen op mij af met bepaalde vragen. Of ze gaan vanuit een onver wachte, niet wetenschap pelijke hoek de discussie met mij aan. Hier leer ik niet alleen van, ik heb het ook nodig om mijn ideeën te versterken en mijn blik te verruimen. Als wetenschapper zit ik immers toch heel vaak in een bèta-gamma fuik ge vangen en ik heb juist de behoefte aan vernieu wing. Door te praten en discussiëren met mensen die vaak geen of een an dere wetenschappelijke achtergrond hebben, leer ik bij. En word ik ook nog eens geïnspireerd. Met die nieuwe kennis en inzich ten keer ik terug naar mijn laboratorium om vervolgens te toetsen wat de literatuur hierover zegt. Een paar jaar geleden was dit me waarschijnlijk nog niet gelukt, maar nu ik ouder word heb ik honger naar andere inzichten.'' -Jim Jansen Muziek is zo oud als de mensheid en komt in alle culturen voor. Maar waarom maken we muziek? En wat maakt dat we er graag naar luisteren? Of het een hit was, weten we niet, maar het oudste liedje ter wereld werd zo'n 3500 jaar geleden in het huidige Syrië op een kleitablet ge krast. Het bewijst dat mensen al duizenden jaren muziek maken. Maar waarom doen we dat? Het is een vraag waar filosofen en wetenschappers al decennia lang mee worstelen, vertelt Ben van Cranenburgh, neuroweten- schapper en auteur van het boek Muziek en Brein. ,,Veel van wat de mens doet, heeft een duidelijk evolutionair nut. We eten om te overleven en hebben seks om ons voort te planten. Maar voor mu ziek ontbreekt een simpele verkla ring.'' Dat muziek alleen 'leuk' zou zijn, zoals Darwin beweerde, daar gelooft Van Cranenburgh niet in. ,,Muziek is van alle tijden en cul turen. Er is geen volk op aarde dat niet tokkelt, trommelt of zingt. Er moet haast wel meer achter zit ten.'' Theorieën zijn er genoeg. Zo zouden we zingen om een geliefde te vinden. Geen vreemde ge dachte, want er zijn meer dieren die dit doen. Vogels, walvissen en zelfs muizen maken partners het hof met romantische liedjes. Het meest gangbare idee is dat muziek dient als sociale lijm. Met elkaar zingen en muziek maken vergroot de samenhorigheid. ,,Kijk maar naar supporters in het voet balstadion of de gele hesjes op de barricades'', zegt Van Cranen- burgh. ,,Ze zingen en versterken daarmee het groepsgevoel.'' Dat mensen graag naar muziek luisteren, komt doordat het de aanmaak van dopamine in de her senen stimuleert. Deze genotstof zorgt voor een gelukzalig gevoel. Dopamine komt ook vrij als we eten, drugs gebruiken of bij seks.'' Daarnaast houdt het brein van herhaling en vertrouwdheid. Mu ziek staat bol van herhalende pa tronen. Zelfs als we een nummer voor het eerst horen, proberen we het patroon te voorspellen. Vol gens Van Cranenburgh is dit een evolutionair mechanisme. „Het brein wil dat dingen bekend en voorspelbaar zijn.'' Een kleine groep mensen, zo'n 4 tot 5 procent van de bevolking, lijdt aan muzikale anhedonie. ,,Dat wil zeggen dat ze geen emo tie ervaren bij het horen van mu ziek'', aldus de wetenschapper. Spaans onderzoek suggereert dat dit te maken heeft met de ma nier waarop het belonings- en ge- hoorcentrum van de hersenen met elkaar verbonden zijn. Het brein van mensen met muzikale anhedonie toont bij het beluiste ren van muziek weinig interactie tussen de twee gebieden. Bij lief hebbers van muziek is dat juist omgekeerd, zo hebben hersen scans uitgewezen. Muzikale anhedonie is niet het zelfde als toondoofheid. ,,Toon- doven kunnen wel degelijk van muziek houden, maar hebben moeite met het onderscheiden van toonhoogtes. Je moet ze dus niet in je koor hebben, want ze zingen altijd vals.'' ,,Ik ben altijd geïnteres seerd geweest in de drijf veren van mensen en waarom ze bepaalde keu zes maken. Voor nu en la ter en voor zichzelf en voor anderen. Dat was voor mij de reden om psy chologie te gaan studeren. Pas na mijn postdoctoraal ben ik ook naar de hersen- activiteit gaan kijken. Eerst hield ik me vooral bezig met gedragsobser vaties. Als wetenschapper vind ik het belangrijk dat ik de kennis die ik opdoe ook deel met het grote pu bliek. Ik geef lezingen op scho len, bij het ministerie en bijvoorbeeld op het Gala van de Wetenschap. Ik Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Eveline Crone (43), hoogleraar neurocognitieve ontwikkelings psychologie aan de Universiteit Leiden. GO ZATERDAG 13 APRIL 2019 in samenwerking met NSWSCiBfltiSt en met VAN NEDERLAND KAJ VAN ARKEL FOTO SHUTTERSTOCK Wetenschap wordt gemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71