2015 1969 9 Carel Kok, directeur van Terre des Hommes Nederland. ,,In ruim vijftig jaar zijn we verschoven van een vrij willigersorganisatie van artsen die zich richtte op medische verzorging van kinderen uit het buitenland naar een volwaardige kinderrechten organisatie.'' De laatste jaren richt Terre des Hommes zich nadrukkelijker op extreme vormen van uitbuiting, zo als kinderhandel, misbruik, kinder arbeid en seksuele uitbuiting. De organisatie is actief in 22 landen in Azië, Oost-Afrika en Europa. ,,Onze grote kracht is dat we steeds in de voorhoede van de kinderrechten- problematiek opereren'', zegt Kok. ,,Daar werken we op een innovatieve manier aan de structurele verbete ring van de omstandigheden van kinderen.'' Hans Guijt, jarenlang campagne leider, heeft daarin belangrijk werk verzet. Hij introduceerde onder meer het hospitaalschip, inclusief tand- artspraktijk, operatiekamer en apotheek, waarmee medici het Ama zone-gebied en Bangladesh in varen om geïsoleerde groepen van medische zorg te voorzien. Prins: ,,Eigenlijk een heel simpel idee, maar andere organisaties deden dat in die tijd niet.'' Sweetie Het project Sweetie, een virtueel Fili- pijns lokmeisje waarmee pedo's in chatrooms worden opgespoord, zet Terre des Hommes internationaal stevig op de kaart in de strijd tegen onlinekindermisbruik en seksuele uitbuiting van kinderen. Binnen een maand worden duizend mannen geïdentificeerd. Prins: ,,Ik heb meegekeken hoe vier medewerkers in een loods in Amsterdam undercover onderzoek deden. Het moment dat we de dossiers aan justitie overhandigden, vergeet ik nooit meer.'' Ook seksueel misbruik in eigen land wordt aangepakt met het project Watch Nederland, bestaande uit een meldpunt en een forensische onderzoeksunit. Via nepprofielen van minderjarige meisjes worden daders van grooming en loverboys getraceerd. Ze krijgen een waarschu wing op het scherm. De dossiers worden direct gedeeld met politie. 'Terre des Hommes is watching you' is een beproefde methode om (moge lijke) profiteurs van kindermisbruik af te schrikken. We weten wie je bent, wat je doet is strafbaar, zoek hulp en als we je nog een keer tegen komen, sturen we de gegevens door naar de politie. Daarnaast worden via undercover operaties daders van kindermisbruik opgespoord. Alle informatie wordt overgedragen aan de lokale politie en justitie. Met succes. Zo zijn Neder landse pedo's in Cambodja en Nepal opgepakt en veroordeeld, en onlangs pakte de organisatie met hulp van ambassadeur en journalist Roelof Hemmen een netwerk van pooiers van kinderprostituees op de Fili- pijnen. Het werk verschuift steeds meer naar particuliere opsporing. Maar Terre des Hommes benadrukt niet op de stoel van politie en justitie te gaan zitten. Ook wil de organisatie niet in sinueren dat instanties hun werk niet goed zouden doen. ,,Maar wij krijgen in het veld veel informatie van slachtoffers en hulp verleners'', zegt Prins. ,,We horen dingen eerder en kunnen sneller actie ondernemen. Zo zagen we dat het probleem van kinderprostitutie op de Filipijnen verschoof van de straat naar de webcam. We maken de mensen bewust van een probleem en delen af en toe een speldenprikje uit. Elk gered kind is er één.'' Ook de autoriteiten zijn steeds meer gewend aan samenwerking, zegt Terre des Hommes. Volgens directeur Carel Kok past dat in de veranderende rol van hulporganisa ties in het algemeen. ,,Tien jaar gele den waren het vooral criticasters van de gevestigde orde, nu in toe nemende mate partners'', aldus Kok. ,,We zijn geen politiedienst, maar zetten onze capaciteit, kennis en kunde in om gezamenlijk met overheden en andere partners pro blemen op te lossen. Soms delen we een tik op de vingers uit als we vinden dat het nodig is.'' Kindhuwelijken De organisatie leunt op de negen tienhonderd vrijwilligers en subsi dies, fondsen en de steun van 70.000 donateurs. De 45 Terre des Hommes winkels maken jaarlijks 1,5 miljoen euro omzet uit de verkoop van twee dehandsspullen. In 2017 kwam in totaal 23 miljoen euro binnen. Van elke euro gaat 86 eurocent recht streeks naar hulp. In 2017 zijn zo'n 270.700 kinderen geholpen. De politieke lobby leidde in India tot een verbod op seks met minderjarige meisjes en de aanpak van kindhuwelijken. In Afrika en Azië zijn kinderen uit de prostitutie en mijnen gehaald. Ze kunnen naar school, hebben eten en krijgen medische zorg. ,,Kinderuitbuiting de wereld uit helpen blijft het grote doel'', zegt Kok. ,,Liever vandaag dan morgen. Maar de realiteit is weer barstig. Dus blijven we strijden. De spraakmakende manier van aandacht vragen, zit in ons dna.'' OniQ DE FILM AMANI GAAT OVER EEN 20I3 HUISSLAAF IN KENIA. HET 10-JARIGE VIRTUELE FILIPIJNSE MEISJE SWEETIE. vrijdag 12 april 2019 GO Een foto uit een campagne uit 2010 tegen kinderarbeid. FOTO HH/SVEN TORFINN Roelof Hem men, journalist en ambassadeur voor Terre des Hommes, ging onlangs under cover als seks toerist op de Filipijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9