'Kids van nu houdenvan UB40 en Toto' Mede dankzij Record Store Day, de internationale platendag die vandaag zijn twaalfde editie beleeft, stijgen de verkoopcijfers van elpees weer. Dj's, artiesten, platenbazen, verzamelaars en andere vinyladepten over hun diepgewortelde passie. „Toen we de winkel in 1985 oprichtten, waren er nog geen cd's. Maar al heel snel daarna kwamen ze op de markt en vroegen klanten ernaar. We besloten dus toch maar een klein vitrinekastje in te richten, in een hoek, achter de draai tafels. Wat daar in lag? R.E.M. kan ik me herinneren, en ook de Dire Straits zullen er onge twijfeld hebben gelegen. Maar het was niet gelijk een succes hoor. Die cd's kostten al snel 40, 45 gulden, en ook de cd-spelers waren prijzig. Pas eind jaren 80 werd de cd gemeengoed. Door de toene mende vraag moesten we een cd-speler aanschaffen en cd- bakken in de winkels zetten. Met lichte tegenzin. Wij waren gek van vinyl. En we vonden die eerste lichting cd's helemaal niet zo mooi klinken - clean, maar ook heel schel. Aan het begin van deze eeuw, met de komst van Napster en het illegale downloaden, nam de cd-verkoop jaar na jaar af. We hebben moeilijke jaren gehad. Pas na 2010, met de her leefde belangstelling voor vinyl, hebben we de weg omhoog weer gevonden. Ik denk dat Record Store Day daaraan heeft bijgedragen. Vinyl stond opeens weer in de belangstel ling. Je las erover in de blaadjes en in sitcoms zag je weer pick- upjes in de huiskamers staan. Ik moet wel zeggen dat de onafhankelijke, kleine platen labels nooit zijn gestopt met het persen van vinyl. Die om slag van vinyl naar cd, en nu weer van cd naar vinyl, was vooral het verdienmodel van de grote platenmaatschappijen. Die kregen het eerst voor elkaar dat mensen de muziek uit hun lp-collectie op cd gingen aan schaffen, terwijl ze nu hun cd's weer opruimen en die muziek terugkopen op vinyl. Je ziet dat ook in de interieurs terug. In de jaren 80 verdwenen de kasten 16 Verslaafd aan vinyl TEKST MARK ROOS FOTO'S SHODY CAREMAN Fred Maessen (61) is mede oprichter en drijvende kracht achter platenwinkel De Waag hals in Nijmegen (anno 1985). Sinds 1989 heeft De Waaghals ook een filiaal in Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 112