Oude sok EGBERT JAN Soms zingt het in Egbert Jan. 'Niet doen', klinkt het dan. Maar ja. Toch doen, hè. dere mensen een huis op in Frankrijk." Harry: „C'est la vie, zo is het leven. D eze tekst wilde mijn dochter op haar arm laten tatoeëren. Wij hebben haar die tatoeage cadeau gedaan, voordat zij op haar zestiende aan kanker overleed. We hebben 'm zelf ook. We gaven haar medicinale cannabis tegen de pijn." Heidi: ,,Nu hebben we een handeltje in CBD-olie, olie met hennep." Harry: ,,Die verkopen we online." Heidi: ,,Dat levert een paar tientjes per maand op." Harry: ,,De winstmarges zijn laag." Heidi: ,,En ik geef te veel gratis weg." Harry: ,,We doen drie keer in de maand boodschappen voor 80 tot 90 euro, bij de Lidl." Heidi: ,,We eten nauwelijks vlees, dat scheelt." Harry: ,,Ik let op aanbiedingen." Heidi: ,,Als de snijbonen 1,90 euro per pond zijn, laat ik ze liggen." Harry: ,,We lezen aardappels, uien en appels." Heidi: ,,Zo heet het als je restanten van het land haalt. Dag mag van de boer." Harry: ,,We maken eten in, of leggen het in de vriezer, vooral als we de moes tuin hebben geoogst." Heidi: „Liefst wil ik weg uit Nederland, naar een plek zonder wifi en regels, zo als verplichte vaccinaties. In Nederland zou alles beter worden, maar ik heb niets extra's op mijn loonstrook en de energie is wel 20 procent duurder. We betalen 240 euro per maand." Harry: ,,We zijn geen mensen van pracht en praal." Heidi: ,,We hebben een oude dieselbus. Zonder kunnen we niet, het openbaar vervoer op Hoeksche Waard is niet te doen. Ach, met een makreel, fles wijn en olijven kun je heerlijk picknicken aan de rand van een sloot." Harry: ,,Zo doen wij dat." Heidi: ,,Ik ben blij dat jij weer inkomen hebt, nu je 23 uur per week werkt. Ik werk nog maar vier uur in de week om dat ik een aneurysma heb gehad, een verwijding van de slagader. We kwa men erachter omdat ik scheel keek." Harry: ,,Dat schele staat je niet slecht, schat." Mijn schoolmaat Brent en ik namen altijd het initiatief. We tikten twee jongens aan die voor ons zaten in de klas. Hé daar, tijd voor de lachclimax! Procedé: we keken elkaar met z'n vieren van dichtbij in de ogen en begon nen onverstaanbaar te mompe len. Na tien seconden lachten we steeds luider en gekker. Vanzelf ging dat over in echt lachen, tot we in een hysterische slappe lach belandden. De overige leerlingen deden natuurlijk mee. D e leraar be rustte: hier was niets tegen te doen. Vrienden. In een zomervakantie maakten Brent en ik een tiendaagse fiets tocht. Dat werd geen lachclimax. De zweetsokkenlucht in de tent was een verschrikking. Zochten we op een camping naar aanslui ting, dan stelde hij zich naast mij op in dezelfde houding. Veran derde ik de houding, dan deed hij dat onwillekeurig ook. Brent ergerde zich dan weer aan mijn irritatie. We liepen vast. Later maakten we weer vakan tieplannen. Niet doen, zong het in mij. Toch gedaan. Het ging zo slecht dat we elkaar een jaar uit het oog verloren. Het kwam weer goed, en dat is het nog. Als we maar niet samen met vakantie gaan. Een leven lang maak je de zelfde fouten. Soms doe ik mee aan persreizen: een toeristische regio wil publi citeit, een groepje journalisten voorziet erin. Robert ontmoette ik op zo'n persreis. Hij is char mant, maar heeft daarnaast een uniek vermogen mensen tegen zich in het harnas te jagen. Dat vind ik grappig. Hij is kwetsbaar en hartelijk. We zijn goede colle ga's, op het bevriende af. En nu: samen op persreis. Met z'n tweeën. Niet doen, zong het vooraf het in mij. Niet doen. Toch doen. Robert valt op vrouwen, maar we lijken een stelletje. Als ik vroeg ontbijt, alleen, is hij aan geslagen. Dat had ik even moeten melden. Als ik na gezamenlijk zwembadbezoek in de spa onder de openbare douche sta, kruipt hij erbij. Robert probeert me vrij te laten, maar zijn genegenheid, begrip, hulpvaardigheid en ongeduld als ik zeg dat hulp niet nodig is, zijn verstikkend. 'Ik heb in mijn leven veel geleerd, zei de oude sok', een uitspraak van de schrij ver Nescio. Gelukkig, ik ben geen oude sok. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 13 APRIL 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103