Kabinet kan niet langer dralen met beschermen 5G 5 Politieke reacties Gevolgen voor aanleg sneller netwerk? U Overheden moeten bescherming van bedrijfsgeheimen hoog op de agenda houden Het begon met twee hoogop geleide Chinese ex-werknemers van ASML in San José. Zij begon nen in 2014 een eigen bedrijf in China onder de naam Xtal. Wat onze ex-werkgever doet kunnen we zelf ook, zo moeten ze hebben geredeneerd. Mits ze de broncodes te pakken konden krijgen waar de ingenieurs van ASML in San José jarenlang aan gewerkt hebben. Het zijn computerprogramma's die chipmachines van ASML virtueel naspelen. Ze maken de werking van de peperdure machines daar mee efficiënter en dat is veel geld waard. De twee Chinese onderne mers hadden contact met landge noten die nog bij ASML in San José werkten. In nauw contact zijn dui zenden bestanden gestolen vanaf de systemen van ASML. Meestal werden ze bij ASML op enkele harde schijven gekopieerd die ver volgens werden gekoppeld aan het netwerk van Xtal. In het begin nog weinig, maar de deskundigheid van de dieven is groot. Hierdoor hadden ze de juiste bestanden gestolen en binnen een jaar, heel kort in deze wereld, wisten ze een software pakket samen te stellen dat het zelfde kan als het originele van ASML. Dat brachten ze in 2016 op de markt tegen een veel lagere prijs dan ASML vraagt voor haar pakket. Dat heeft in ieder geval Samsung als klant over de streep getrokken. Het was schrikken toen de verkoopafdeling van ASML in 2016 een nieuwe concurrent ontwaarde. Dat terwijl de verko pen van de zogeheten holistische lithografie, software die de chip productie ondersteunen, zo goed verrijken, waarvan de meeste toe vallig Chinezen zijn, zo meldt het bedrijf. Topman Peter Wennink: „We zijn bestolen door een hand vol van onze eigen medewerkers die in Silicon Valley de wet over traden om zichzelf te verrijken. Daar hebben we een rechtszaak over aangespannen en deze ook gewonnen." Volgens de verklaring is Xtal niet alleen door Chinese, maar ook door Zuid-Koreaanse fi nanciers mogelijk gemaakt. Vol gens Wennink hoeft het incident leveringen van ASML aan Chinese bedrijven niet in de weg te staan. „We beschermen ons intellectueel eigendom zorgvuldig en denken dat we al onze klanten, inclusief de Chinese, prima kunnen bedie nen." ASML is als de dood dat de relatie met het enorme land wordt verstoord. De chipmachinefabri kant verkoopt er voor miljarden aan chipmachines en bijproduc ten. In 2018 was 19 procent van de omzet van machines afkomstig uit dat land, een jaar eerder was dat nog 11 procent. Het meest spraakmakende geval van bedrijfsspionage in Nederland is de diefstal van nucleaire gege vens bij Urenco in Almelo. Daar werkte van 1972 tot 1976 de Paki staanse natuurkundige Abdul Qa- deer Khan. Hij verdween van de ene dag op de andere met in zijn bagage blauwdrukken van de ul tra-centrifuge die nodig is om ura nium zo te verrijken dat die ge bruikt kunnen worden in kern centrales. Maar met verrijkt ura nium kunnen ook atoomwapens worden gemaakt. En dat gebeurde dan ook in Pakistan. In dat land wordt Khan geëerd als 'de vader van de atoombom'. Hij gaf later toe dat hij de informatie ook heeft doorverkocht aan Noord-Korea, Iran en Libië. welke condities, daar zullen we op korte termijn op terugkomen.'' De verwachting is dat het kabinet in mei met een standpunt komt. Deze visie is essentieel omdat de opvolger van 4G-mobiele netwer ken, 5G, de komende jaren de markt bestormt. En daarin lopen Chinese bedrijven - zoals Huawei - voorop. Onze veiligheidsdien sten waarschuwen ondertussen al jaren tegen spionage door China. Zo schreef de AIVD begin deze maand nog: ,,Verreweg de groot ste dreiging op het gebied van eco nomische spionage is afkomstig van China. Het land zet hierbij een breed scala aan (heimelijke) middelen in