President wil Chinezen en Voor de ruimtevaart heeft de Amerikaanse president één ambitie: een landgenoot op de maan. En snel, vóór 2024, het einde van de door hem beoogde tweede ambtstermijn. 'Als het Nasa niet lukt, pas ik de organisatie aan, niet de missie' 22 Gateway Plannen van Nasa Basis op de maan HANS VAN ZON Vijftig jaar na de eerste landing van de mens op de maan, van Neil Armstrong met Apollo 11 op 21 juli 1969, wint de droom van Donald Trump alleen maar aan kracht. Het moet en het zal gebeuren: de terugkeer van Amerikaanse astronauten op de maan onder zijn bewind. Na 1972 is er geen mens meer ge weest en als de mens terugkeert, moet het een Ameri kaan zijn. Geen Chinees, geen Rus of Indiër want 'de Verenigde Staten moeten de nummer 1 blijven in ruim tevaart'. Trump grijpt elke gelegenheid aan om zijn droom te promoten. Bij zijn laatste State of the Union, zijn rede op 5 februari voor het parlement, zette hij de tweede mens op de maan Buzz Aldrin in het zonnetje. Aldrin (inmiddels 89) kreeg een staande ovatie in het Congres. ,,Een halve eeuw geleden was hij een van de astronau ten die de Amerikaanse vlag op de maan hebben ge plant'', aldus de president. En als hij geen tijd heeft, doet hij een beroep op zijn plaatsvervanger, Mike Pence. ,,Op voorspraak van de Amerikaanse president wil de regering dat er binnen vijf jaar weer Amerikanen op de maan zijn'', aldus Pence tijdens een bijeenkomst van de Nationale Ruimtevaartraad. Hij stelde het ulti matum op 'gewijde grond' in Huntsville (Alabama), waar in de jaren 60 de raketten werden gebouwd die de bemande Apollo-capsules naar de maan brachten. De vicepresident stelde nog een eis, overduidelijk gericht aan de directie van de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie Nasa: ,,De VS wil een perma nente basis op de maan bouwen die Amerikanen ooit op weg zal helpen naar Mars.'' De directeur van Nasa, Jim Bridenstine (door Trump benoemd) hoeft niet tegen te sputteren. De presi dent spreekt soms dreigende taal. ,,Als het Nasa niet lukt, pas ik de organisa tie aan, niet de missie'', zegt Trump. De opdracht, vervat in zijn 'Space Po licy Directive 1', is heilig. Bizarre termijn Jim Bridenstine is niet te benijden, want hij staat voor een nagenoeg onmogelijke opdracht. Volgens ruimte vaartspecialisten is vijfjaar een bizarre termijn. Er zou zeker tien jaar voor nodig zijn. Een ander, cruciaal pro bleem bleef onaangeroerd: de financiële onderbou wing. In de glorietijden van de Apollo-vluchten kon Nasa rekenen op meer dan 4 procent van de totale over heidsuitgaven. Nu is dat nog geen halve procent en als het Congres het door de president voorgestelde jaar budget niet had aangepast, zou dat nog minder zijn ge weest. Trump had het parlement voor 2020 gevraagd om 19,9 miljard dollar voor de missie, het Congres maakte er 21 miljard van. Het jaar daarop lijkt het zeker niet méér te worden. De Nasa becijfert een maanmissie inclusies het verblijf van een jaar op bijna 60 miljoen dollar. Volgens Trump hoeft het niet zo duur te zijn. Om twee redenen: Nasa moet veel meer samenwerken met commerciële ruimtevaartorgani saties als SpaceX van Elon Musk en Virgin Galactic van Richard Branson. Waarom een nieuwe, zware raket - de Space Launch System - ontwikkelen voor ruimtemissies als Nasa kan leu nen op de Falcon 9 van Musk die al een succesvolle vlucht heeft gemaakt? Bovendien moet Nasa, aldus de presi dent, prioriteiten stellen. Dus weg met de verdere ontwikkeling van het Space Launch System, de raket voor verre vluchten, diep het heelal in. De lanceringen van een robotmissie naar de manen van Jupiter (de Europa Clipper) en van nieuwe telescopen, zoals de Wfirst die de James Webb moet opvolgen, kunnen volgens het Witte Huis worden uitgesteld. Ook het onderzoek van Nasa naar de klimaat verandering ligt onder vuur. Waarom honderden mil joenen uitgeven aan een probleem dat in de ogen van de president niet bestaat? Maar in dit geval sputtert Briden stine tegen. ,,Nasa is het aan zichzelf verplicht om deze studies voort te zetten'', aldus de directeur. Behalve nationale trots en prestige zijn er wel weten schappelijke redenen om opnieuw met bemande mis- ZATERDAG 13 APRIL 2019 GO A 'Veerpont' voor astronauten die van en naar de maan reizen. Bemand station om missies naar Mars voor te bereiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70