Tussenronde in Zeeuwse formatie Aanhouding bij grote controle op Arnestein Twaalf maanden cel voor inrijden op agente S A' 2 MAIKEL HARTE Column DE STELLING Vandaag: Nederland moet strafpuntenrijbewijs invoeren Reageer op pzc.nl Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters 13 APRIL &AS VAM HET MEPMIEUWS ij. Borsele verkoopt 'Bevrijdingsvlag' Tijs strandt in The Voice Kids RENESSE En weer een stukje (bijna) af Informateur René Verhulst heeft gisteren in de Statenzaal nog eens geadviseerd een college te vormen van de huidige coalitie van CDA, SGP, VVD en PvdA met FVD, de partij die bij verkiezingen in één keer vijf zetels heeft behaald. Tij dens de derde, gezamenlijke ge spreksronde met deze partijen, vo rige week zaterdag, is er geen enkel breekpunt op tafel gekomen, aldus Verhulst. Dat betekent dat FVD flink veel concessies heeft gedaan ten opzichte van zijn verkiezings programma, waarin onder meer staat dat de provincie niet moet meewerken aan een overgang naar duurzame energie. Toch twijfelt vooral de PvdA nog of de Zeeuwse fractie van FVD vol- doende afstand heeft genomen van standpunten van zijn landelijke kopstukken over klimaat en immi gratie. Ook Joan van Burg (SGP) wil daar graag een bevestiging van zien. VVD vindt het nog 'een stap te vroeg' voor een formatie. Vanwege de twijfel over de standpunten van FVD heeft Jo-An- nes de Bat van het CDA, die het voortouw mag nemen bij de forma tie, besloten eerst nog een tussen fase in te lassen. Hij heeft zijn par tijgenoot Schenk een week te tijd gegeven om te kijken of alle vijf de Vrijdag moeten we weten wat we aan elkaar hebben partijen inhoudelijk, ideologisch en ook qua personen echt door één deur kunnen. Vrijdag komt Schenk met zijn be vindingen. ,,Dan moeten we weten wat we aan elkaar hebben", aldus De Bat. Tijdens een grote controle op be drijventerrein Arnestein in Mid delburg zijn donderdag tal van overtredingen bij bedrijven/loca ties geconstateerd. Een persoon is aangehouden. Zes bedrijven zijn gezamenlijk onder de loep genomen door ge meente, politie, Belastingdienst, RUD Zeeland, Orionis, het Lande lijk Informatiecentrum Voertuig- criminaliteit en het Verzekerings bureau Voertuigcriminaliteit. Tijdens de controle zijn bij vijf bedrijven kleinere en grotere over- tredingen vastgesteld van de mi lieuwetgeving. Een persoon is aan gehouden voor het bezit van pep- perspray (bezit is strafbaar). Ook zijn veertien bonnen uitgeschre ven voor verkeersovertredingen en geeft de controle aanleiding voor de Belastingdienst om bij drie be drijven nader onderzoek te doen. Het is de vierde keer dat de in stanties gezamenlijk onderzoek doen op Arnestein. Uiteindelijk willen de instanties dat het een be drijventerrein wordt waar (onder mijnende) criminaliteit zo veel mogelijk is uitgesloten en waar wetten en regels worden nage leefd. Voor het inrijden op een agente is de 27-jarige W. van D. uit Philip pine veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf. Dit is de helft minder dan de officier van justitie twee weken geleden eiste in de rechtbank in Middelburg. De agente kon tijdens het inci dent nog net uitwijken voor de Volvo. Eerder had de man een an dere agent in zijn hand gebeten. Het verzet tegen agenten vond de rechtbank een kwalijke zaak. Daar naast maakte Van D. zich schuldig aan hennepteelt. Hij had 506 hen- nepplanten in zijn bezit en tapte elektriciteit af. De rechtbank is van mening dat de hennepteelt hem 36.949,44 euro opleverde. Hij moet het geld dan ook terugbetalen. Dit bedrag is la ger dan de officier van justitie had geëist. Daarnaast moet hijbeide agenten een schadevergoeding be talen. De kosten van de afgetapte elektriciteit, zo'n 1700 euro, komen ook voor zijn rekening. Van D. verklaarde eerder op zit ting zijn in beslaggenomen Volvo terug te willen. De rechtbank gaat hier niet in mee en heeft deze ver beurd verklaard. Zijn telefoon kan hij wel terug krijgen. Je ziet het ook al in onze frituren, die krijgen steeds vaker Chinese uitbaters We worden bespioneerd, althans dat beweerde van de week het Financieel Dagblad naar aanleiding van een