die het verdienver- mogen van Neder landse bedrijven on dermijnen en die op termijn kunnen resul teren in economische en politieke afhanke lijkheden. Een van deze middelen is (digi tale) economische spionage." Alert Minister Wiebes (Eco nomische Zaken) ver wijst naar de waar schuwing van de AIVD. Wiebes: ,,Eco- nomische spionage is een belangrijk pro bleem. Bedrijven moe ten alert zijn op hoe ze zaken doen en met wie ze zaken doen. Over heden moeten be scherming van be drijfsgeheimen hoog op de agenda houden." De Europese Unie heeft dit onderwerp al eerder deze week aan gekaart tijdens een top met China. En Neder land heeft de wetge ving op het terrein van bedrijfsgeheimen on langs aangescherpt. Ook internationaal ligt de positie van Hua- wei onder een ver grootglas. De VS waarschuwt dat China netwerkapparatuur van het bedrijf zou kunnen gebruiken voor spionage, via zogenoemde achterdeurtjes in de software. De onderneming zelf ontkent dat heftig en plaatste eerder zelfs ad vertenties in kranten om haar on afhankelijkheid en betrouwbaar heid te benadrukken. In de Tweede Kamer is bezorgd gereageerd op het nieuws dat Chi nese oud-medewerkers bedrijfs geheimen hebben gestolen bij chipmachinemaker ASML. De vraag dringt zich op wat dit betekent voor de aanschaf en het gebruik van toekom stige technologieën, zoals 5G. ,,Het is weer een bewijs dat onze vi tale sectoren en dus ook 5G beschermd moeten worden", zegt CDA-Kamerlid Joba van den Berg over de spionagezaak. En D66- Kamerlid Kees Verhoe ven: ,,Natuurlijk heeft dit invloed op het vraagstuk over inmen ging van China in onze vitale infrastructuur van de toekomst." Prangend Denk bijvoorbeeld ook aan kunstmatige intel ligentie. De politieke discussie in Den Haag wordt er absoluut door geleid en is ook steeds meer prangend, aldus Verhoeven. ,,Natuur- lijk is technologische ontwikkeling belang rijk, maar als de Chine zen onze bedrijven leegroven, wordt het een ander verhaal." Het kabinet werkt al sinds november met acht bewindsperso nen, onder leiding van de pre mier, aan een nieuwe China-stra- tegie. Op de vraag of bijvoorbeeld de Chinese telecomfabrikant Hua- wei nog wel 5G zou mogen uitrol len in ons land, laat minister Blok (Buitenlandse Zaken) weten: ,,Die discussie zijn we aan het voeren binnen het kabinet, of en onder We zijn bestolen door een handvol van onze eigen medewerkers die in Silicon Valley de wet overtraden om zichzelf te verrijken loopt. Dat Samsung overliep naar de nieuwe leverancier zorgde met een al voor een enorme schade. Bovendien zijn de gestolen com puterdata buiten ASML terechtge komen en wie weet al hoe vaak ge kopieerd. De rechtbank beoor deelde de voorlopige schade op 223 miljoen dollar. Maar ja, de kans dat deze ooit geïnd kan worden uit de boedel van het inmiddels failliete Xtal is heel klein. ASML was er gisteren als de kippen bij om te ontkennen dat de diefstal draait om Chinese staats- spionage. Het gaat slechts om werknemers die zichzelf willen vrijdag 12 april 2019 PC ruimte van ASML in Veldhoven. foto asml De stofvrije -Eric Wiebes, minister Economische Zaken De spionagezaak rondom ASML brengt het kabinet in verlegenheid. Al maanden wacht de Tweede Kamer op een besluit over de betrokken heid van Chinese bedrijven bij de aanleg en gebruik van het nieuwe 5G-netwerk. Door dit schandaal kan het kabinet niet langer dralen. Edwin van der Aa 2 Waar en wanneer vond de diefstal plaats? 3 Welke impact had de dief stal op het bedrijf? 4 Welke schade heeft ASML? 6 Hebben er vaker van dit soort grote spionagezaken in Nederland gespeeld? Den Haag Peter Wennink. foto reuters II -Peter Wennink, topman ASML Joba van den Berg, Kees Ver hoeven en Eric Wiebes. foto's din- GENA MOL ANP 5 Wat zegt het bedrijf zelf over de zaak?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5