ZEELAND 17 'vv' *fiBr Groot festival op landgoed DICHTERES Dit jaar 150 jaar geleden werd 'de heks van de Buissche Heide' geboren. Rode Jet, zoals dichteres en politiek activiste Henriëtte Roland Holst ook wel werd genoemd. Een 'mevrouw' die in Achtmaal niet bij iedereen even geliefd was. Het is een oud knipseltje uit De Limburger Koerier van 1920. Meesmuilend wordt aangehaald hoe in het Dag blad van Noord-Brabant melding wordt gemaakt van een treinstel eer ste klas dat slechts voor één reiziger vanuit het noorden naar Seppe boe melt. Die reiziger is de „bolsjewieksche ka pitalistische grootgrondbezitser me vrouw Roland Holst", aldus het knip sel. Ze reist: „„Alsof het H.M. de Konin gin zelf is." En is daarmee: ,,Een 'prole tarische vrouw' die zich op z'n Russisch verplaatst. Als een grootvorstin uit den tijd, toen er in dat groote rijk nog een- igen orde was." Henriëtte Roland Holst (1869-1952) was dichteres, (toneel)schrijfster en politiek activiste. Als persoonlijke vriendin van Lenin en Trotski droomde ze van een wereld met ge lijke rechten en kansen voor ieder een. Maar, zo werd geroddeld, hoe mak kelijk is dat? Want die 'rooie Jet', reisde elke zomer opnieuw naar haar eigen landgoed in Achtmaal. De Buissche Heide, waar zij en haar echtgenoot, de beeldend kunstenaar Richard, er een aristocratisch bestaan op nahielden. Met feodale verhou dingen, een Richard die zich als land jonker gedroeg en een horde perso neel dat er voor zorgde dat het echt paar en hun stroom vooraanstaande gasten aan niets ontbrak. En inderdaad, Henriëtte Roland Holst was rijk. Ogenschijnlijk botste dat met haar communistische en so cialistische idealen, maar om de in vloedrijke dichteres zomaar weg te zetten als 'salon-socialiste' is iets te makkelijk. Daarvoor waren haar in spanningen voor wat zij de goede zaak vond, simpelweg te groot. 'Jet', of 'Tante Jet', zoals ze werd ge noemd hield er een sobere levensstijl op na. Sterker, haar zuinigheid was befaamd. Zo vertrouwde de Indiase schrijver Raghu Vira na een bezoek aan de Buissche Heide een andere gast toe, Jan Brandt Corstius (vader van schrijver Hugo),: ,,Jet is zo zuinig, ze valt nog dood op een korrel rijst." Haar kleding was eenvoudig, op het sjofele af. Volgens echtgenoot Ri- Jet is zo zuinig, ze valt nog dood op een korrel rijst chard zou: ,,Jet het liefst op een zol derkamer wonen." En toch waren er die roddels in het dorp. Werd scham per gesproken van die kapitalistische, bolsjewiek. Waren er de praatjes over de 'rooien' die zich er ophielden. En werd er met argusogen gekeken naar de koetsen die elke zomer opnieuw een stroom aan vreemde gasten van de stoomtram in Zundert haalden. Die gasten waren overigens niet de minsten. Grote namen uit de cultu rele, literaire en politieke wereld kwamen bij de Roland Holsten over de vloer. Dichters als Herman Gorter, Albert Verwey en Willem Kloos, kunstenaars als Jan en Charley Toorop, architecten als Hendrik Ber- lage en politici als Willem Drees en de communist Henk Sneevliet (op richter van de Chinese communisti sche partij) waren kind aan huis in Achtmaal. Tante Jet blies dan wel ietwat arro gant op een koperen rangeertoetertje om haar gasten en personeel te ont bieden, tegelijkertijd gaf ze, na het overlijden van haar echtgenoot Ri chard, al haar kapitaal weg. Richard die ze trouwens toestond dat hij elke zomer opnieuw, jaar in jaar uit, zijn buitenechtelijke relatie Ina op haar landgoed uitnodigde. En het was ook Jet die de Buissche Heide wijd openstelde voor Belgi sche vluchtelingen in de Eerste We reldoorlog, voor Joodse onderduikers in de Tweede Wereldoorlog. Jet die het landgoed samen met haar broer Will bezat. Toen hij overleed, en zij eigenaar werd van alle grond, dacht zij niet lang na en schonk in 1945 al les aan Natuurmonumenten. En zo is het aan diezelfde 'Heks van de Buissche Heide' te danken dat anno 2019 het landgoed voor ieder- Ter gelegenheid van haar 150e geboortedag houdt de Stichting Cultuur Landgoederen Zundert op 13 en 14 april een groot Hen riëtte Roland Holst Festival. Een heel weekend lang is het land goed in Achtmaal, dat nu De Oude Buisse Heide heet, mid delpunt van een uitgebreid cul tureel, historische, literair en muzikaal programma. Met een tent waar dichters optreden van 'Feest der Poëzie', zoals Simon Mulder. Met sprekers als PvdA'er Jacques Wallage en Els- beth Etty, auteur van en biogra fie over Henriëtte Roland Holst. Met muziek van onder meer Carl van Kuyck en Janneke Zeg veld en met exposities samenge steld door het Van GoghHuis in de Angorahoeve en het Atelier Roland Holst. Het uitgebreide programma is te vinden op: een toegankelijk is. Dat er kan wor den gewandeld, gefietst, gerecreëerd. Dat de heide, het veen, de bossen ook nu nog inspiratie bieden aan dich ters, schrijvers en kunstenaars. Die, wandelend over de paden, links en rechts bordjes kunnen aan treffen met gedichten van Henriëtte Roland Holst. Misschien hield niet iedereen in Achtmaal van tante Jet, zelf had zij de Buissche Heide tot aan haar dood intens lief. zaterdag 13 april 2019 VL Henriëtte Roland Holst: een rooie heks met liefde voor Achtmaal Edine Wijnands Achtmaal Henriette Goverdina Anna Roland Holst aan het werk in de An gorahoeve in Acht maal (1928). FOTOLETTER KUNDIG MUSEUM - Jan Brandt Corstius •-T Of? 1 Buissche Heide: met rechts Henriette Roland Holst en haar moeder, in het midden Richard Roland Holst, links Herman Gorter en echtgenote. FOTO ARCHIEF BN DESTEM cultuurlandgoederen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 155