door burgemeester Ik heb geleefd 'Ik nam me voor elke dag een lievelingsdag te laten zijn' i Hij dreigt scholen te sluiten die niet- ingeënte kinderen accepteren 19 'Ik zag planten die me in de vijftien jaar ervoor nooit waren op gevallen' orthodoxe gemeenschappen zijn relatief gesloten, maar liggen mid den in een van de dichtstbevolkste delen van de VS. Het hippe noor delijke deel van Williamsburg is een populaire stop voor toeristen. New York stuurt geen prikpoli- tie op pad, maar bij nieuwe geval len van mazelen worden de vacci- natiegegevens gecontroleerd van iedereen die contact heeft gehad met de zieke. Wat gebeurt als ie mand ook onder druk van een boete van 1000 dollar vaccinatie weigert, is niet helemaal duidelijk. Dat wordt 'van geval tot geval' be oordeeld. De Blasio dreigt indien nodig scholen te sluiten als ze on gevaccineerden accepteren. Of zo'n verplichting wel binnen de Amerikaanse wet past is 'twij felachtig', waarschuwde onder meer de gouverneur van New York, Andrew Cuomo. Rockland County, een gebied ten noorden van de stad, probeerde minderjari gen die niet gevaccineerd zijn te weren uit publieke ruimtes als res taurants, winkels, scholen en ge bedshuizen. Een rechter stak daar voorlopig een stokje voor. ,,We zijn er absoluut zeker van dat we de macht hebben om dit te doen'', sprak burgemeester De Blasio. ,,Dit is een noodsituatie.'' De getroffen buurten zijn her kenbaar aan het Jiddisch dat overal klinkt, de mannen en jongens met hoeden en pijpenkrullen, de vrou wen die het hoofd bedekken met een pruik, of zoals moeder Schwartz met een doek. Ze vindt dat de burgemeester een prima be sluit heeft genomen. ,,We gaan geen strijd aan met het stadhuis.'' De meeste orthodoxe Joden vac cineren hun kinderen gewoon, be nadrukt Yossi Gestetner, die als woordvoerder van de gemeen schap optreedt namens de Ortho dox Jewish Public Affairs Council. Religieuze redenen om vaccinatie te weigeren zien de meeste rabbi's niet. De buurtbewoners zijn beïn vloed door dezelfde desinformatie over vaccineren als sommige niet- religieuze ouders. Onder de Joodse vaders en moeders circuleert een 'handboek' dat ongefundeerde angst voor inentingen aanwakkert. Er zijn procentueel gezien niet zoveel meer ongevaccineerde kin deren in zijn gemeenschap dan in andere groepen, schat Gestetner. Er zijn vooral meer kinderen, dankzij de grote gezinnen. De wijk maakt zich op voor Pesach, het Joodse paasfeest aan het einde van de maand. Voor het stadsbestuur zijn de feestdagen een extra zorg, omdat veel families met kleine kinderen bijeen komen voor vie- ringen. De Pesach-plannen gaan vooralsnog gewoon door, weet Ge- stetner. ,,Ik zie geen signalen dat het dagelijks leven verandert.'' Hij benadrukt het belang van een ba lans tussen 'bewustzijn en paniek veroorzaken'. ,,De meeste mensen hier zijn wél ingeënt.'' Om de hoek van de koosjere su permarkt maakt Rivka Berkowitz zich toch zorgen over de uitbraak - zelfs met de wetenschap dat al haar kleinkinderen en achterkleinkin deren ('ruim vijftig') hun prikken hebben gehad. Haar inmiddels vol wassen dochter, een van de zeven kinderen Berkowitz, kreeg als baby hersenvliesontsteking. ,,Ze was 9 maanden oud en ging bijna dood'', vertelt haar moeder. ,,Dat was voor dat er een vaccin was. We waren zo blij toen dat kwam! Wij hebben veel geluk gehad.'' Ze is woedend op ouders die be sluiten hun kind niet te bescher men. ,,De rabbi zei: doe het. Dit is niet religieus, het is onze religie om voor jezelf te zorgen.'' k weet nog dat ik wakker werd uit de narcose en vroeg hoe laat het was. 'Half negen', zei de verpleeg kundige. Van het gevoel dat me toen overviel, kan ik nog steeds kippenvel krijgen. Half negen! Dan hadden ze dus de hele dag geope reerd. Ik was er nog. Ik lééfde. Niet eerder heb ik zo'n diep gevoel van dankbaarheid ervaren in iedere vezel van mijn lijf.'' Geneviève Verberk (58) vertelt over 29 januari 2015. Een paar weken eer der was galwegkanker in een verge vorderd stadium bij haar geconsta teerd. De klachten die ze had, leken onschuldig: jeuk. Maar de medede ling van de specialist na uitgebreid medisch onderzoek was keihard. ,,We kunnen niets meer voor je doen.'' Een operatie om de tumor uit haar lever te