Masturbatiedrift 'Goaluh' maken. En veel ook I Rol van Dirk Kuyt bij hoogste jeugdelftal van 18 Feyenoord is zoekende. En als dat zo is, valt de naam van Dirk Kuyt. Die heeft zichzelf drie jaar gegeven om zich te ontwikkelen. Dat doet hij nu als trainer. Deze krant keek over zijn schouder mee. Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU Het was zo'n balletje dat je hooguit na een trai ning oefent, wanneer alle ballen bij elkaar worden verzameld in de ballenzak aan de zijlijn, maar Frenkie deed het gewoon in de kwartfinale van de Champions League, bij een 0-0 stand. Je moet wel enorm verzuurd zijn om niet te genieten van dit Ajax, met zijn heerlijke spel vol avontuur en levenslust. Het is elke keer weer een feestje om erbij te zijn, een dankbaar medicijn ook tegen de crisisjaren die achter ons liggen. die ons ooit ook het woord 'Godenzonen' bracht, en later de stropdas met het num mer 1, en allerlei uit zinnige literaire be schouwingen over al lang weer vergeten voetballers. Het is een wonder lijk fenomeen, en ik ken bijna geen Ajacied die er niet aan lijdt. In Rotterdam of Eindho ven krijgen de mensen er vaak spontaan braakneigingen van, maar het heeft ook iets on weerstaanbaar schattigs, vind ik. Die onbedwing bare behoefte om, zodra het eenmaal weer goed gaat, compleet te verdrinken in een waanzinnig soort masturbatiedrift. Drie keer over de top gaan over een overtreding van Jurgen Ekkelenkamp op Cristiano Ronaldo. Net iets te diep en theatraal zuchten hoe ongeloof lijk geweldig het allemaal wel niet is. Alles een regelrecht wonder vinden, óók de best wel alle daagse balletjes van Frenkie, Ziyech of Tadic. Ner gens ook maar een vleugje van (zelf-)relativering. Dat zit heel diep, het is van alle Ajax-glorietijden, dus ik kan niet beloven dat we er snel al van verlost raken, zeker niet als Ajax dinsdag wint in Turijn. Dan kun je er donder op zeggen dat De Wereld Draait Door alle registers opentrekt, dat er uit elke denkbare hoek een zooitje vergeten BN'ers komt aangerend om compleet in katzwijm te vallen, van Karin Bloemen tot Ron Brandsteder en van Jack Spijkerman tot Ali B. Berg u maar. De verwaaide dichters uit de Grachtengordel zullen los gaan op de heupen van David Neres. Het Nationale Ballet gaat een dans voorstelling optuigen ter ere van Joël Veltman. Maar toch, lieve Ajacieden, doe soms een klein beetje kalm. Haal adem. Lach om jezelf. Doe een beetje zoals Frenkie de Jong uit Arkel, de jongen die alles heel normaal vindt, zelfs de meest onge looflijke dingen. Alles is een regelrecht wonder, óók de best wel alledaagse balletjes Juventus spaart spelers Wim Jonk trainer Volendam REPORTAGE Dirk Kuyt staat kaarsrecht op het trainingsveld van Varkenoord. Precies daar waar begin juli 2015 duizenden mensen een glimp van hem probeerden op te vangen, toen hij terugkeerde als speler om de landstitel naar Rotterdam-Zuid te halen. Dit keer staat er helemaal niemand langs de lijn. ,,Ga staan Q, niet op het veld liggen nu'', schalt de stem van de trainer (38) van het hoogste jeugdelftal over het veld. De technisch begaafde jeugdspeler Quilindschy Hartman is door zijn hoeven gegaan en lijkt naar adem te happen. Kuyt knijpt zijn talenten van daag conditioneel flink af, het is immers 'profdag' voor Feyenoord onder 19 jaar. Trainen, lunchen, krachttraining, besprekingen, nog meer rusten, huiswerk maken en nog maar eens trainen, het leven van een echte prof wordt nage bootst. ,,Om ze te laten wennen aan het leven van een echte prof voetballer.'' ,,Schakel nou om joh'', roept Kuyt tegen middenvelder Achraf El Bouchataoui, die deze ochtend het voortouw neemt tijdens een hele serie kleine partijtjes. ,,Ook als je de tegenstander niet meer inhaalt, het moet een automa tisme worden. Dat het vanzelf gaat Achraf.'' Dat laatste geldt deze periode voor de trainer Dirk Kuyt. Die moet zich ontwikkelen. Na mei 2017, toen hij met Feyenoord de zo vurig gevierde landstitel ver overde, ging hij op zoek naar de in vulling van zijn leven na zijn voet balcarrière. Hij was even assistent trainer én spits van Quick Boys. Dat combineerde hij met de trai nerscursus. Ondertussen liep hij af en toe mee met technisch direc teur Martin van Geel om te kijken of hij ooit het technische beleid van Feyenoord zou willen of kun nen bepalen. Dit