Amerikaanse rechtszaak tussen de Nederlandse chipfabrikant ASML en twee Chinese ex-medewerkers. Zij zouden zo'n 60 gigabyte aan gevoelige gegevens door hebben gespeeld aan XTAL, een nieuw Chinees bedrijf. Het zou gaan om broncodes, e-mails, prijsstrate- gieën, gebruikshandleidingen en geheime algoritmes. Dit had direct gevolgen, want er werden al snel klanten weggekaapt, zoals elektro nicagigant Samsung. weten dat ze de bedrijfsspionage hoog opnam, maar kort daarna werd wel benadrukt dat de Chi nese overheid er niet bij betrokken was. Dat laatste zal wel vooral in gegeven zijn door het feit dat China een belangrijke afzetmarkt voor ASML is. Het is wat. Horen we hier al jaren dat we vooral moeten investeren in onze kennis economie om in de strijd met lan den als China toch economische groei te kunnen realiseren, lopen die Chinezen vervolgens vrij een voudig met die kennis weg. Daar komt dan nog bij dat er vrijwel niets tegen te doen is en het bijna niet aan te tonen is. Ze zullen er in China vast geen 'Made in Holland' opzetten. zorgen om maken. Wordt China niet al te dominant? Je ziet het ook al in onze frituren, die krijgen steeds vaker Chinese uitbaters. Overigens, van de zomer sprak ik op de camping met een Italiaan die vertelde dat in Italië steeds meer Chinezen de pizzeria's overne men. Ik moest er de eerste keer in ieder geval best aan wennen toen ik bij de nieuwe Chinese eigena ren voor het eerst mijn frietjes ging halen. Goeie spulletjes hoor en uitermate vriendelijk, maar ik wist niet dat 'nï hao' hallo bete kende toen ik binnenstapte. Er stond een lange rij en ik dacht dat de Chinese medewerkster duide lijk probeerde te maken dat ik 'nie hauw' aan de beurt zou zijn. ,,Oh ik heb geen haast", zei ik nog. zaterdag 13 april 2019 Gisteren: Marathons lopen kan nooit goed voor je gezond heid zijn 524 reacties 71% 21% HEINKENSZAND Inwoners van Borsele kunnen bij hun gemeente voor 5 euro een Schotse of Canadese vlag kopen. Daarmee wil het gemeen tebestuur respect tonen voor de militairen die in de Tweede Wereldoorlog de regio bevrijdden. De verkoop van de vlag gen is onderdeel van de herdenking van de Slag om de Schelde, die 75 jaar geleden plaatsvond. Het gemeentebestuur hoopt dat de vlaggen op 4 en 5 mei (Dodenher denking en Bevrijdings dag) en op 25 en 26 ok tober (de herdenking van de Slag om de Schelde) massaal zullen wapperen in de Borselse dorpen. De vlag is te koop bij het gemeentehuis, het Vrijwil- ligershuis in 's-Graven- polder en via de website borsele.nl/slagomde- schelde. KLOETINGE Het is Tijs Duivendijk niet gelukt om een ronde ver der te komen in het po pulaire televisiepro gramma The Voice Kids van RTL 4. De 14-jarige inwoner van Kloetinge strandde gisteravond in de 'battle' waarin hij het moest opnemen tegen twee andere kandidaten. Voor coach Ali B. was de keuze moeilijk, maar hij besloot Tijs uiteindelijk niet mee te nemen. De jonge deelnemer was dit seizoen de enige Zeeuw in de kinderversie van de zangcompetitie. Tijdens de Blind Auditi ons draaide behalve Ali B. ook coach Marco Bor- sato zijn stoel voor Tijs Duivendijk. De heringerichte Zee- anemoonweg en een deel van de Oude Mool- weg zijn gistermiddag geopend. De opening werd verricht door wet houder Jacqueline van Burg. Aan de Zeeanemoon- weg is ook een apparte mentencomplex verre zen. Overigens worden de komende weken nog de laatste puntjes op de i gezet, omdat niet alle materialen op tijd wer den geleverd. Het Mas- terplan van Renesse is nog niet voltooid. De grootste klussen moe ten nog komen: de aan pak van kerkring en Ho- gezoom. Het CDA begint nog niet aan de formatie van een nieuw provin ciebestuur met SGP, Forum voor Democratie (FVD), VVD en PvdA. Eerst krijgt oud-wethou der Ad Schenk van Borsele een week de tijd om als 'pré-forma teur' te onderzoeken of FVD wel voldoende op één lijn zit met de huidige coalitiepartijen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde CDA ZEELAND8 Jeffrey Kutterink Middelburg Doris Giele Middelburg In een eerste reactie liet ASML Ik kan me er wel een beetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2