We moeten veilig werken en vooral ons verstand gebruiken genaan. In oktober volgt dan het ovenhuis. Als laatste is de nat- zuurfabriek eenzelfde lot bescho ren. Hij kan pas tegen de vlakte als alle fosforslik is verbrand, omdat de zuurfabriek de gassen van de calciner wast. Het ovenhuis volgt dan in oktober. Zoals de kaarten nu liggen, is de sanering van Thermphos eind 2020 klaar. Dat is een jaar eerder dan was gepland. In december 2012 ging de fosforfabriek failliet. Sindsdien werd er lange tijd ge soebat over de vraag wie voor de schoonmaakkosten moest op draaien. Hoewel grondeigenaar voelde havenbedrijf Zeeland Sea ports (inmiddels North Sea Port na de fusie met Gent) zich niet geroepen de rekening te betalen. Het Rijk schoof voormalig PvdA- leider Diederik Samsom als be middelaar naar voren. Hij wist het havenbedrijf, de provincie en het Rijk op één lijn te krijgen. Ieder zou 27,7 miljoen euro bijdragen om het ontbrekende bedrag van 83 miljoen euro bij te passen. Voor de sanering is in totaal 129,5 mil joen euro in kas. Het Rijk betaalt daarvan 27,7 miljoen euro, de pro vincie 41,75 miljoen en het haven bedrijf 47,7 miljoen. Uit de fail liete boedel was nog bijna 10 mil joen euro over. Dat de sanering nu voortvarend verloopt, is mede te danken aan Samsom, zegt VCB-directeur Hobbel. ,,Hij handelde doortas tend en slim. Hij zorgde dat drie overheden geld beschikbaar stel den. En zette er vaart achter. In vier weken rondde hij zijn rapport af. Als dat een half jaar had liggen sudderen, had dat nog eens 15 tot 20 miljoen extra gekost. Wij kwa men destijds niet toe aan de tech nische oplossingen. Het ging al tijd over geld. Toen het geld was geregeld, konden we reuzenstap pen zetten. Voorlopig is er geen signaal dat we niet gaan uitkomen met ons budget. Na elk bezoek vertrekken onze financiers met een glimlach." Ook gedeputeerde Jo-Annes de Bat krijgt een pluim van Hobbel. ,,Hij heeft erg ver zijn nek uitge stoken. Eindelijk kwam er een po liticus die ook naar de mensen op de werkvloer luisterde. We heb ben menig vergadering gehad, vaak tot in de late uurtjes. Omdat het VCB-kantoor na de sanering blijft staan, moeten we voor de deur maar een standbeeld van Jo Annes neerzetten. Hij heeft van een probleem een project weten te maken." We kuieren het donkere, unhei mische ovenhuis uit. 'Even je schoenen door de waterbak halen en tussen de borstels afvegen', in strueert Van den Boogert ons. Er kan zomaar een restje fosfor aan het schoeisel plakken en zo dade lijk ontvlammen. We volgen de instructies netjes op. Voor je het weet heb je en ben je een halve zool. water loopt naar de zuivering waar het residu wordt afgevoerd. Het zelfde gebeurt met lichtradioac- tieve vaste stoffen. Als we vanaf de galerij het ter rein overzien, valt op hoeveel mensen overal aan het werk zijn. Met het schonen van grond, het reinigen van radioactief staal en het takelen van ventilatiekokers van de sinterfabriek. Op een piek moment lopen er wel 250 mensen rond. Een ervan is de schrik van de lokale meeuwenkolonie. Hij laat zijn hond geregeld over een per ceel rennen om te voorkomen dat vogels zich er nestelen. VCB zet te vens een tractor in om meeuwen op afstand te houden. De lap grond moet immers nog worden afgegraven omdat er waterdamp uit de schoorsteen van het oven huis is neergeslagen. Daarin zat wat lichte radioactiviteit. Alle fosfor is inmiddels weg, Het ovenhuis bevat louter nog fosfor slik. Die moet er eerst uit voordat de sloper er de beuk in mag zetten. Alle fosforresten worden verza meld in een opslagtank en vervol gens naar een verbrandingsinstal latie gepompt. De calciner, zo heet die verbrandingsoven in jargon. Petrogas, een dochter van aanne mer Mourik, neemt dat karwei voor haar rekening. Hoeveel fosforslik er nog moet worden verwerkt, blijft gissen. Hobbel: „Destijds is er een slag ge slagen naar de hoeveelheid fosfor- slik die er nog in tanks, vaten en leidingen zat. Er werd gesproken over 2000 ton. We hebben inmid dels al het dubbele verwerkt. Eind dit jaar zijn we fosforveilig, hoop ik. Eind dit jaar kunnen we dan ondere andere het aantal opera tors, de medische dienst en de be drijfsbrandweer - zo'n 30 mensen - afschalen, waarmee de beheer- kosten flink afnemen." Van de vier fabrieken is er nu één volledig gesloopt: de zoutfa briek. Het aangrenzende dagbun- kergebouw ligt ook plat. Het vol gende 'slachtoffer' wordt de sin- terfabriek. Na 1 juli zijn alle risico- stoffen eruit en kan de kogel er te- GO ZATERDAG 13 APRIL 2019 ►•-Vf-. Het dagbunkergebouw ligt in puin, de sinterfabriek (l) gaat van de zomer plat. Voetjes vegen krijgt bij Therm phos een andere lading. Een restje fosfor kan zo ontvlam men. Tachtig kilometer leidingen en pijpen waar iets in kan zit ten dat niet bekend is bij de saneerders. Leen van den Boogert, Van Citters Beheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53