i 'Houd jeugd uit de schulden' Krijgt in België rechts geen voorrang meer? 7 OUDE POSTKANTOOR TAPASRESTAURANT Horecapersoneel staat te trappelen om aan de slag te gaan bij tapasrestaurant 't Zusje in Terneuzen. Een team van 30 mensen staat in de startblokken om op 10 mei de eerste gasten te ontvangen. De reserveringen gaan hard: de vrijdagen en zaterdagen in mei zitten al vol. In het oude postkantoor op de kop van de Nieuwstraat in Terneuzen wordt alles op al les gezet om begin mei hele maal klaar te zijn voor de opening van de eerste Zeeuwse vestiging van de landelijke keten. Dat is een jaar later dan gehoopt en gedacht. Het karakteristieke pand is een rijksmonument en dan du ren de procedures extra lang, we ten initiatiefnemers chef-kok Mark van Eenennaam en Joost d'Hondt uit Hulst inmiddels. De twee compagnons en jaren lange kookvrienden hadden geen enkel probleem om aan voldoende personeel te komen. En dat is op merkelijk, omdat personeelstekor ten de horeca de streek nogal par ten spelen. ,,Bij 't Zusje delen we onze passie voor mensen, gezellig heid en lekker eten. We hebben een enorme drive om dit tot een w3335g n succes te maken. Dit enthousi asme dragen we graag uit. En dat spreekt mensen kennelijk aan." We zijn voor 't Zusje de brug naar België Joost en Mark hebben hun per soneel op een originele manier ge worven. Via filmpjes werden mensen warm gemaakt om te sol liciteren. Op een speciale 'familie dag' konden geïnteresseerden ken nismaken met de eigenaren en met elkaar. Klikte het, dan volgde er een contract. Keukenpersoneel en bediening lopen op dit mo ment stage in andere vestigingen van 't Zusje. Een kookteam van de hoofdvestiging in Uden komt de mensen de eerste weken inwer ken. In het pand is straks ruimte voor bijna 150 gasten, die er avondvul lend kunnen genieten van 70 ta- pasgerechtjes voor een vast bedrag van bijna 30 euro. Joost: „Doordat we meerdere intieme ruimtes ma ken, hebben de mensen niet het gevoel dat ze met 150 anderen zijn." Zijn trots is de vroegere tele- fooncel. ,,Dat wordt een privé-res- taurantje voor twee, met behang van oude foto's en bakelieten tele foontoestellen." Een speciale loop brug buitenom verbindt de keu ken met het restaurant. Zo gaat het opdienen en afruimen van de ta fels nooit via dezelfde deur en er vaart de gast minder drukte. De eigenaar van het pand, Hans Beaart van Hotel Hulst is vanaf de jaren tachtig bezig om in het post kantoor een hotel-restaurant te beginnen. Telkens ketste dit af vanwege de beperkingen die de monumentale status bood. Ook een gokhal haalde het niet. Waarom het nu wel lukt? ,,De tijd is er rijp voor en de politieke wil is er", denkt Joost. Toch ont vingen de mannen in het begin best de nodige scepsis, ook uit hun eigen omgeving. ,,In Terneuzen? Wie investeert daar nu zoveel geld? Ik heb ze echt moeten over tuigen van de enorme potentie van de Kanaalzone. We zijn voor 't Zusje de brug naar België." Toen men zag dat de twee seri eus waren, draaide de stemming om. ,,Er wordt heel enthousiast op onze komst gereageerd. Ons initia tief wordt echt omarmd door de Zeeuws-Vlamingen." De reserveringen lopen prima. De teller staat tot nu toe op 1500. TERNEUZEN De gemeente Ter- neuzen kan meer doen om jon geren met schulden te helpen. En die hulp moet op een begrij pelijke manier geboden worden, vindt CDA-fractievoorzitter Jos van Ginneken. De NVVK, vereniging voor schuldhulpverlening en sociaal bankieren, maakte begin dit jaar bekend dat het aantal jongeren in de schuldhulpverlening tus sen 2017 en 2018 in Nederland is verdubbeld. Van 5.000 naar 10.000. Een opvallend groot aan tal van hen is student, becijferde de NVVK. Dat zou vooral komen door het afschaffen van de stu diefinanciering. Het is voor CDA-fractievoor- zitter Jos van Ginneken aanlei ding het college van burgemees ter en wethouders aan de tand te voelen over de situatie in Ter- neuzen. ,,Vanaf je achttiende verjaardag word je geconfron teerd met nieuwe financiële ver antwoordelijkheden. Belastin gen, zorgverzekering en andere rekeningen moeten zelf betaald worden. Voor jongeren kan dit een grote schok zijn." Van Gin- neken schrijft dat niet iedereen daar goed mee om kan gaan en sommigen in de schulden ko men. Met alle gevolgen van dien. „Schulden kunnen op termijn zo problematisch worden, dat jon- geren zelfs hun studie stopzet ten, omdat ze zich gedwongen voelen meer te gaan werken." De gemeente moet daarom inten sief samenwerken met leer plichtambtenaren en onderwijs instellingen om laagdrempelige hulp zo snel mogelijk te bieden. Geldproblemen De christen-democraat wil van B en W onder meer weten hoeveel Terneuzense jongeren in de schuldhulpverlening zitten, hoe het Lodewijk College en Scalda geldproblemen behandelen en of ook in Terneuzen jongeren ge noodzaakt zijn met hun studie te stoppen. Velen dachten aan een vervroegde 1-april-grap, toen de Vlaamse Auto- mobilistenbond (VAB) eind vorige maand aankondigde de voorrangs- regel mogelijk te schrappen. De ge meente Glabbeek in Vlaams Bra bant schafte de regel twee jaar gele den af, met een verbluffend resul- taat. Het aantal verkeersongevallen dat verband hield met de voor- rangsregel, was gedaald van 18 naar 3. In heel Vlaanderen zijn jaarlijks 15.000 ongevallen omdat de voor- rangsregel niet begrepen wordt. De fractie van de NVA in Sint Gillis-Waas wil onderzoeken of het ook voor de grensgemeente een op tie is. Als voorbeeld wordt de Kemphoekstraat gegeven. Daar mag het verkeer 70 rijden, maar rechts heeft desondanks voorrang. Dat levert regelmatig brokken op. Schepen Tom Ruts in Het Laatste Nieuws: ,,We gaan nog zeker dit jaar onderzoeken of en waar het zinvol is om de voorrang van rechts af te schaffen." zaterdag 13 april 2019 VL 't Zusje staat in de startblokken Pascalle Cappetti Terneuzen HiaS h Nieuw restaurant 't Zusje in het oude postkantoor. Mark (links) en Joost voor het monumentale pand. foto peter nicolai -Joost d'Hondt Hulstenaren die de grens passe ren, moeten in de toekomst wel licht nog meer op hun hoede zijn in het verkeer. De gemeente Sint-Gillis-Waas onderzoekt of de voorrangsregel van rechts in de prullenbak kan. Bob Maes Sint-Gillis-Waas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 152