verwijderen, zou te risi covol zijn. ,,Daar zaten we dan. Het was zo verdrietig. Ik keek die dokter aan: ver tel je me nou dat ik de volgende kerst niet haal?'' Haar zus weigerde die boodschap te accepteren en sloeg aan het bellen. Met succes. Geneviève kon op oud jaarsdag terecht bij Geert Kazemier, oncologisch chirurg in het VU Me disch Centrum. Ja, hij erkende de ri sico's van een operatie. Maar als zij het aandurfde, wilde hij ervoor gaan. ,,Hij zei meteen dat hij mijn leven niet kon redden, maar hij kon me - als het allemaal zou lukken - wel tijd geven. Wij wisten dat we deze kans met beide handen aan gingen pak ken.'' Geneviève was toen 54 en moeder van twee kinderen van 15 en 17 jaar. Zó graag wilde ze er nog een tijdje zijn om hen naar volwassenheid te begeleiden. In de weken tot de opera tie zette ze een en ander op papier over haar mogelijke dood. De avond voor ze onder het mes ging nam ze afscheid van haar gezin. ,,Ik was heel rustig. Had er alle vertrouwen in.'' haar woonboerderij op het Brabantse platteland haalt ze herinneringen op. ,,De twee artsen die me hadden ge opereerd, stonden de volgende dag allebei aan een kant van mijn bed. Ik kon nog niks. Pakte hun handen vast. De tranen liepen over mijn wangen. Jeetje, dit hebben jullie maar mooi gedaan. Ik ben er nog. Dankjewel.'' Het was natuurlijk niet alleen maar romantiek. Het herstel viel haar zwaar. Ook mentaal. „Iedereen was blij. De operatie was geslaagd, het ging toch goed? Maar eenmaal thuis voelde ik me reddeloos verloren. Van de ene op de andere dag was mijn werk als beleidsmedewerker bij een welzijnsorganisatie weggevallen. Ik wist niet hoe mijn toekomst er uit zou zien. Niets was meer vanzelf sprekend.'' Ze citeert Winnie de Poeh. ,,Welke dag is het'', vroeg Poeh. ,,Het is vandaag'', piepte Knorretje. ,,Mijn lievelingsdag'', zei Poeh. Een plaatje met die dialoog hing al jaren op haar prikbord in de keuken. Dagelijks was ze erlangs gerend. Nu pas zag ze wat er stond en waren het die woorden die haar kracht gaven. ,,Ik werd er enorm vastberaden van. Ik nam me voor elke dag een lieve lingsdag te laten zijn, hoe vaak ik ook in het ziekenhuis lag en hoe het ook afliep. Terugkijkend is dat ook gelukt: ik heb ondanks al het verdriet en de onzekerheid geen enkele dag gehad die alleen maar donker was. Altijd was er wel een lichtpuntje, viel er wat te lachen of gebeurde iets moois.'' Of ze nu gelukkiger is dan voor de kanker? Ze schudt haar hoofd. Niet gelukkiger. Ze is zich wel veel be wuster van haar geluk. „Tijdens mijn revalidatie liep ik rondjes om de vij ver in de tuin. Heel langzaam. Meer kon ik niet. Ik zag planten die me in de vijftien jaar ervoor nooit waren opgevallen. Dacht: stonden die hier altijd al?'' Erg eigenlijk, denkt ze hardop, dat ze een tumor nodig had om in het nu te kunnen leven. Haar kinderen zijn inmiddels de deur uit. De relatie met echtgenoot Marc is intenser geworden. Hij schuift bij haar aan tafel. ,,We laten niets meer liggen'', zegt ze en hij knikt. ,,Alles is en wordt door ons be sproken.'' In haar lijf is de kanker weer gaan groeien. Een nieuwe operatie zit er niet in, de chemokuren zijn bijna op. Het zou een wonder zijn als ze er over een paar jaar nog is. Maar de ja ren die achter haar liggen, neemt nie mand haar meer af. ,,Toen ik net ziek werd, vroeg de huisarts wat ik nog wilde. We had den een reis naar het noorderlicht ge pland, dat had ik altijd zo graag wil len zien. Maar op dat moment was dat niet meer belangrijk en stond er nog maar één ding op mijn lijstje: kamperen, samen met Marc. De eer ste keer dat we weer samen voor de tent zaten, net over de grens met België, was een moment van intens geluk.'' GO ZATERDAG 13 APRIL 2019 boeten In Rockland County wordt de vaccinatie tegen mazelen gratis aan geboden. Ouders betalen normaal gesproken voor de inenting, maar kunnen de kosten vergoed krijgen via de verzekering. foto ap Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Aan de robuuste houten tafel in FOTO KOEN VERHEIJDEN Geneviève Verberk, beleids medewerker Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl iflockJantf County FREE MEASLES VACCINE TO GAT VACUNA DELSARAMPIÓN GRATIS HOT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67