Kleinere winkels en lagere huur moeten Hudson's Bay redden bolderm3n.nl Voor fantastische reizen! bolderman.nl 4 FORUM VOOR DEMOCRATIE FINANCIERING Forum voor Democratie groeit als partij, maar ook financieel. Dankzij uitgebreid voorwerk van de penningmeester. En met startkapitaal van rijke vrienden in Dubai en Hongkong. zaterdag 13 april 2019 Het is alarmfase tien voor Hudson's Bay. Ruim anderhalf jaar na de ope ning van de eerste vestigingen blij ven consumenten massaal weg. Het eerste volledige jaar leed Hudson's Bay 80 miljoen euro verlies, zo lekte eerder uit. En nu zou het Duitse moederbedrijf Karstadt overwegen nog dit jaar het faillissement aan te vragen, schreef het Duitse zaken blad Wirtschaftswoche gisteren. De in januari aangetreden Duitse topman Armin Devender werkt hard aan een omslag. Belangrijke voor waarde: kleinere warenhuizen en la gere huren, vertellen betrokkenen. ,,Hudson's Bay probeert bij alle ver huurders door minder vierkante me ters een lagere huur te bedingen'', zegt Jos van de Mortel, eigenaar van een filiaal in Den Bosch. ,,Dit is al twee maanden gaande." Jeroen Lokerse, ceo van vastgoed adviseur Cushman Wakefield, ad viseert pandeigenaren. Hij bevestigt dat Hudson's Bay minder huur wil betalen. ,,Met name de bovenste ver diepingen van warenhuizen vormen een probleem. Die trekken onvol doende klanten." Hudson's Bay hoopt dat er in ruil voor huurverlaging meerdere win kels in de panden kunnen, weet Lo- kerse. Eerder adviseerde hij verhuur ders rond het faillissement van V&D in 2015. ,,Ook valt te denken aan kan toren, hotels of woonruimte." Onwil De directie van Hudson's Bay stuit voorlopig op onwil. Verhuurders slo ten in 2016 langjarige contracten af met moederbedrijf Hudson's Bay Company (HBC). Die overeenkom sten zijn voor twintig jaar en bevat ten opties voor vijfverlengingen van tien jaar. ,,De inkt van die huurcon- tracten is net droog'', klinkt het. De huurbazen, die recent bij elkaar kwamen onder leiding van grootste verhuurder CBRE, hebben boven dien flink geïnvesteerd in hun pan den. Ze schermen verder met een ju ridisch harde concerngarantie van HBC. Daarin staat dat zij meerdere jaren lang huur ontvangen. De vraag is: hoeveel is dat waard? HBC schrijft al geruime tijd honder den miljoenen dollars verlies. Bo vendien verkocht HBC in september de meerderheid van zijn Europese warenhuizen - inclusief Hudson's Nederland - aan Signa, eigenaar van Duitse warenhuizen Karstadt en Ga- leria Kaufhof. Jos van de Mortel, verhuurder van Hudson's Bay Den Bosch, is somber. ,,Als het concept niet drastisch ver andert, is het over maximaal twee tot drie jaar gedaan'', vreest hij. Van de Mortel is gevraagd zich te oriënteren op nieuwe huurders. Vastgoedadviseur Lokerse is posi tiever. ,,Er blijft ruimte voor een wa renhuis in het middensegment.'' Wel luistert het bijzonder nauw, stelt hij. ,,Je moet exact aansluiten bij de smaak van de Nederlandse klant. Dat vergt jaren. Hudson's Bay heeft daar veel te weinig tijd voor geno men.'' Ook retaildeskundige Rupert Par ker Brady noemt de mislukte start het probleem. „Hudson's Bay begon met een veel te duur geprijsd assor timent. Ze openden te veel winkels tegelijkertijd en hadden hun web shop niet op orde.'' Hudson's Bay Nederland wil niet reageren. ,,Op dit moment hebben wij niets te melden.'' Noem het 'een vriendendienst', zegt hij. Michiel Visser - nu gevierd en vermo gend advocaat in New York - maakte Forum tussen januari en maart 2017 met enkele muisklikken 10.000 euro rijker. Zijn 'vrienden' Thierry Baudet en diens rechterhand Henk Otten ('We gaan al jaren terug') hadden geld nodig en Vis ser was niet te beroerd vanuit Dubai, waar hij toen werkte, zijn oude makkers een beetje te steunen. Forum was destijds immers nog een kleine partij. Een beginnend politiek ve hikel, voortgekomen uit de actiegroep rond het Oekraïne-referendum. Het geld klotste toen nog niet tegen de plin ten. Niet dat Visser nou zo diep begaan was met Forum. Sterker: hij woont al twintig jaar niet meer in Nederland. Spreekt de taal weliswaar nog goed, maar met een duidelijk Amerikaans randje. Visser: ,,Ze hadden het nodig en wij zijn vrienden. Dat was het.'' Met Thierry 'zat hij in dezelfde uni versiteitskringetjes', hij schreef nog een boek met hem over 'conservatieve den kers', maar over de partij wenst hij geen commentaar te geven. ,,Ik wil eigenlijk verder niet toelichten waarom ik het geld gegeven heb.'' Voor de wind Startkapitaal was het in feite, want inmiddels is Forum voor Democratie naast een grote partij ook hard op weg een smak rijker te worden. De 10.000 euro van Visser destijds, verbleekt bij wat er sindsdien is binnengestroomd. Waar een andere relatief jonge partij zoals Denk moet sappelen, gaat het Forum voor de wind. Dat is grotendeels te danken aan de strategie van de partij om zoveel moge lijk leden te werven. Een lidmaatschap levert de partij 25, 50 of 100 euro op, dat mag de aspirant-FvD'er zelf kiezen. In 2017 'betaalden' leden gemiddeld 30 euro voor een partijkaart. Over vorig en wM Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5/8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Gerlos in het Zillertal 8 dagen Venetië en omgeving 10 dagen Rondreis Noorwegen 8 dagen Devon en Cornwall GO Om de vijftien slecht draaiende warenhuizen winstgevend te krij gen, poogt Hudson's Bay huurver- laging te bedingen bij verhuur ders. Dat vertellen betrokkenen aan deze krant. De eigenaren stellen zich echter hard op. David Bremmer Rotterdam Bij de opening in Utrecht staan de mensen in de rij. foto anp Partijkas Forum in recordtijd gevuld Tobias den Hartog Den Haag .I,4 '-.--7^,;,.y JjjJ Vertrekdata: 4,11,18 mei/ 1,15,22 juni/14,21,28sept Vertrekdata: 2 9 april 6,13,20 mei 3,10,17 juni H, 8,15,22 juli etc. Vertrekdata: 29 april/13,27 mei! 10 juni/8,13,22,27juli etc. Vertrekdata: 18,25 mei 1,8,15,22, 29 juni6,13,20,27juli etc. Vertrekdata: 20,27 mei/3,10,17. 24 juni 1,8,15.22,29juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 13 mei/3,24 juni 15 juli/5,26 aug16 sept etc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4