Zeeuwse pontjes gaan weer varen zlm. 5 AGRARISCH ERFGOED REDDINGSPLAN De oude Zeeuwse hoeve wordt zeldzaam. Niet voor niets wordt Zeeland in landelijke rapporta ges aangemerkt als rampgebied, als het om historische boerderijen gaat. Welke fiets u ook heeft... ...ZLM Fietsverzekering zaterdag 13 april 2019 De 20ste eeuw heeft, met de Tweede We reldoorlog, onderwa terzettingen, waters nood en naoorlogse schaalvergroting ervoor gezorgd, dat de provincie nog geen drie honderd boerderijcomplexen telt die cultuur-historisch zeer waar devol te noemen zijn. Nu is het zaak om dat weinige dat er nog is, te behouden. Want - daarover is eigenlijk iedereen het wel eens - oude boerderijen kleden het land schap aan. En omdat ze met al dan niet rieten kappen en gepotdek- selde wanden het Zeeuwse DNA in zich hebben, zorgen ze dat het Zeeuwse platteland als Zeeuws herkenbaar is. De alarmklok luiden is één. Erf goed Zeeland, Stichting Land schapsbeheer Zeeland en Boerde rijenstichting Zeeland deden het al eerder. Maar wat moet je doen om dat karakteristieke woonhuis, die monumentale schuur en die oogstrelende erfbeplanting te be houden? Kosten van onderhoud en restauratie lopen al gauw in de tonnen. Provincie en gemeenten zijn nog maar net bekomen van de in 2008 begonnen economische crisis, hun zuinigheid is spreek woordelijk. Een 'gewone' boer heeft over het algemeen niet de middelen om wat historisch is ook DOMBURG Het eerste Zeeuwse (toeristische) pontje - tussen Kort- gene en Wolphaartsdijk - gaat vandaag weer in de vaart. De ove rige vier pontjes varen vanaf 1 juli. Ooit waren er meer dan hon derd verschillende veerdiensten in Zeeland. Dammen, bruggen en tunnels kwamen er voor in de plaats. Maar in de zomer herleeft in Zeeland de tijd van weleer. Naast de veerdienst Vlissingen- Breskens (die het hele jaar vaart), komt een aantal toeristische pont jes in de vaart. Het gaat om Kort- gene-Wolphaartsdijk (Ms. Hoop), Port Zélande-De Punt-Brouwers- haven (Denick II), Anna Jacoba- polder-Bruinisse (Diana Alfina v/h WR 92), Yerseke-Gorishoek- Wemeldinge (Frisia 2) en Perkpol- der-Hansweert (Mps. Onderne ming). De vaartijden zijn te vinden op vvvzeeland.nl/pontjes. Ook geeft de VVV de gids Vaar mee met de Zeeuwse pontjes uit (te bestellen via de webwinkel) of af te halen bij de VVV's. De pontjes zijn onder deel van fiets- en wandelknoop punten. Via de online knooppun tenplanner of de ZeelandApp kan een fietstocht met oversteek wor den uitgezet. Wijnhoeve De Klein» q~i, historisch te houden. Marinus van Dintel is adviseur cultuurhistorie en monumenten van Erfgoed Zeeland. Hij gaf lei ding aan het project Betere Bestem- De belangrijkste conclusie die wij trekken is: koester de eigenaar ming voor de Boerderij dat vandaag in Middelburg wordt gepresen teerd. Keukentafelgesprekken met zestien boerderij-eigenaren in krimpregio's leverden de basisin formatie voor het rapport. Van Dintel: ,,De belangrijkste conclu sie die we daaruit trekken is: koes ter de eigenaar." Over hoe die eigenaren gehol pen kunnen worden om hun, meestal voor 1960, gebouwde hoeve in stand te houden, heeft de adviseur cultuurhistorie en mo numenten wel ideeën. Provincie en gemeenten kunnen een pro vinciale regisseur aanstellen. In een provincie als Overijssel opere ren twee 'ervenconsulenten' - die waardevol blijken. In Zeeland kan een regisseur eigenaren en ge meenten wegwijs maken in de warwinkel van regels en subsidie mogelijkheden. 'Maatwerk' is vol gens Van Dintel belangrijk. De vaak kostbare asbestsanering is in dat verband een actueel onder werp. In Zeeland staan er nog heel wat schuren met asbest en in 2024 moet de sanering rond zijn. Landbouwschuren die leeg ko men te staan kunnen wat het pro vinciebestuur betreft zonder al te veel problemen bestemmingsver andering krijgen, bijvoorbeeld in de vorm van een kantoor, een ate lier of een B&B. Het is uiteindelijk aan de gemeenten om een functie wijziging goed te keuren. Marinus van Dintel signaleert 'een kink in de kabel': ,,Gemeenten hebben te maken met toegewezen woning- contingenten. Als er bijvoorbeeld twee wijkjes van in totaal vijftig woningen op de planning staan, dan kan erfgoedbewoning elders als hinderlijk worden ervaren. Stel dat er twee appartementen in een schuur komen, dan worden die in mindering gebracht op het contin gent." De oplossing is volgens hem om nieuwe bestemmingen bij agrarisch erfgoed los te koppelen van het woningcontingent. Verder pleit de adviseur van Erf goed Zeeland voor het invoeren van waarderingssubsidies. Een ei genaar van een cultuurhistorisch waardevolle boerderij die een haalbaarheidsonderzoek wil laten doen naar een nieuwe bestem ming - kosten al gauw drie- of vierduizend euro - zal dat snel ler doen als de overheid daarvan de helft betaalt. Behoud het weinige dat er nog is Jan van Damme Middelburg verzekeringen Kijk voor meer informatie en het berekenen van uw premie op www.zlm.nl of bel 0113 - 238 880. Marinus van Dintel. foto ernesta VERBURG - Marinus van Dintel, adviseur Erfgoed Zeeland M Erfgoed Zeeland, Stich ting Land schapsbeheer Zeeland en Boerderijen stichting Zee land luiden de alarmklok voor behoud van historische Zeeuwse boer derijen. FOTO ERFGOED ZEELAND .V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33