Appartement als tweede woning is een heet hangijzer 6 Bijeenkomst over biovergister in Rilland Minibos komt naast begraafplaats De tweede informatiebijeenkomst over de geplande biovergister in Rilland stond gisteren in het teken van geur. Toch doken er regelmatig ook andere onderwerpen op. Waarde Het was alweer de tweede open bare bijeenkomst van botsende be langen in het dorpshuis van Waarde. Met aan de ene kant verte genwoordigers van diverse instan ties. Zij probeerden de belangstel lenden te overtuigen dat alle proce dures goed zijn verlopen en nie mand bang hoeft te zijn voor (stank)overlast. En aan de andere kant een groep ongeruste omwo nenden. Daarbij liepen de emoties soms hoog op en zij zorgden af en toe voor felle discussies. Ook over andere zaken dan geur. Vrachtwagens Over de definitie van vrachtwagen bewegingen, bijvoorbeeld. Engie rept van 70 tot 100 vrachtwagenbe wegingen per dag als de mestver- gister er straks staat. Volgens de cri tici moet dat echter 140 tot 200 wa gens per dag zijn. Engie rekent, naar eigen zeggen, alleen maar met be- laden vrachtwagens. Dat is gebrui kelijk volgens de energieproducent. Maar die wagens komen ook nog een keertje leeg langs, menen de criticasters. Dus kom j e volgens hen uit op het dubbele. En waarom is er eigenlijk geen Milieu Effect rapportage (MER) op gesteld? De vergister komt immers vrij dicht bij een natuurgebied. De Naast stankoverlast is er angst voor onder meer verkeersdrukte door vrachtauto's uitleg van de Regionale Uitvoe ringsdienst (RUD) was dat alles was getoetst en dat die beslissing al was genomen voordat de vergun ningsaanvraag van Engie werd in gediend. Natuurlijk ging het ook over de geur. Een flinke batterij luchtwas- sers moet er immers voor gaan zor gen dat de omgeving niks van de vergister gaat ruiken. De aanwezi gen kregen uitleg over de werking van die wassers. Desondanks werd het vertrouwen er niet gewonnen. ,,Zullen we wedden dat het toch gaat stinken?", klonk het uit de zaal. ,,En als het stinkt, gaan jullie twee weken dicht." Besmetting De tuinders die rond de locatie van de vergister opereren maken zich nog de grootste zorgen. Zij zijn bang voor besmetting van hun ge was. Door de vrachtwagens die door hun gebied komen, maar ook door de lucht die de vergister uit stoot. ,,Wij werken met biologische bestrijding", aldus tuinder Eric van Heijningen. ,,Dat is met insecten. Wij vrezen grote problemen met die nuttige insecten. Want wat als die de lucht wél ruiken die uit de vergister komt en zij daardoor hun werk niet meer kunnen doen?" Volgens Van Heijningen is het leed dan niet te overzien. En dat is volgens hem niet alleen riskant voor de tuinders in Rilland, maar voor tuinders in het hele land. ,,Die kunnen dan allemaal hun oogst wel weggooien. Jaren geleden is zoiets in Duitsland ook al eens gebeurd." IN DE REGIO Bloesemtocht Concert Concert Vogelbeurs Op Noord-Beve land een woning verkopen aan ie mand die er in deeltijd wil wonen, mag sinds vorig jaar niet meer. Maar voor appartementen hoeft dat niet te gelden, vinden burgemeester en wethouders. Zij willen deel tijdwonen in appartementen in onder meer Kortgene (Singel), Colijnsplaat (Havelaarstraat 22), en Kamperland (Dijkdreef) toe staan. Dukdalf De oorzaak daarvan is de situatie in appartementencomplex De Dukdalf in Kortgene. Door de ver anderde regels van vorig jaar was deeltijdwonen daar ineens niet meer toegestaan. Terwijl dat daar vóór wel mocht. ,,Na een gesprek met bewoners mag dat nu als nog", legde wethouder Adrie van der Maas (foto) uit. Met als gevolg dat het college daardoor ook de andere appartementencom plexen dat recht wil ge ven en 'nieuwe geval len' ook. Barbecueën De meeste frac ties hielden hun kaarten over dat voorstel op de borst, al bevroegen ze Van der Maas kritisch. Alleen BEN (voor) en D66 (tegen) le ken zich uit te spreken. ,,Je mag doen met je bezit wat je wilt", vond Mark Faasse (BEN). ,,Zonder deeltijdwonen krijg je geen appartementencomplex meer rond op Noord-Beveland." Jacqueline Dijkinga (D66) zag geen reden om de bestaande re gels - een jaar na invoering - al weer te veranderen. ,,En het grootste probleem van recreanten is hun leefwijze. Ze barbecueën bij wijze van spreken iedere avond." In de raadsvergadering van donderdag 25 april wordt een be sluit genomen over het voorstel. MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 12 april 2019 BE 'Wedden dat het toch gaat stinken?' Willem Adriaansens KAPELLE Het Fruitteeltmu seum houdt morgen en zaterdag 27 april de jaarlijkse bloe- semfiets- en wan deltocht in omge ving Kapelle. Deel nemers fietsen of wandelen langs bloeiende fruit boomgaarden. De fietstocht is onge veer 18 kilometer lang en begint om 12.30 uur vanaf het Fruitteeltmuseum, Annie M.G. Schmidtsingel 1 in Kapelle. De wandel tocht is vindt plaats op zaterdag 20 april en begint om 11.00 uur. Deelname kost 7,50 euro per activiteit. Zie ook fruitteeltmuseum.nl. KWADENDAMME Con Affezzione en Con Amore geven morgen in Kwaden- damme. Er wordt muziek gespeeld van onder andere Phil Collins en Queen. Na de pauze treedt de Drumline op. