II Rijbaanscheiding gaat N59 veiliger maken Nieuw onderzoek naar munitiestort noodzakelijk 7 MUZIEKTHEATER KOOR WAISISI 'Lied zonder vrijheid' heet de nieuwe muziekvoorstelling van koor Waisisi, die eind mei in première gaat op een bijzondere locatie: boerenschuur 't Uulhof in Zierikzee. PartyPuberz zetten fiZi op z'n kop Waisisi legt de lat hoog met 'Lied zonder vrijheid' met als ondertitel 'Terug naar Tere zin', doelend op het bezoek dat koorleden, dirigent Mar van der Veer en regisseur Nelleke Tamerus in oktober vorig jaar brachten aan deze plek in Tsjechië die in het Duits Theresienstadt wordt ge noemd. Dat 'teruggaan' verwijst ook naar de voorstelling 'Ik kus je duizendmaal' over de Joodse com poniste Ilse Weber, die Waisisi in 2012 en in 2013 opvoerde. ,,Die heeft zoveel impact op ons gehad dat we besloten voor onze nieuwe productie zelf te gaan kijken in dat stadje waar in de Tweede Wereld oorlog 40.000 Joden in kampen gevangen werden gehouden'', ver telt koorvoorzitter Esther van der Schee. De leidraad voor de voorstelling was toen al bekend: 'Opdat wij niet vergeten. Omdat we willen en mogen zingen. Daar en hier'. The resienstadt gold als doorgangs kamp waar vooral veel Joodse kun stenaars en musici gevangen za ten. In het getto ontstond een le vendig cultureel leven, ook voor de duizenden kinderen onder hen. De kinderopera 'BrundibSr' van componist Hans KrasS werd in 1942 voor het eerst daar opgevoerd. ,,Niet alleen muziek, maar ook an dere vormen van kunst beteken den voor velen een kans om te overleven'', zegt Nelleke Tamerus. Voorafgaand aan het bezoek aan Terezin had zij al een eerste con cept gereed. Ter plekke liet zij zich Muziek betekende voor velen een kans om te overleven verder inspireren. Bewust cre ëerde zij grote tegenstellingen in het verhaal: ontberingen tegen over geluksmomenten dankzij de kunst. Daar ging veel research aan vooraf. ,,Ik heb er veel over gelezen en documentaires bekeken. Op ba sis daarvan heb ik keuzes gemaakt. Zo wilde ik bijvoorbeeld de hon ger die in het kamp heerste er per se in hebben'', vertelt Nelleke. Samen met dirigent/compo nist/pianist Mar van der Veer die muziek en liederen selecteerde, kwam het tot een script waarin een brug wordt geslagen tussen toen en nu. Het verhaal begint met de koorleden in het Terezin van het heden. Na die introductie blikt het verhaal terug naar de jaren 1941 - 1945. De zang heeft het grootste aandeel, maar voor een beeldende voorstelling krijgen de koorleden versterking van dansers en figuranten onder leiding van choreografe Elly Geelhoed. Ver dere medewerking is er van Ri- anne van der Maas (fluit), Annette Jumelet (viool), Marya Heij (cello) en toneelspeler Marcel Modde. ,,Deze voorstelling komt het best tot zijn recht op een bijzon- dere locatie. Die hebben we dank zij de medewerking van de familie Uijl gevonden bij hun boerderij 't Uulhof', vertelt Esther van der Schee. Zij is daar bijzonder blij mee, maar beseft ook dat het een enorme uitdaging is. Alles moet ter plekke gerealiseerd worden: tribune, licht- en geluidstechniek, cateringfaciliteiten. Esther heeft er alle vertrouwen in dat het gaat lukken. ,,We hebben veel vrijwilli gers en gelukkig ook subsidies en sponsoring en de rest moet via re cettes binnenkomen.'' ZIERIKZEE De PartyPuberz ge ven zondag 21 april een concert in het Zierikzeese filmtheater fiZi. De muziekmatinee begint om half drie. De schoolband van Pontes Pieter Zeeman brengt een breed repertoire: van lieve liedjes tot keiharde rocknummers. In fiZi spelen ze een mix van meesle pende klassiekers en meer he dendaagse hits. De band bestaat uit leerlingen in verschillende leeftij dsgroepen en tekende al voor optredens op Koningsdag, de Havendagen, een wielerronde en Aemstie Alive. Voor reserveringen: fizi.nl ZIERIKZEE Nieuw onder zoek naar de ontwikkeling rond de munitiestortplaats in de Oosterschelde bij Zierikzee is volgens wethouder Van den Bos noodzakelijk. Daaruit moet blijken hoe snel de cor rosie van de oude granaten in de bodemput zich voltrekt en wat het risico is wanneer gif tige stoffen vrijkomen. Het is een van die zaken waar nog onvoldoende over bekend is, zei Van den Bos gisteren na overleg met het ministerie van Defensie en Rijkswaterstaat. ,,Op basis van de uitkomsten van die onderzoeken moet je beslissen wat te doen." De ge meente Schouwen-Duiveland is altijd voorstander geweest van afdekken en houdt daar vooralsnog aan vast. De wet houder wil niet vooruitlopen op andere scenario's, maar geeft aan dat de huidige onze kerheid over eventueel nood zakelijke maatregelen 'geen ja ren meer moet duren'. Van den Bos wil dat de instan ties meer openheid geven over actuele ontwikkelingen rond de oude dumpplaats. ,,We moeten niet doen alsof er niets aan de hand is. Zorg voor een betere communicatie." OOLTGENSPLAAT Verdubbeling van de rijbaan zat er niet in, maar voortaan kan in elk geval niemand meer met zijn auto op de andere rij baan belanden. Na dertien jaar ge steggel wordt de N59 eindelijk aan gepakt. Met geld van Schouwen- Duiveland. Het gaat om het traject tussen de Schaapsweg bij Ooltgensplaat en knooppunt Hellegatsplein, dat ook door veel Schouwen-Duivelanders wordt gebruikt om in en uit de Randstad te komen. Ongelukken Die weg is al jaren een probleem, omdat het verkeer er niet lekker doorstroomt. Ook gebeuren er on- gelukken, omdat auto's nogal eens aan de andere kant van het wegdek belanden. Dat is binnenkort verleden tijd, want er komt een wegafscheiding. En dat niet alleen. Het Rijk, de pro vincie en de gemeenten Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duive- land hebben samen zestien miljoen euro bijeen gelegd om het traject te voorzien van 'duurzame en slimme' maatregelen. De rijbaan scheiding zou Goeree-Overflakkee graag willen uitbreiden naar de ge hele N59. Wanneer de wegwerkzaamhe den zullen plaatsvinden, is nog niet bekend. In elk geval moet de weg in 2022 klaar zijn. zaterdag 13 april 2019 'Omdat we willen en mogen zingen' Ali Pankow Zierikzee - Nelleke Tamerus, regisseur Momenten uit de repetities voor 'Lied zonder vrijheid' met regisseur Nelleke Tamerus (lichtgroen jasje). FOTO ERNESTA VERBURG De voorstellingen zijn op 24, 25, 31 mei en 1 juni, om 20.00 uur. Info kaartverkoop: waisisi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 146