Agenten vervolgd voor doodschieten man met down W NIEUWS 13 Willem-Alexander mist de Latijnse soepelheid van Maxima bij Koningsspelen «ïvs;*.'sïvï.'- $r n,nK**pWco Zonder Maxima, die in Washington is, opende koning Willem-Alexander gisteren de Koningsspelen op een basisschool in Lemmer. Grootste verschil: hij danst amper mee. „Hij zei: dat kan ik niet, dansen.'' Lemmer Hij heeft een bibberend pruillipje, de kleuter van christelijke basis school De Arke in Lemmer, die he lemaal opgaat in het spelletje dat hij tijdens deze Koningsspelen speelt: met een groene bal zo veel mogelijk flessen met een oranje vloeistof omverwerpen. Hij vindt dat een klasgenootje heeft valsge- speeld, maar zijn juf heeft even geen tijd voor zijn klaagzang. De meneer naast haar, in pak en stropdas, wel. ,,Valsgespeeld, hij?'' vraagt koning Willem-Alexander, terwijl hij wijst op de beschul- digde kleuter. ,,Nee toch? Hup, zet alle flessen maar weer overeind en probeer het overnieuw. Lekker aan de slag.'' Het openen van de Koningsspe len, elk jaar op een andere basis school in het land, is een van die weinige momenten dat zo'n beetje alle protocollen rond het konings huis wegvallen. Zie hoe het jon getje met stekelhaar en ge schminkte oranje vlaggetjes op zijn blozende wangen minuten lang vlak voor de koning staat en alleen maar vol verbazing omhoog kijkt. Hoor hoe de Friese schaats held Sven Kramer en televisiester Britt Dekker, ook aanwezig in Lemmer, veel meer gegil en ap plaus los krijgen bij de kinderen dan de vorst. Op het schoolplein van De Arke opent Britt Dekker met haar Zapp- sport-collega Ron Boszhard en Willem-Alexander de Konings spelen. Een groep van Kinderen voor Kinderen zingt en danst ver derop op het liedje van dit jaar, de Pasapas - het deuntje dat alle ou ders van deelnemende basis schoolleerlingen inmiddels dro men, of ze nou willen of niet. Daar mist de koning toch echt de La tijnse soepelheid van koningin Mlxima - die in Washington de Tijdens het liedje vroeg hij me of ik het dansje van de Pasapas ken. Nee dus Wereldbankvergadering bezoekt voor haar VN-werk - aan zijn zijde. Britt Dekker, ontwapenend als altijd: „Tijdens het liedje vroeg hij me of ik het dansje van de Pasa- pas kende. Nee dus, want ik kan niet dansen. Ik ook niet, zei hij.'' Op het schoolplein van De Arke zijn twaalf verschillende sport- en spelactiviteiten, verdeeld over twaalf plaatsen. De elf steden uit de schaatstocht die Willem- Alexander zelf ook goed kent, aan gevuld met Lemmer. Stad twee is Sneek, net als in de Tocht der Tochten. Daar moeten de leerlin gen water in een buizenstelsel de poneren, waarmee uiteindelijk plantjes worden gevoed. ,,Zo, dat ziet er mooi uit, wie heeft dat ge maakt?'' vraagt Willem-Alexander aan de leerlingen. ,,Mijn man'', fluistert juf Petra, begeleider bij deze activiteit, in het linkeroor van de koning. Zijn bulderlach rolt daarna over het schoolplein Willem-Alexander lijkt oprecht te genieten van een uurtje op het plein van een basisschool, een plek die hij vanaf deze zomer zelden nog zal bezoeken. Dan sluit ook zijn jongste dochter, prinses A- riane, haar basisschooltijd op de Wassenaarse Bloemcampschool af en wordt ze brugpieper op Gym nasium Sorghvliet. Heeft het afsluiten van de ko ninklijke basisschoolperiode ei genlijk gevolgen voor de toekomst van de Koningsspelen? ,,Poeh, daar vraag je me wat, daar had ik nog niet aan gedacht'', mijmert initia tiefnemer Richard Krajicek, die de koning bij De Arke rondleidt. ,,Volgend jaar zijn er hoe dan ook weer Koningsspelen, die afspraken liggen er al. Daarna moeten we even kijken naar de financiën, maar ik kan me eerlijk gezegd niet voorstellen dat het ophoudt.'' Mensen die dit zagen, alarmeerden de politie. Die dacht dat het om een echt vuurwapen ging. De 20-jarige Eric Torell, die ook een autisme- spectrumstoornis had, reageerde vervolgens niet op het bevel het pi stool te laten vallen en richtte het speelgoedwapen juist op de agen ten. Die losten daarop 25 schoten, waarvan er drie doel troffen. Hij werd uiteindelijk dodelijk in de rug geraakt, meldden Zweedse media. Volgens de openbaar aan klager konden de agenten niet we ten dat de man een speelgoedpis tool in handen had. Hun wordt wel verweten dat ze zo vaak hebben ge schoten en zich niet hebben afge vraagd of nog meer schoten nodig waren, ook toen de man zich af wendde. De Zweedse openbaar aanklager laat weten dat een van de agenten is aangeklaagd voor doodslag en de andere twee voor wangedrag. Torell had het speelgoedwapen van zijn moeder gekregen op zijn vijfde ver jaardag. De agenten verklaarden destijds dat Torell, die bij zijn ouders woonde, zich 'uiterst dreigend' ge droeg. Zijn ouders konden zich daarbij niets voorstellen. ,,Onze zoon zou nog geen vlieg kwaad doen'', sprak zijn vader. ,,Hij was de vriendelijkste persoon ter wereld.'' Gebroken arm Kort na de dood van Torell werd ook de 16-jarige Erik Naslund slachtoffer van politiegeweld. De autistische jongen speelde voor zijn ouderlijk huis in het Zweedse Sö- dra Sandby eveneens met een speelgoedwapen. Na een melding grepen agenten in en pakten de jongen hardhandig op. Hij gaf ge hoor aan de waarschuwing het 'wa pen' te laten vallen en werd in de boeien geslagen. Erik brak daarbij zijn arm op drie plaatsen. ,,Wees blij dat hij alleen zijn arm politie hebben gezegd tegen Eriks heeft gebroken, we hadden hem vader Martin, aldus de Zweedse ook kunnen neerschieten'', zou de krant Aftonbladet. zaterdag 13 april 2019 GO ▲M Koning Willem-Alexander met de leerlingen van basis school in Lemmer. fotos anp Koning sticht vrede tussen kleuters Jeroen Schmale -Britt Dekker, presentatrice Kijk op de site bij /video voor een verslag van de Koningsspelen Drie Zweedse agenten die een man met het syndroom van Down hebben doodgeschoten, worden daarvoor vervolgd. De man liep vorig jaar op een au- gustusavond het huis van zijn vader in Stockholm uit met een speelgoedgeweer. David van der Heeden Rotterdam/Stockholm Eric Torell werd doodgeschoten vanwege een speelgoedwapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13