mm' 22 Op die ene zondag in april is het steeds weer droog in Roubaix. Zestien edities achter elkaar geen glibberige kasseien, geen moddergevechten. Een hele generatie klassiekerrenners reed nog nooit een natte editie van Parijs-Roubaix. V Doorweekt en besmeurd WIELRENNEN 117DE PARIJS-ROUBAIX e laatste keer? Toen betaalden we nog met guldens en kwam The Ketchup Song elk uur zestien keer langs op elke willekeurige radio zender. We schrijven het jaar 2001. Er won een Nederlander: Servais Knaven. De regen kwam met bakken uit de lucht. Toen nog wel. Een jaar later, in 2002, regende het in de dagen vóór Parijs-Roubaix. De vooroorlogse karrensporen in Noord Frankrijk veranderden in modder- stroompjes; de koers werd een soort modderworstelen op twee wielen. De renners reden rond met maskers van klei; hun shirts waren allemaal bruin. De Belg Johan Museeuw zege vierde, maar dat wisten ze pas zeker nadat ze de Leeuw van Vlaanderen onder de douche hadden gezet. Sindsdien bleef het droog in 'De Hel van het Noorden'. Jaar na jaar na jaar - de huidige generatie klassieker- renners heeft nooit een natte Parijs- Roubaix gereden. Ze kennen de beel den alleen van televisie. Zestien edi ties werden verreden zonder gladde Ik heb liever een droge en snelle race. Ik heb het gevoel dat je dan iets minder afhankelijk bent van geluk Nederlanders Parijs-Roubaix kasseien, zonder regen en zonder modder. En dat terwijl het volgens verschillende weerstations in de maand april gemiddeld één op de vier dagen (al dan niet een deel van de dag) regent in Roubaix. De kans dat het er zestien zondagen in april droog blijft, is dus welgeteld één pro cent. Het weer is van grote invloed in Parijs-Roubaix. Regen kan de koers op z'n kop zetten. De kasseien wor den glibberig, de graskanten zompig en modderig. Het vraagt ook nóg meer stuurmanskunst van de ren ners, wat in het voordeel is van dege nen met een cross- of mountainbike achtergrond. Daarnaast wordt er méér gevallen, rijden de renners ver der uit elkaar en kan de kou ook nog een rol spelen. Niet voor niets hou den renners en ploegleiders het weerbericht in de week voor Parijs- Roubaix in de gaten met een menge ling van hoop en vrees. De één slaakt een zucht van verlichting als het droog blijft, de ander ziet het als een gemiste kans. Boom Lars Boom - ex-wereldkampioen veldrijden, nu in dienst van Room pot - smeekte de weer- en wielergo- den jarenlang om een natte 'Rou baix'. Hij zei al eens in deze krant: ,,Die natte koers van 2001 is mijn eer ste herinnering aan Roubaix. ik was 18 en zat de hele dag voor de tv. Het lijkt me zo bijzonder om dat ook eens mee te maken, in de regen over de stenen." Dat laatste maakte hij mee, maar alleen niet tijdens Parijs-Roubaix. De weergoden begrepen Booms smeekbeden kennelijk maar half: ze lieten het in de kasseienrit in de Tour de France van 2014 met bakken naar - s beneden komen. Prompt won Boom. Inmiddels is de Nederlander 33 en lijken zijn beste dagen achter hem te liggen. Boom is morgen wél de kop man van de Nederlandse Roompot formatie. Net als Boom zullen ook collega-veldrijders Wout Van Aert en Zdenek Stybar een kaarsje opsteken voor zo veel mogelijk hemelwater. Hoe meer het op de cross lijkt, hoe beter. Sebastian Langeveld (EF Educa tion, derde in 2017) hinkt op twee ge dachten. ,,Ik hoop ooit wel een keer een moddereditie van Parijs-Roubaix te rijden, maar niet dit jaar. Ik heb lie ver een droge en snelle race. Ik heb het gevoel dat je dan iets minder af hankelijk bent van geluk, en dat je je vermogen beter kwijt kunt." Lange veld heeft er wél belang bij dat het geen loterij wordt. Hij is in blakende vorm en zijn ploeg is sterk; hij kan Parijs-Roubaix dit jaar zomaar win nen. Sky-renner Dylan van Baarle (de afgelopen drie jaar 16de, 20ste en 19de in Roubaix) denkt net als Langeveld: de geluksfactor moet zo veel als mo gelijk beperkt worden. ,,Vorig jaar zaterdag 13 april 2019 GO Vroeger, toen de koers soms nog oogde als modderballet Thijs Zonneveld Rotterdam/Roubaix - Sebastian Langeveld (34) Peter Post was de eerste Nederlandse renner die Parijs- Roubaix won, in 1964. Jan Janssen, Jan Raas, Hennie Kuiper, Servais Knaven en Niki Terpstra deden hem dat later na. Morgen - 257 km Amiens Beauvais Compiegne PARIJS 50 km Servais Knaven (2001, boven) won de laatste Parijs-Roubaix in de regen. Johan Museeuw (2002, onder) won de koers na een natte aanloopperiode. Z- cA" '"•ij"- - 15 april 2001: Servais Knaven kijkt over zijn bril om nog enig zicht op het met modder bedekte parkoers te hebben. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22