Rudi Vranckx vertelt over zijn oorlog 7 VESTINGKAMER OPGEKNAPT Nieuwe rector Zwin College in Oostburg De historische pronkstukken die te maken hebben met Hulst als vestingstad worden tentoongesteld in de vernieuwde 'vestingkamer' in Museum Hulst. De eerst wat donkere expositieruimte baadt na hard werk van een ploeg vrijwilligers in het licht. De zwarte expositiepa nelen hebben plaats gemaakt voor schei dingswanden van be- tondraad en dat geeft een veel ruimtelijker effect. Bo vendien hebben de muren een nieuw verfje gekregen en zijn er nieuwe stukken toegevoegd aan de vestingkamer. ,,Een groep vrij willigers heeft hier een hele kluif aan gehad", zegt Edie Bogaert, be stuurslid van Museum Hulst. ,,We zijn hen dan ook heel erg dankbaar dat ze dit voor het museum wil den doen." Kanonnengeweld Museum Hulst heeft sinds Pasen 1996 de vestingkamer. Toen pas werden alle artefacten met betrek king op Hulst als historische ves tingstad bij elkaar gebracht in één ruimte. De geschiedenis van ves tingstad Hulst gaat terug tot hal verwege de vijftiende eeuw en staat bol van de oorlogen en veld slagen. Hulst 'verwelkomde' prins Maurits, aartshertog Albertus van Oostenrijk, prins Frederik Hen drik en de Fransen. In de vestingkamer werd en wordt een chronologisch beeld ge- geven van Hulst in deze roerige tijden. De collectie bevat originele landkaarten, wapens, bodem vondsten, uitleg over de veldsla gen en hun hoofdrolspelers. Ko gels van natuursteen, ijzer, lood en zelfs keramiek, tientallen kanons kogels ook. Ivoren polsbanden uit 1628, kruitmaatjes (ook wel apos telen genoemd, omdat er altijd twaalf waren) waar de soldaten hun kruit in bewaarden, een chamfron (deel van een harnas voor een paard) en zelfs de zeer fragiele maar kunstig uitgevoerde metalen versteviging die in de zo genoemde 'molensteenkragen' van notabelen zat. Bogaert: ,,Door het uitgraven van De Bierkaai in Hulst vanaf 2011 zijn er ontzettend Eengroep vrijwilligers heeft hier een hele kluif aan gehad veel stukken aan de collectie toe gevoegd." In 1996 was de maquette van de Dobbele Poort, gemaakt door ma quettebouwer Van Doorn uit Ter- neuzen, het pronkstuk in de ves tingkamer. Het schaalmodel, meer hoe men dScht dat de land- en wa terpoort eruit heeft gezien, is nu nog steeds in de vestingkamer te bewonderen. Maar even over de naam van die unieke poort: Of we die nóóit meer 'Keldermanspoort' willen noemen. Bogaert: ,,De juiste benaming is Dobbele Poort of Bollewerckpoort. Meneer Kel dermans bracht in 1526 slechts wat wijzigingen aan in het originele ontwerp van de poort, maar hij gaat al eeuwen met de eer strij ken." Ook een maquette van de binnenstad van Hulst uit 1980 is te zien. Het nieuwe topstuk van de vestingkamer is wellicht toch wel de buikplaat van een plaatpantser (1435-1460), ook opgediept uit De Bierkaai. Historisch monument De vestingkamer ziet er weliswaar weer piekfijn uit, maar was dat ei genlijk wel nodig nu burgemees ters en wethouders van Hulst het museum willen verhuizen? Bo gaert: „Jazeker wel! Al is het alleen maar omdat wij als museumbe stuur willen dat dit pand, zo'n mooi historisch monument, een cultureel historische bestemming houdt." OOSTBURG Mirjam van Schoonhoven is vanaf 1 juli de nieuwe rector van het Zwin Col lege in Oostburg. Ze is daar geen onbekende, Van Schoonhoven is sinds een half jaar sectordirecteur voor de brugklassen en het vmbo. Zij volgt Frank Neefs op. Hij maakte in januari bekend dat hij afscheid neemt. Van Schoonho ven (1975) heeft veel ervaring in het onderwijs. Ze werkte als docent op de Ho geschool Zeeland en ROC Zee land (nu Scalda) en had de afge lopen tien jaar management functies, vooral in het middel baar beroepsonderwijs. I Weekend Parijs 1 in het voorjaar 1 vertrek zal juni v.a. 109,-- P&5. i Dagtocht Delft Scheveningen Keukenhof wo 24-4, do 2-5 43,-- 3-daagse reis Engeland met bezoek Londen en Chatham Musical Mamma Mia! za20-4&za18-5 €98,-- Musical The Lion King Diverse data v.a. 69,50 Libelle Zomerweek Maastricht za1-6,vr19-7,wo25-9 €36,-- Zomerse dagtocht met buffetcruise wo 26 juni €79,-- TERNEUZEN Van de val van Roe menië in 1989 tot de recente val van het IS-kalifaat in Syrië en Irak: Rudi Vranckx was erbij. Vranckx (1959) is historicus, journalist voor VRT NWS en auteur van boeken, persoonlijke columns en actuali teitsanalyses op internet en in kranten. Hij publiceerde onder andere over de roots van het mos limterrorisme (2006, in samen- werking met Ina Maes en Inge Vrancken). Dat boek kreeg de ABN AMRO Bank Publieksprijs voor het Beste Non-Fictie Boek. In 2008 ver scheen Stemmen uit de oorlog, dat werd genomineerd voor de Bob den Uyl Prijs en de M.J. Brusse- prijs. Het boek De vloek van Osama hoorde bij de gelijknamige serie op Canvas. In zijn laatste nieuwe werk Mijn Kleine Oorlog (2018) ver telt Vranckx hoe hij zelf drie de cennia oorlogen heeft beleefd. vrijdag 12 april 2019 VL Hulster pronkstukken in nieuw licht Sheila van Doorsselaer Hulst -Edie Bogaert Verzorgde dag met bezoek aan de stad van Delfts blauw en boulevard van Scheveningen di 16 april €74,-- Beleef de sfeer van begin jaren'70 met het flower power thema! Optie: bezoek aan de Call the Midwife tour vertrek ma 26 aug v.a. 299,-- Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA Na 18 jaar nog altijd één van de populairste musicals ter wereld Hét vriendinnenfeest van deze zomer! do 23-5, za 25-5, ma 27-5 Inclusief ticket €48,- (alleen vervoer 34,-) Een geliefde winkelstad met een historisch centrum Inclusief bezoek Zilvermuseum en cruise over de Linge Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl AAAtt Rudi Vranckx is oorlogsver slaggever voor de Belgische VRT. Op dinsdag 16 april is hij te gast in Porgy en Bess in Ter- neuzen. Hij vertelt dan over zijn nieuwe boek Mijn kleine oorlog - Dertig jaar aan het front. De lezing begint om 20.00 uur, kaarten zijn verkrijgbaar via porgyenbess.nl. De vrijwilligers (vlnr) Tonny, Etienne, Lon, Gerard, Freddy en Rob en uiterst rechts Edie Bogaert in de opgeknapte vestingkamer. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62