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in de Burcht in Kwadendamme. BAARLAND Windbroke geeft morgen een optre den in de Sint Maartenskerk van Baarland. De band speelt authentieke Keltische muziek. Kaarten kosten 10 euro. Reserveren kan via windbroke.nl. Het optreden is om 20.00 uur. 'S-HEER HEN DRIKSKINDEREN Vogelvrienden Goes houdt mor gen tussen 10.00 en 12.00 uur een vogelbeurs in het Heer Hendrikhuis. De entree bedraagt 2 euro. Zie vogel- vriendengoes.nl. DWANGSOM VLISSINGEN De laatste containers van het voormalige zorgcentrum Weyevliet in Vlissingen worden op de dieplader gezet voor vervoer naar Terneuzen. Ze hadden eigenlijk al op 15 januari weg moeten zijn, had de gemeente Vlissingen geëist. Maar omdat het college treuzelde met de toestem ming om de containers daar weer op te bouwen tot huisves ting voor arbeidsmigranten, kregen ontwikkelaars ME Vast goed en AVV Beheer dwangsommen opgelegd van 10.000 euro per week die het langer duurde. Dat totaal van vijftig duizend euro is verbeurd en wordt geïnd, zegt wethouder John de Jonge. Sinds maart wordt nu afgebouwd. Haast is geboden, want een volgende dwangsom staat al klaar: over acht weken moet het terrein schoon, aangeharkt en inge zaaid zijn en moet de groensingel herplant zijn. Zo niet, dan wordt het weer betalen. foto ernesta verburg KWADENDAMME Dit najaar wordt een minibos aangelegd in Kwadendamme: een tiny fo rest. Het komt naast de be graafplaats van de katholieke kerk en bij de skatebaan. ,,Daar was grond beschik baar'', zegt wethouder Arno Witkam van Borsele. De grond is eigendom van de katholieke kerk. Bedoeld als toekomstige uitbreiding van de begraafplaats. Maar dat is nog niet nodig en inmiddels heeft de gemeente een ge- bruiksovereenkomst kunnen sluiten voor tien jaar. Witkam is niet bang dat het bos daarna zal sneuvelen. ,,De kerk verwacht het bosje niet snel nodig te hebben." In samenwerking met de dorps raad, de bewoners en het IVN wordt gekeken wat het beste is. Het wordt geen hoog bos. ,,We kijken naar bomen tot 12 meter hoog'', zegt Witkam. ,,En het moet de biodiversiteit ten goede komen." Een tiny forest is bedoeld als ontmoe tingsplek voor buurtbewo ners. Kinderen kunnen er les krijgen en het is goed voor de bijen, vlinders en zoogdieren. Deeltijdwonen in appartemen ten op Noord-Beveland moet kunnen. Dat voorstel van bur gemeester en wethouders was donderdagavond stevig punt van discussie in de raadsvergadering. Michiel Bouwman Wissen kerke COLIJNSPLAAT Gallery Mari time, 12.00-17.00 uur: Exposi tie Zilte Stromen GOES Centrum 't Westlicht, 10.00-12.00 uur: Inloop voor hulpvragen; Inloophuis Oase, 13.30-15.30 uur: Open middag kleigroep 'Werk in Uitvoering'; Theater De Mythe, 19.30 uur: Optreden Balletstudio Free 'Escape Room' 'S-GRAVENPOLDER Biblio theek, 09.30-11.30 uur: Gratis cursus 'Leer omgaan met de digitale overheid' HEINKENSZAND Galerie 't Kunstuus, 13.00-18.00 en 19.00-20.30 uur: Expositie Marina Pellegrino en Mirjam Luijendijk; Kantine voetbalver eniging, 19.30 uur: Informatie avond over G-voetbal 'S-HEER ARENDSKERKE Klok'uus, vanaf 08.30 uur: Suffe Tutten organiseert on- dernemersontbijt KAMPERLAND Dorpshuis Casembroot, Alexiaplein 3, 13.00-16.00 en 20.00-23.00 uur: Vrij biljarten KAPELLE Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Expositie 'Van Zeeuwse bodem'; KLOETINGE Dorpshuis Amici- tia, 10.00 uur: Wandelproject Elke Stap Telt; 19.30 uur: Le zing Lo van Driel NIEUWDORP Covra, 15.30 uur: Vernissage expositie Regie van Driel SCHERPENISSE Brasserie De Zeester, 20.00 uur: Bingo THOLEN Atrium gemeente huis, 13.00-15.00 uur: Taalcafé WEMELDINGE Gymzaal te genover OBS, 15.30-17.00 uur: Wisselende sportactiviteiten voor de jeugd WISSENKERKE Onder de Toren, 20.00 uur: Cabarets how Ernest Beuving YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Moerzicht, 14.00-16.00 uur: Spelmiddag; Oosterscheldemuseum, 19.30 21.30 uur: Lezing Suzanne de Jager over de Oosterschelde- kreeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59