seizoen is hij trainer van het hoogste jeugdelftal van Feyenoord met behulp van de ervaren Cor Adriaanse, die hem zegt wat hij wel en wat hij niet goed doet. Stage Komend seizoen is op papier al in gevuld. Kuyt blijft trainer van Fey- enoord onder 19 jaar, gaat de hoogste trainersopleiding van de KNVB volgen, de zogeheten UEFA PRO. En hij gaat minimaal één dag in de week stagelopen in de tech nische staf van Jaap Stam bij de hoofdmacht van Feyenoord. ,,Het staat in de sterren geschreven dat Dirk Kuyt ooit hoofdtrainer van Feyenoord gaat worden'', zegt al gemeen directeur Jan de Jong. Aanvankelijk leken Feyenoord en Kuyt in een sneltrein plaats te wil len nemen om dat feit te bewerk stelligen. Het eerste plan was Kuyt volwaardig assistent maken bij het eerste elftal. Dick Advocaat zag een rol als stagiair van Kuyt bij het eerste elftal wel zitten. Dat gaat Kuyt nu dus doen bij Jaap Stam. Die tekende voor twee jaar. Kuyt krijgt dus meer tijd om zich te ontwikkelen als trainer. Uitgebreide interviews geeft hij op advies van de clubleiding van Fey- De laatste keer dat 'doelsaldo' en 'monsterscore' brandende thema's waren bij wedstrijden van PSV, hing er in het Philips Stadion een spandoek. Daar stond op: 'Schuim op de kaken, goaluh maken'. Het doek werd uitgerold in mei 2016 tij dens een thuiswedstrijd tegen Cambuur. Ook toen had PSV in een zinderende titelrace met Ajax een achterstand in doelsaldo. Fans toonden het doek vlak nadat het 3 1 was geworden en prompt zag het stadion in feeststemming ook een volgend doelpunt, maar dat was de 3-2 van Cambuur. PSV won destijds nog wel, met 6-2, maar het is meteen dé valkuil morgenmiddag in het thuisduel met De Graafschap. De ploeg van Mark van Bommel moet ook nu ja gen op doelpunten tegen een staartploeg uit de stand. Maar die jacht kan ook té gretig en té gefor ceerd gaan. Daarom zegt Van Bom mel: ,,We moeten eerst winnen. En natuurlijk willen we ook dat de uit slag zo hoog mogelijk is. Maar ik vind niet dat ik daarvoor speciaal al- les moet gaan omgooien. We kun nen ook veel scoren met de manier waarop we altijd spelen. Dat bewij zen we al het hele seizoen.'' Niettemin is de opdracht duide lijk: Negen goals moet PSV nu op Ajax goedmaken. En eigenlijk zelfs tien. Want de Amsterdamse koplo per heeft veel meer doelpunten voor, als het doelgemiddelde gelijk zou zijn. Hoe doe je dat? Van Bommel gaat dus niet ineens zijn systeem aanpassen. Wel kan hij iets met individuele spelers doen. Hij zou één controlerende midden velder kunnen offeren bij de aftrap en die inruilen voor een tweede aanvallende pion in dat middenrif. Mo Ihattaren samen met Gaston Pereiro in de basis bijvoorbeeld, en zaterdag 13 april 2019 Frenkie de Jong haalde woensdagavond een bal uit de lucht tegen Juventus, door hem achteloos door te hakken naar ploeg genoot Matthijs de Ligt, zonder te kijken, zonder te blikken of te blozen. Op de tribune schoten we prompt in de lach. Er dreigt slechts één klein probleempje: dweepziekte. De oud-Amsterdamse aandoening Voor de goede orde: er is natuurlijk niets mis met bewondering. Daar is sport ook voor bedoeld, en ook in deze krant gaat u nog lyrische zinnen aantreffen over het spel van Ajax. Na de 1-4 winst op Real Madrid maakten we een kleine special nota bene - en terecht ook. GO VOETBAL Juventus- coach Allegri gunt vanmid dag spelers rust in het kampioens duel met SPAL met het oog op de re turn dinsdag in de kwarfti- nale tegen Ajax. Mario Mandzukic, Blaise Matuidi en Cristiano Ronaldo zijn 'vrij'. Juventus heeft met nog zeven duels te gaan 20 punten voor op Napoli. VOETBAL Wim Jonk gaat komend seizoen als trainer aan de slag bij FC Volendam. De oud-interna tional en ge boren Volen- dammer wordt van daag gepre senteerd, al wilde het be stuur van de club dat gis- tervond niet bevestigen. De 52-jarige Jonk zat na zijn vertrek bij Ajax in 2015 zonder club. 'Trainen geeft Mikos Gouka Rotterdam Dirk Kuyt in zijn element. Op het veld als trainer van de Feyenoord-jeugd. FOTO JAN KOK PSV moet morgen in de titelrace niet alleen winnen van De Graaf schap. Het moet ook met zo groot mogelijk verschil. Voorlo pig staat concurrent Ajax negen goals voor in het doelsaldo. En eigenlijk zelfs tien. Maarten Wijffels Eindhoven o a V)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18