'Het Schaep met de 5 pooten-gevoel' TOP 3 TOP 3 Nuttige en zinloze weetjes &0C ANKfi I ,,Ik draai alleen mu ziek waar ik iets bij voel, die bij mij past. Ik draai vooral omdat ik van mijn platen hou en mensen wil laten meegenieten van mijn collectie. Maar ik ben geen allround-dj. Ik draai geen hardrock, geen Nick en Simon, geen house, geen new wave en geen Paradise By The Dashboard Light. Mijn hart ligt bij alle mooie muziek die in de ja ren 50 en 60 is gemaakt: rockabilly, surf, soul, twist, beat, crooners, bos sanova en oude rhythm blues. Ik heb een flinke verzameling singles van zwarte, vrouwelijke rhythm blues-zangeres sen. Daar ben ik trots op. Het is intense muziek die door merg en been gaat. Ik verzamel platen sinds mijn 14de. Babysitten, schoonmaken en bloe- men rondbrengen: ik heb van alles gedaan om iets bij te verdienen om plaat jes te kopen. Waar die voorliefde voor de jaren 50 en 60 vandaan komt? Ik denk uit een verlangen naar een tijdperk waarin ik graag had willen leven. De mu ziek, en ook de kleding, meubels en spulletjes uit die tijd, hebben me altijd beroerd. Ik vind het lekker om even te vluchten in de gezellige kneuterigheid van de jaren 50 en 60. Ik hou van het ambachte lijke van die tijd, het lichte en vrolijke, soms over the top en met een knipoog. Dat vrolijke en onschuldige Schaep met de 5 pooten-gevoel wil ik ook als dj graag oproepen. Misschien is het ook wel zo dat ik me niet hele maal thuis voel in deze tijd. Ik heb geen iPads, Spotify en Netflix. De moderne tijd gaat me soms wat snel en werkt op mijn zenuwen. Ik heb cd's die ik in de auto draai. Moderner wordt het niet bij mij.'' Het duurste album volgens de website Antiques is een exemplaar van het White Album van The Beatles, dat ooit in het bezit was van Beatles-drum mer Ringo Starr. Het kost 851.626 euro. •■•'.'.V/.'/.V. Bobby Womack - The Bravest Man In The Universe (2012) „Womack is bij het grote publiek vooral bekend van zijn enigszins foute jaren 80-hits, maar dit album, met Damon Albarn van de band Blur, is lek ker avontuurlijk." Massive Attack - Heligoland (2010) ,,De meeste mensen kennen deze Britse groep van de suc cesalbums Protec tion en Mezzanine, maar dit album is nog rijker en myste rieuzer.'' LCD Soundsystem - Electric Lady Sessions (2019) „Alle platen van deze groep ver dienen het om op vinyl gedraaid te worden. Elektro nisch, maar tegelij kertijd ook heel ambachtelijk en intens.'' De Utrechtse Bianca Hooijmans (50), alias dj Miss Twist, heeft een uitgesproken voorliefde voor singles van artiesten uit de jaren 50 en 60. Bianca's top 3 van kippenvelliedjes van vrouwelijke arties ten die nooit de credits hebben gehad die ze had den moeten krijgen. 1. Irma Thomas - Two Winters Long (1962) 2. Barbara Lynn - You'll Lose A Good Thing (1962) 3. Carmen McRae - Look At Me Now (1960) Op de grootste online marktplaats voor vinyl, Discogs, worden 19.000 lp's per dag verhandeld. In 2017 wisselden 8 miljoen platen via Discogs van eige naar. Dit jaar telt de Discogs-database 47 miljoen items. Uit onderzoek van branchevereniging NVPI blijkt dat de omzet van nieuw vinyl sinds 2015 is gestegen van 9 naar 15,6 miljoen euro. Uit cijfers van het marketingbedrijf Auxoro blijkt dat in 2006, op het diepte punt van de markt, 900.000 lp's wer den verkocht in de VS. Elf jaar later was dat aantal gestegen naar 14 miljoen. De schatting is dat dit jaar 20 miljoen pla ten worden ver kocht; klein bier vergeleken met de 340 miljoen uit 1978. Volgens Vinylhub, een onderafdeling van Discogs, telt Nederland 214 geregistreerde platenzaken. In 2015 waren dat er nog maar 178. ZATERDAG 13 APRIL 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115