INTERVIEW In de roman Geheim leven legt Carla de Jong de lijntjes bloot van een dubbele moord. Een moord in haar familie was haar inspiratiebron. ,,Mijn zus en ik maken er grappen over: hebben we een moordenaarsgen?" De overgrootmoeder van Carla de Jong werd waarschijnlijk om het leven ge bracht door de buurvrouw. Wekenlang bracht zij flesjes met vreemde brouwseltjes naar De Jongs zieke overgrootmoeder, zo genaamd om haar te laten aansterken. Tij dens haar research voor Geheim leven stuitte De Jong op een brief van haar grootmoeders dokter. ,,Die schreef hij in het licht van het gerechtelijk onderzoek. Daarin staat dat zij twee weken creperend van de pijn op bed had gelegen. Bij sectie vonden ze een flinke hoeveelheid arsenicum in haar lichaam.'' De Jong schreef eerder de thrillers Serpent (die haar een nominatie voor de Gouden Strop opleverde), Outcast en De ingreep, maar hoe voor de hand liggend ook, ze be sloot over de moord op haar grootmoeder geen thriller te schrijven, maar een (fami- lie)roman. ,,Ik was meer geïnteresseerd in de psychologische gevolgen van een moord in een familie dan in een heel precies plot.'' Zij ging terug naar het dorp in Overijssel waar de moord had plaatsgevonden. Daar ging destijds het gerucht rond dat De Jongs overgrootvader iets zou hebben met de buurvrouw. „Naderhand is mijn overgroot vader met haar getrouwd. Samen zijn ze uit het dorp vertrokken." Van De Jongs over grootvader werd gedacht dat hij betrokken was bij de onnatuurlijke dood van de man van de buurvrouw. ,,Daarover werd in kranten uit die tijd gespeculeerd. Dubbele moord, suggereerden ze. Mijn zus en ik maken er wel grappen over: hebben wij een moordenaarsgen?" ,,We zijn ermee opgegroeid. Mijn vader is er altijd open over geweest. Maar mijn oma sprak er niet over. Pas toen ze begon te de menteren, merkte je hoe hoog het nog zat. 'Dat wijf, riep ze als ze over de buurvrouw sprak. Mijn oma heeft er vreselijk onder Carla de Jong: ,,Ik was meer geïnteresseerd in de psycholo gische gevolgen van een moord dan in een heel precies plot.'' 'Ook zachtmoedige mensen kunnen een moord plegen' TEKST MAAIKE LANGE FOTO'S MARCO OKHUIZEN Wanneer hoorde je dit verhaal? ZATERDAG 13 APRIL 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129