We doen de Pasapas voor de koning! Minister denkt na over wat te doen aan dalende leerlingenaantallen Oude Zeeuwse hoeve zeldzaam Rampgebied voor historische boerderijen HULST Basisscholen stonden gisteren in het teken van de Koningsspelen. En dat betekent dansen, goed ontbijten en sport en spel. Ook op de Willibrordusschool in de Hulster binnenstad werd het feest goed gevierd. Uitgedost in oranje, rood, wit en blauw dansten de leerlingen de Pasapas ('We doen de Pasapas, met de hele klas!') voor hun ouders en daarna was het aanschuiven door een stevig en gezond Koningsontbijt, waarbij onze vorst de voorkeur geeft aan dikke bruine boterhammen, want die werden geserveerd. Na het eten, was het tijd voor spelletjes. Hij schrijft dat in zijn antwoord op vragen van het Zeeuwse Tweede Kamerlid Rutger Schonis (D66) en diens partijgenoot Paul van Mee- nen. Zij trokken aan de bel bij de bewindsman, naar aanleiding van uitspraken van voorzitter Paul Ro- senmöller van de VO-raad. De vereniging van scholen in het voortgezet onderwijs vreest dat middelbare scholen verdwijnen in zeker tien krimpregio's, waaronder Zeeland. De kans bestaat dat leer lingen daardoor in de toekomst meer dan 20 kilometer moeten rei zen om naar school te kunnen. Minister Slob deelt de zorgen van Schonis en Van Meenen. Maar het probleem van leerlingendaling gaat verder dan het onderwijs en kan dus ook niet alleen door het onder wijs worden opgelost, zegt hij. ,,Het gaat ook over de leefbaarheid van de regio." Een voorbeeld: goed openbaar vervoer is noodzakelijk om het on derwijs bereikbaar te houden. Slob bekijkt samen met collega Kajsa Ol- longren (Binnenlandse Zaken), provincies en gemeenten of een ge zamenlijke aanpak mogelijk is. Tegelijkertijd wil Slob dat school besturen tijdig actie ondernemen. Er zijn 'accountmanagers' aange steld die scholen bijstaan en in een aantal regio's zet hij een 'procesbe geleider' in om te zorgen voor goede oplossingen. Scholen moeten verder kijken dan hun eigen belang, vindt Slob. Door samen te werken kunnen zij het onderwijsaanbod langer in stand houden. Zo heeft het voort gezet onderwijs in Zeeuws-Vlaan- deren recent de handen ineengesla gen. Overigens betekent sluiting van scholen lang niet altijd dat leerlin gen meer dan 20 kilometer moeten fietsen, aldus de minister ,,In veel gevallen is een andere school op kortere afstand bereikbaar." Uit de cijfers die hij presenteert blijkt dat tussen 2009 en 2018 het aantal leerlingen in Zeeland, met uitzondering van Walcheren, met Het gaat ook over de leefbaarheid van de regio 12 procent is gedaald. Alleen in Zuid-Limburg (14 procent) en in de Achterhoek (18 procent) was de af name nog sterker. In de rest van het land valt de leerlingendaling tot nu toe mee, constateert Slob. Maar de komende tien jaar zal het aantal leerlingen in bijna het hele land afnemen, waar schuwt hij. Wat dat betekent voor het aantal schoolvestigingen is vol gens hem 'moeilijk te voorspellen'. De minister wijst ook op de extra gelden die hij beschikbaar stelt om te zorgen voor voldoende aanbod van technisch vmbo. Verder denkt hij na over 'gerichte maatregelen om scholen in dunbevolkte gebie den extra te ondersteunen'. D66 en CDA presenteerden vo rige maand een voorstel om Zeeuws-Vlaanderen een aparte sta tus te geven, zodat er structureel extra geld in het onderwijs in de re gio kan worden gestoken. Beide partijen willen dat regelen in een speciale Zeeuws-Vlaanderenwet. De Ronde van West-Zeeuws- Vlaanderen beleefde climax It zaterdag 13 april 2019 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND5 ZEELAND12 Krimpschool baart Slob zorgen Minister Arie Slob van Onderwijs maakt zich grote zorgen over de afname van het aantal leerlingen in krimpregio's, zoals Zeeland. „Leerlingendaling gaat onher roepelijk leiden tot het sluiten en fuseren van scholen." Rolf Bosboom Vlissingen - Arie Slob, minister van Onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 150