Hij lachte me keihard uit. '80 kilometer per dag?' 4. Op een oude fiets kun je het met leren 5. Wees mild voor jezelf en vier feestjes onderweg mijn plannen voorlegde, lachte me harte lijk uit. De gemiddeld 80 kilometer per dag die ik in gedachten had, was veel te ambitieus. ,,Wees blij als je 40 kilometer haalt. Er is een 5-jarige bij, hè. En jouw conditie houdt ook niet over.'' Het duizendmerengebied boven Berlijn werd onze nieuwe bestemming. In plaats van naar de Eiffeltoren te fietsen, koersten we af op zon; de eilanden Hiddensee en Rügen tellen het hoogste aantal zonuren van Duitsland, zo'n 2000 per jaar (gemid delde in Duitsland is 1550 uur). Als je stevig in kampeergerei geïnves teerd hebt, begint bovendien je portemon nee een rol te spelen. Goed nieuws: de campings in voormalig Oost-Duitsland zijn vrijwel allemaal in clubbeheer en daar mee niet commercieel. Voor 7 tot 10 euro per nacht mochten wij onze tent opzetten. Op een stadsfiets is een fietsvakantie heel spartaans. Het is een flinke investering, twee nieuwe fietsen en eventueel (aan- hang)fietsen voor de kinderen, maar ze is wel noodzakelijk. We dachten slim te zijn en kochten één stevige toerfiets waar we de meeste bagage en een aanhangfiets voor onze zoon aan zouden hangen. De ander, zo dachten we, kon wel op een oude racefiets meetrappen. Niet doen! Op asfalt zoeft een racefiets veel sneller dan de fiets met bagage, op minder begaanbare paden is een racefiets levensgevaarlijk. Goed én gelijkwaardig materieel is een must. Tip: Koop twee gemiddeld geprijsde toer fietsen, vanaf zo'n 700 euro heb je een goede. Voor de kinderen (zie kader op de volgende pagina) een fiets waarop je kunt meetrappen én, zolang het kleuters be treft, op in slaap kunt vallen. Hoe goed wij ook waren voorbereid, niets of niemand kon ons voorbereiden op fiet sen tijdens een hittegolf. Pas je dagkilome ters aan als het weer daar om vraagt. Denk je met gemak 45 kilometer af te leggen, in dat soort hitte haal je maximaal 30 tot 35 kilometer. Of pak de trein, vooral als je een saai stuk voor de boeg hebt. Nee hoor, dat is geen gezichtsverlies en je speelt ook niet vals. Je viert wél vakantie hè! Wees voorbereid op heftige stress momenten bij het in- en uitstappen op perrons met drie fietsen, twaalf tassen en een kleuter. O, en die tent opzetten na een lange dag fietsen is ook niet altijd een feest. Houd rekening met pech onderweg. Wij stonden meermaals met kapotte kettingen Vrijheid Het gezin Smouter geniet. Fietsen door een stadje (Greifswald, onder), pauze onderweg en 's avonds trots voor de tent. ZATERDAG 13 APRIL 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137