Supporters Ajax: actie politie buiten proportie Max van Weezel overleden 8 NIEUWS Juan Carlos (81) geopereerd HARDE CAMPAGNES KINDERRECHTEN Journalist Roelof Hemmen onderzocht recent voor Terre des Hommes hoe makkelijk het is op de Filipijnen een kind te regelen voor seks. Harde campagnes zijn het handelsmerk van de kinderrechtenorganisatie. Het doel is heilig: een wereld zonder kinderuitbuiting. Als we dat nodig vinden, delen we een tik op de vingers uit AMSTERDAM Supportersclub AFCA vindt dat de politie woens dag veel te hard heeft opgetreden bij de Johan Cruijff ArenA vooraf gaand aan de voetbalwedstrijd Ajax-Juventus. Zo werd een water kanon ingezet toen vuurwerk werd afgestoken tijdens een zogenoemde entrada, een feestje waarmee sup porters van de Amsterdamse club soms belangrijke duels inluiden. ,,Zeker met die manier van hande len vind ik dat zeker een uitlokking vanuit de hoek van de politie'', zei voorzitter van de Amsterdamse supportersclub Jacob Bernard tegen de lokale tv-zender AT5. AFCA heeft zijn ongenoegen ook geuit in een open brief aan burge meester Femke Halsema. Bernard vindt het optreden van de politie 'buiten proportie'. ,,Ik vind niet dat dat de manier is om iets duidelijk te maken. Je krijgt actie-reactie, je krijgt mensen die gevaar lopen, dat vind ik niet gepast.'' De supporters zijn volgens hem in een hoek ge dreven en konden nergens naartoe. ,,Het was niet om aan te zien.'' In totaal arresteerde de politie rond het Champions League-duel 185 supporters. Bij de ArenA werden dertig mensen aangehouden. Vijf agenten raakten gewond. AMSTERDAM Journalist Max van Weezel is gisterochtend op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn vrouw, journalist Anet Bleich, aan de NOS laten weten. Van Weezel werkte meer dan veertig jaar als parlementair journalist. Hij begon zijn journalistieke carrière bij het weekblad Vrij Nederland. Bij de nOs presenteerde hij Met het Oog op Morgen. 'Eind maart van dit jaar, nadat Max zijn laatste stukken had geschreven en zijn laatste programma's gepresen teerd, kreeg hij de Frans Ban- ninck Cocqpenning uitgereikt voor zijn uitzonderlijke bijdrage aan de politieke journalistiek. Het was een van de vele blijken van waardering die Max de laat ste maanden ontving. Het joodse jongetje dat altijd naar erkenning had verlangd, werd bedolven onder de aandacht. ,,Het deed hem zichtbaar goed'', schrijven zijn collega's van Vrij Nederland, waar hij in 1976 be gon en waar hij ruim veertig jaar zou blijven werken. ,,Als journalist gevreesd, maar geliefd als mens.'' Zo karakteri seert premier Mark Rutte Van Weezel. Rutte beschouwt hem al 'decennialang als een van de toonaange vende stemmen in de Nederlandse parle mentaire journalistiek'. De premier roemt Van Weezel als scherp analyti cus, altijd goed ingevoerd, en bovenal een meester-intervie- wer met humor. ,,Max was een Haagse vedette zonder sterallu res. Over de jaren heen hebben we een wederzijdse band van respect en persoonlijke waarde ring opgebouwd.'' Van Weezel was al langere tijd ziek. Vorig jaar werd er bij hem alvleesklierkanker gecon stateerd. MADRID De Spaanse koning-eme ritus Juan Carlos heeft een preven tieve operatie ondergaan wegens huidkanker. Dat heeft het Spaanse hof na weken van speculaties toe gegeven. De koning is behandeld voor een basaalcelcarcinoom, een milde huidlaesie door overmatige blootstelling aan de zon. Dat Juan Carlos (81) iets was overkomen, bleek 22 maart toen hij in Madrid het stierenvechten van de Feria de San Isidro bijwoonde. De koning had naast een pleister een grote blauwe plek in zijn ge zicht. Er was sprake van effusie, zo meldde een woordvoerder: het doorlekken van lichaamsvocht als gevolg van de chirurgische ingreep om het plekje op de huid weg te halen. Het betrof een standaard- ingreep voor deze vorm van kanker. Tonny van der Mee Den Haag Op het oog is het een onschuldige campagnefoto. Een donker meisje in een grote verhuisdoos, klaar om ver zonden te worden. 'Win een kind', staat erbij. Via een quiz worden men sen opgeroepen een petitie tegen kinderhandel te ondertekenen. ,,De boodschap was pakkend en confronterend", zegt Cherryll Prins, accountmanager special relations bij Terre des Hommes. ,,We kregen boze reacties van vrouwen die geen kinde ren konden krijgen. Ze zeiden: wij willen graag een kind, maar voor ons is een kind ook niet te koop. Dat was pijnlijk.'' Harde campagnes horen bij Terre des Hommes, zegt Prins, die er al twintig jaar werkt. ,,Puur en rauw. We zoeken soms het randje op.'' Zo leidt de advertentie van het fic tieve reisbureau 'Lekker Man Tours' in deze krant, afgelopen november, tot veel ophef. Dat de aangeboden kinderseksreis naar Cambodja on derdeel is van de campagne Stop Kindersekstoerisme van Terre des Hommes, wordt pas later duidelijk. Vergelijk dat eens met de onschul dige, hartverwarmende campagnes in de beginperiode van de organisa tie, in de jaren 60. De eerste grote publieksactie in Nederland, in -Carel Kok, directeur samenwerking met het Algemeen Dagblad, is de 'Luchtbrug naar het leven'. Er wordt 253.000 gulden in gezameld om Vietnamese kinderen met verwondingen door napalm bommen en mijnexplosies voor behandeling naar Nederlandse ziekenhuizen te halen. Op deze wijze laat Terre des Hom mes in de jaren daarna ook kinderen uit Biafra, Polen en Aziatische landen overkomen. Omgekeerd gaan Neder landse medici naar het buitenland om te helpen. Dat in de beginjaren de focus op medische zorg en noodhulp ligt, is niet onlogisch. Journalist Edmond Kaiser richt Terre des Hommes in 1960 in Lausanne op om zieke oorlogskinderen uit Algerije naar Zwitserland te halen. In de geest van Kaiser richt een groep artsen, onder leiding van Lies Wartensleben-Lobo, vijf jaar later de Nederlandse afdeling op. In de jaren 70 zetten bekende Nederlanders als Paul van Vliet, Seth Gaaikema en Martine Bijl zich in voor de organisatie. Ivo Niehe pre senteert op televisie een benefietgala voor Poolse hartpatiëntjes. Behalve op medische zorg richt Terre des Hommes zich op noodhulp in conflict- en rampgebieden en op ontwikkelingswerk. ,,De accenten zijn verlegd'', zegt DE EERSTE VIETNAMESE KINDEREN KOMEN AAN VOOR BEHANDELING. NA ZEVEN MAANDEN TERUG NAAR BIAFRA. vrijdag 12 april 2019 GO Ajax-supporters voorafgaande aan de wedstrijd. foto afp Terre des Hommes is watching you! ,'.A 'j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8