Spoorchaos Leiden: NS overweegt 'gebaar' Onderzoek: patiënt met chronische lyme denkt geregeld aan zelfdoding Waarom horen we zo weinig over de watersnood in Iran? Jack Ma van Alibaba pleit voor 72-urige werkweek: 'Anders hoef je niet te solliciteren' 10 NIEUWS ZIEKTE VAN LYME LEVENSKWALITEIT VRAAG BIJ HET NIEUWS Ma deed zijn uitspraken tijdens een intern overleg. Hij zei dat Alibaba geen mensen nodig heeft die uit kijken naar een typische achturige werkdag, meldt persbureau Bloomberg. Hij promoot de zoge noemde 996-werkcul- tuur: van 9 uur 's och tends tot 9 uur 's avonds, zes dagen per week. „Van 9 tot 9 te kunnen werken leidt tot enorm geluk zei de schatrijke man bij de verga dering. ,,Als j e bij Alibaba wilt wer- ken, moet je je voorbereiden op een twaalfurige werkdag. Zo niet, doe geen moeite." Hij stelt: ,,Ik vraag ie dereen: als je niet meer tijd en ener gie in je werk steekt dan anderen, hoe kun je dan succes hebben?'' In de Chinese techindustrie zijn verhalen over programmeurs en start-upoprichters die onverwachts sterven als gevolg van lange werk dagen en enorme stress niet onge woon. Ma's opmerkingen leidden tot behoorlijk wat verhitte reacties. Een anoniem opiniestuk in het Volksdagblad, het officiële orgaan van de autoritei ten, stelde dat '996' in strijd is met de wet. Daarin staat dat een gemiddelde werkweek maximaal 40 uur mag zijn. „Een bedrijfscul tuur van aangemoedigde overuren zal de concurren tiekracht van een bedrijf niet hel pen'', aldus de schrijver. De spoorwegen reageren op staats secretaris Stientje van Veldhoven (Spoor), die gisteren zei dat NS en spoorbeheerder ProRail reizigers best mogen verwennen met een kop koffie. De afgelopen tweeënhalve week werden reizigers tussen Amster dam en Den Haag/Rotterdam, de drukste spoorlijn van het land, bijna dagelijks geconfronteerd met ernstige vertragingen, plotselinge uitval en overvolle treinen. Belang rijke oorzaak zijn grootschalige spoorwerkzaamheden bijLeiden Centraal. Over 2 kilometer lengte wordt het complete spoor vervan gen door ProRail. Van Veldhoven zei na afloop van de ministerraad: ,,Je ziet soms dat een beetje begrip voor het ongemak al een hoop kan doen. Dus ik zou zeggen: als ze een klein kopje koffie kunnen aanbie den, dan lijkt me dat al een tege moetkoming bij het wachten." Ook reizigersvereniging Rover is voorstander. ,,Dagelijks ontvangen wij nog steeds veel klachten over de werkzaamheden", zegt woordvoer der Sanne van Galen. ,,Veel mensen blijven achter omdat treinen vol zitten." NS laat weten momenteel na te denken over een gebaar. ,,Wij be grijpen dat we afgelopen weken het uiterste van onze klanten, de reizi gers, hebben gevraagd", zegt woordvoerder Hessel Koster. NS en ProRail maakten vorige week al ex cuses aan reizigers en zeggen de werkzaamheden de komende tijd grondig te zullen evalueren. Uit de monitor blijkt dat patiënten hun kwaliteit van leven als erbar melijk ervaren. 4 procent dacht in de maand voor het invullen van de enquête vaak na over zelfdoding, 7 procent had geregeld die gedachte, 19 procent bekroop het idee 'een enkele keer'. Ter vergelijking: 8,3 procent van de volwassenen in Nederland dacht er ooit aan een eind aan zijn of haar leven te ma ken. Negen op de tien mensen die de enquête invulden, vinden het le ven zwaar. 60 procent is eenzaam, meer dan de helft komt het huis niet of nauwelijks uit en een op de zes brengt een (groot) deel van de dag door in een donkere kamer. Mensen met lyme worden als paria's behandeld -Fred Verdult, Lymevereniging Voorzitter Fred Verdult van de Ly- mevereniging spreekt van schok kende resultaten. ,,Dit is een kreet van wanhoop en eenzaamheid. Het laat zien hoe ernstig de pro blemen zijn." Lyme kan ontstaan na een te- kenbeet. Jaarlijks lopen 25.000 Ne derlanders de ziekte op. Volgens de Lymevereniging blijft 10 pro cent van hen klachten houden, zo als ernstige vermoeidheid en ge wrichtspijn. De Lyme Monitor is niet onaf- hankelijk: het onderzoek is uitge voerd door de Lymevereniging zelf, met behulp van een data-ana list. In totaal vulden 1657 patiënten de vragenlijst in. Het onderzoek wordt dinsdag aangeboden aan de Tweede Kamer. Volgens Verdult is er een 'lyme- deltaplan' nodig om de situatie van tienduizenden patiënten te verbeteren. De Lymecentra in Am sterdam en Nijmegen hebben 'niets verbeterd' en hun onder zoeksbudget is 'volstrekt niet seri eus te nemen', vindt hij. ,,Patiën- ten worden als paria's behandeld. Er is geen betrouwbare test die aantoont dat iemand een actieve lyme-infectie heeft. Tegen patiën ten die negatief testen, wordt ge zegd dat ze geen lyme hebben." Infectie Joppe Hovius, hoogleraar inwen dige geneeskunde van Amsterdam UMC en oprichter van het het Amsterdamse Multidisciplinair Lymeziektecentrum, erkent dat patiënten soms in moeilijke om standigheden leven. Ook snapt hij de roep om meer aandacht en be tere zorg. ,,Die oproep steunen wij. Er wordt al hard gewerkt, maar wij willen ook dat de zorgcapaciteit en het onderzoeksbudget