bellers a< het stuur uithWi'n Wbeeld JOL magazine Defensie schorst Marco Kroon Vandaag bij deze krant Eurocommissaris hekelt datahonger van grote techbedrijven Henny Huisman Walcheren 'Hilversum wil mij niet meer. Daar begrijp ik he-le-maal niets van' OM vervolgt drager Willems-Orde voor kopstoot P3 Z-katern Politieman Leo Scheele speurt vanuit een bus op de A58 naar automobilisten met een mobieltje in de hand. In Zeeland en West Brabant werden afgelopen week 417 boetes uitgedeeld voor 'bellen' achter het stuur. De actie krijgt later in het jaar een vervolg. De Tsjechische Jourova is sinds 2014 commissaris voor onder meer Justitie en Consumentenrechten en is bezorgd over het datamono- polie van de grote Amerikaanse technologiebedrijven, zegt ze in een interview naar aanleiding van publicaties in deze krant over de datahonger van techbedrijven. Zo legt Google per gebruiker honderdduizenden gegevens vast, bleek uit onderzoek van deze krant, en inmiddels worden ook de medische gegevens van een grote groep Nederlanders (versleuteld) opgeslagen in de Google Cloud. „Die verhalen zijn zorgwekkend", zegt de Eurocommissaris in Brus sel. ,,Het doet me denken aan het communisme, waarin de staat alles registreert en daarmee de rechten van individuen vergeet. Ik wil de grote technologiebedrijven niet een-op-een vergelijken met totali taire regimes, maar ze weten wel heel veel van ons, en verdienen daar bakken met geld mee. Onze privédata zijn hun handelswaar." JourovS wil dat nationale toe zichthouders ingrijpen bij privacy- schendingen. Dat is makkelijker geworden met de nieuwe privacy wet AVG, stelt ze. Bedrijven moe ten volgens die wet inzicht geven in de data die ze opslaan, ook moe ten consumenten makkelijker af scheid kunnen nemen van dien- Ze weten heel veel van ons, en verdienen daar bakken met geld mee sten en hun eigen data meeverhui zen. ,,De wet is nu een klein jaar in werking, maar de eerste signalen zijn hoopvol. Er kwamen bij de na tionale privacytoezichthouders al meer dan 100.000 klachten bin- nen." Volgens Jourova is de EU we reldwijd koploper als het om pri vacy gaat: in Zuid-Amerika kijken ze naar de Europese regels, in Azië, en zelfs in de VS klinkt voorzich tige steun voor striktere wetten. Hoewel de grote technologiebe drijven beterschap beloven en al verschillende privacymaatregelen nemen, ziet Jourova het liefst dat hun marktmacht wordt doorbro ken. Zelf stopte ze jaren geleden met Facebook ('er kwam te veel haat voorbij') en hoopt nu dat an deren dat voorbeeld volgen: ,,Dan kun je meer in het echte leven communiceren, contact maken, boeken lezen. Om eerlijk te zijn: ik wil niet dat deze bedrijven onze levens domineren zoals ze dat nu doen.'' zaterdag 13 april 2019 Nieuwsmedia ZEELAND 2 FOTO THEO GIELE 'Facebook doet denken aan het communisme' De datagrootmacht van techno logiebedrijven doet denken aan de totalitaire tijden van het communisme; de dominantie van bedrijven als Facebook, Google, Amazon en Microsoft moet worden doorbroken. Dat zegt Eurocommissaris Vera Jourova in gesprek met deze krant. Niels Klaassen Pim Lindeman Enschede/Brussel —Vera Jourova ECONOMIE Columnist Özcan Akyol bezoekt briefschrijvers van deze krant. Vandaag aflevering 10 op de site en in de app. 8°C Koud voor de tijd van het jaar. Morgen iets warmer. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1