2019 Wat nu? 7 De arrestatie van Julian Assange van WikiLeaks gisteren in Londen komt niet uit de lucht vallen. De ambassade van Ecuador had steeds meer moeite met zijn 'eigenzinnige optreden'. Londen Na bijna zeven jaar barst de bom. Ecuador heft het poli tiek asiel van Julian Assange op. Dat opent de deu ren van de ambas sade in Londen. Scotland Yard arresteert Assange en voert hem af. Niet alleen diens wilde haardos valt op. De klokkenluider houdt een boek vast met interviews met de Ameri kaanse activist Gore Vidal, getiteld 'The History of The National Security State'. Het ge baar is zijn jongste aanklacht tegen veiligheidsapparaten die sinds de op richting van de klokkenluiderssite Wi- kiLeaks jacht op hem maken. In het bij zonder die van Amerika die Londen om zijn uitlevering vroeg omdat hij staats geheimen zou hebben geopenbaard. Onbereikbaar Een jarenlang leven in ballingschap - Ju lian Assange (47) vlucht in juni 2012 de ambassade binnen - doet niemand goed. In Knightsbridge, op 3 Hans Crescent Street, ligt exclusief Londen aan je voe ten. Winkelpaleis Harrods staat aan de overkant. Hyde Park en de Royal Albert Hall liggen op loopafstand. Voor de in Australië geboren Assange is het leven buiten slechts een tableau vivant ter grootte van een paar ramen. Zo dichtbij maar onbereikbaar. Zijn wereld is na een verbouwing van het damestoilet in de ambassade twaalf vierkante meter groot. In zijn kamer staan een eenpersoonsbed, een boeken kast, een vergadertafel en een loopband om de conditie op peil te houden. Kat James (foto) houdt hem gezelschap. Het enige luik met de buitenwereld is het laptopscherm. „Ik mis tal van dingen, zoals winkelen, uit eten gaan met vrienden en bergbeklimmen", zegt Assange tegen CNN. Af en toe klopt de we reld op de deur. Om zijn favoriete eten, Japans, te brengen. Om gasten als Lady Gaga binnen te laten. Alleen in de zomer van 2016 is het even druk. Hij ontvangt tientallen mensen onder wie Russi sche journalisten. WikiLeaks zal daarna gehackte e-mails vrijgeven van de Ame rikaanse Democratische Partij en haar presidentskandidaat Hillary Clinton. De actie ondermijnt haar kans op het presi dentschap. Assanges handelswijze roept meer en meer irritatie op bij zijn gastheren. Het asiel staat geen politieke activiteiten toe. De verhoudingen verslechteren. In okto ber 2018 legt de ambassade strenge huis regels op. Hij moet zijn toilet schoon houden. Hij moet beter voor zijn kat zor gen, anders moet hij zijn huisdier weg doen. Hij moet voortaan betalen voor in ternet en elektriciteit. Als hij en zijn gas ten nog langer eigenhandig apparatuur aansluiten, wordt dat gemeld als 'een veiligheidslek' aan de Britse autoriteiten. Julian Assange is des duivels. Hij vraagt zijn advocaten actie te ondernemen, be schuldigt de regering van Ecuador van 'schending van zijn fundamentele rech ten en vrijheden'. Nu zijn Ecuador en de ambassade weer in rep en roer. In de cember vegen Assanges raadslieden de vloer aan met de bekendmaking van de Ecuadoraanse president dat er een ak koord is over zijn vertrek uit de ambas sade. Daarna lekken er allerlei details uit over door Assange veroorzaakt ongemak. Hij zou met veel lawaai op een skate board over de gangen suizen. Er zou een ondraaglijke stank hangen, omdat hij de kattenbak te weinig schoonmaakt. Huisbaas Afgelopen februari is er weer een be langrijke aanwijzing dat de liefde tussen Assange en zijn 'huisbaas' over is. Van Australië krijgt hij een nieuw paspoort waarmee Assange zou kunnen terugke ren naar zijn geboorteland. Het wakkert onder zijn medestanders de angst aan dat Ecuador korte metten wil maken met het politiek asiel. Vorige week, op 5 april, meldt Wikile- aks in tweets dat 'een vooraanstaande bron in de Ecuadoraanse regering' heeft gezegd dat Assange 'binnen uren of da gen' uit de ambassade zal worden gezet. Een woordvoerder in Quito ontkent daarna dat een besluit is genomen. Gis teren, even voor elf uur in de ochtend, komt Julian Assange naar buiten. Hij is gearresteerd, Scotland Yard voert hem af. Volgens president Lenin Moreno van Ecuador is zijn asiel opgeheven omdat Assange 'herhaaldelijk internationale af spraken heeft geschonden'. WikiLeaks veroordeelt de maatregel. Moreno zou zijn bezweken onder de druk van Do nald Trump om Assange uit te leveren. Amerika Groot-Brittannië Zweden Kamer in ambassade 2014 2016 vrijdag 12 april 2019 GO Zelfs over kat James ontstond onenigheid met Julian Assange Hans van Zon De Britse politie heeft Julian Assange gear resteerd op verzoek van de Verenigde Sta ten. Zij vragen om zijn uitlevering om hem te kunnen berechten voor 'computer hacking, in samenzwering met de voormalige defensie analist en klokkenlui der Chelsea Manning. Volgens het ministerie van Justitie in Was hington maakt As- sange kans op vijf jaar gevangenisstraf als hij wordt veroordeeld. President Lenin Mo reno van Ecuador heeft van Groot-Brit- tannië de verzekering gekregen dat Assange verschoond blijft van de doodstraf en van marteling. Julian Assange is ook opgepakt omdat hij in 2012 voorwaarden van zijn voorlopige hechte nis in Groot-Brittannië heeft geschonden. Daartoe was besloten na een verzoek om uit levering van Zweden dat hem wilde berech ten voor verkrachtings zaken. Assange wordt op 2 mei gehoord door rechter Michael Snow van de Southwark Crown Court. Snow noemt berichten dat Assange nooit een eerlijke hoorzitting heeft gehad 'lachwek kend'. Indien schuldig bevonden, kan As- sange tot twaalf maan den gevangenisstraf krijgen. Zweden heeft de rechtsgang tegen As sange in 2017 gestaakt en het arrestatiebevel ingetrokken. Justitie in Stockholm wil de ver volging hervatten, een besluit waarom de slachtoffers ook vra gen. De verkrachtings zaken, aangespannen door twee vrouwen, zijn in augustus 2020 verjaard. Assange ont kent de beschuldigin gen. Eenpersoons- Assange rent tot 8 km per dag. Zo woonde Julian Assange sinds 2012 in de ambassade van Ecuador, in Londen. Boekenkast/ afscheiding Computer, hard drives Assange werd op 28 maart 2018 afgesloten an internet. Dressoir Zuurstof 1 geval van gasaanval Brandblusser Gebaseerd op foto's, opmerkingen van ambassade-bezoekers en de constructie van het gebouw. (noot: Assange heeft in verschillende kamers gewoond gedurende zijn verblijf en veranderde nu dan zijn meubilair). 120419 GRAPHIC NEWS BRONNEN: BBC, MEDIENGRUPPE BITNIK, THE GUARDIAN Radiator Deur met en cijferslot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7