worden uitge breid. Daar over vinden gesprek ken plaats." Wel plaatst Hovius een aantal kant tekeningen bij de Lyme Monitor. Volgens de onderzoeker is helder dat mensen ernstig lijden, maar is chronische lyme een lastig te defi niëren begrip. ,,Sommige patiënten lijden aan een late vorm van de ziekte van Lyme of kampen met een aanhou- dende infectie, anderen hebben langdurige restklachten. Maar er is ook een groep bij wie we de ziekte van Lyme ondanks grondig onder zoek niet kunnen vaststellen." Tests De Nederlandse medische weten schap accepteert de tests die door sommige artsen in landen als Duitsland en de VS worden ge bruikt nog niet. Hovius: ,,Wij on derzoeken de betrouwbaarheid van deze tests. Op dit moment zijn ze nog niet goed genoeg weten schappelijk onderzocht." Wim-Jan Renkema, Tweede Ka merlid namens GroenLinks, pleitte eind vorig jaar bij minister Bruno Bruins van Volksgezond heid via schriftelijke vragen al om meer aandacht voor de positie van lymepatiënten. De Lyme Monitor laat volgens Renkema zien hoe groot de psychische gevolgen kun nen zijn van het idee bij veel pa tiënten 'dat ze niet worden er kend'. ,,Die erkenning is zowel fi nancieel, voor de vergoeding van medische kosten, als gevoelsmatig heel belangrijk." De Gezondheidsraad bracht in 2013 voor het laatst een advies uit over de vraag hoe de overheid om zou moeten gaan met lymepatiën ten. Bruins liet in antwoord op de Kamervragen van Groen Links weten pas over een paar jaar een nieuw advies van de raad aan tewil- len vragen. Ren- kema: „De Lyme Monitor laat zien dat dat eerder moet ge beuren. Ik ga daar op nieuw bij de minister op aandringen." Grote delen van Iran staan al bijna een maand onder water. Extreme regenval heeft tot modderstromen geleid die aan zeker zeventig mensen het leven kostten en die bijna 2000 dorpen en steden onder water zetten. Er ^s over bericht, ook op de site van deze krant, maar de informatie blijft schaars. Tienduizenden vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd, bijna 100.000 mensen zijn ondergebracht in noodop vang. Teheran zegt de hulp nu op gang te hebben en belooft getroffen burgers schadeloos te stellen. Probleem voor de berichtgeving is dat de autori teiten weinig of geen journa listen toelaten in het getrof fen gebied. Volgens Iran zou de VS bovendien de hulp be moeilijken met de economi sche en politieke sancties te gen het land vanwege de Iraans atoompolitiek. Ja, volgens een in Nederland opgeleide en hier ook werk zame ingenieur uit Iran die afkomstig is uit het getroffen gebied. Volgens hem hebben de overstromingen een poli tieke en economische achter grond. In het ergste rampge bied, vooral in het westen van het land, wonen veel Arabie ren; in tegenstelling tot de rest van het land, waar de Per zen domineren. In het ramp gebied liggen grote olievoor raden, maar onder een groot moeras. Dat moeras, de na tuurlijke afvloeiing van over tollig regenwater, werd spe ciaal voor de oliewinning middels dammen en dijken drooggelegd. In de jaren 80 deed de Iraakse dictator Sad dam Hussein hetzelfde aan de andere kant van de grens, waar de leefgebieden van de zogeheten moerasarabieren kapot werden gemaakt. De re gering in Teheran kon weten dat het water niet meer weg kan, behalve door de dorpen van de weerbarstige Arabie ren. Volgens de ingenieur, wiens naam op de redactie bekend is, is er sprake van berekende politiek tegen een etnische minderheid. Sociale media melden dat het water nog steeds stijgt en dat bewoners inmiddels zelf dij ken bouwen. Die zijn niet naar de zin van het de Iraanse autoriteiten, omdat ze het water nu wegleiden uit de dorpen en sturen naar gebie den met oliewinning en suikerrietplantages. Er is bij deze krant gemeld dat deze 'bewonersdijken' deels zou den zijn afgebroken door milities. Inmiddels is er wat hulp uit Europa gearriveerd: tenten uit Frankrijk en rub berboten uit Duitsland. De distributie zou chaotisch verlopen. zaterdag 13 april 2019 GO Om bij webgigant Alibaba te mogen werken, moet je ten min ste 12 uur per dag werken, zes dagen per week. Dat is wat mil jardair Jack Ma van zijn mede werkers verwacht. Hij pleit voor een 72-urige werkweek. Marleen Luijt Rotterdam/Hangzhou u I I LD VV >K NS denkt na over een gebaar aan de tienduizenden Randstad reizigers die nu al bijna drie weken slachtoffer zijn van spoorchaos rond Leiden Cen traal. Edwin van der Aa Den Haag Drie op de tien chronische ly- mepatiënten dachten de afge lopen maand aan zelfdoding. Dat blijkt uit de eerste Neder landse Lyme Monitor, een initia tief van de Lymevereniging. Chris van Mersbergen Utrecht Praten over zelfdoding kan bij hulp en preventielijn 'Zelfmoord? Praat erover'. Telefoon 0900-0113 of 113.nl. Bob van Huët Waarom is er zo weinig aan dacht voor deze problemen? De Amerikanen zeggen dat de overstromingen vooral komen door mismanagement van de Iraniërs. Klopt dat? Hoe is de situatie nu in het getroffen gebied?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10