II Landschapsdag verandert in een actieve doedag Gemeente trekt handen af van weekmarkten 7 POP-UPMUSEUM PONTES PIETER ZEEMAN Een zwarte loper, stuurs kijkende bodyguard en héél véél pers. De opening van het pop-upmuseum in Pieter Zeeman was een spektakel. Grastoernokke op de velden bij Bruse Boys samen met kunstdocenten Den Haan en Jessica van der List en met projectmedewerker Eelco Kramer van het Watersnoodmu seum. ,,Onder hoge druk, maar het ging hartstikke goed. Je hoort vaak zeggen dat leerlingen van middel bare scholen een moeilijke doel groep zijn, maar dat vind ik niet. Het is wel een vergeten doelgroep. In musea is niet veel voor deze leeftijd te vinden. Die richten zich vaak op volwassenen en op kinde ren. De leeftijd daar tussenin krijgt relatief weinig aandacht constateert Kramer. Het pop-upmuseum maakt die tekortkoming dubbel en dwars goed. ,,Van mij mogen ze dit vaker doen. Zeker zo groot. Ik vind dit Van mij mogen ze dit vaker doen. Ik vind dit leuk en het is goed voor de school ook leuk en het is goed voor de school ook", zegt derdeklasser Luc Em- men (14). Hij is één van de leerlin gen die geholpen heeft om het pop-upmuseum in te richten. Ver geleken met de caissons bij Ou- werkerk is het maar een ukkie na tuurlijk, maar wel ééntje die in druk maakt. Foto's uit 1953 hangen vlakbij foto's van (recente) natuur rampen elders op de wereld. Het laat zien dat het Watersnoodmu seum geen verzameling stoffige spullen is. Maar er anno 2019 meer dan ooit toe doet. Kruisbestuiving De kruisbestuiving tussen school en museum is voor Pieter Zeeman in meerdere opzichten waardevol, zegt Den Haan. ,,We vinden het heel belangrijk om samen te wer ken met de verschillende instan ties op het eiland, hoe dan ook. Zo raken kinderen betrokken bij hun omgeving. Als school streef je er ook naar talenten van leerlingen naar boven te halen. Er gebeurt veel met zo'n pop-upmuseum. Leerlingen moeten organiseren, maar ook op zoek naar hele prakti sche oplossingen. Hoe hang ik iets op? Hoe krijg ik iets waterpas? Ze moeten teksten schrijven en zich inleven in die tijd. Het is vakover stijgend, dat is mooi." Er was een loper uitge rold en er waren gou den afzetpaaltjes neer gezet. Het was dan ook een heel speciaal feestje, gisteren in Pieter Zeeman in Zierikzee. Daar opende BN'er Kim-Lian van der Meij een pop- upmuseum in het kader van de Nationale Museumweek. 'Schat ten' uit het Watersnoodmuseum zijn voor even in school te zien. Soortgelijke pop-upmusea ver schijnen deze week op acht ver schillende locaties in Nederland. Het idee erachter is om nieuwe doelgroepen aan te boren. Mensen te prikkelen die niet zo snel een museum binnenlopen. Super dat dit dan zo gebeurt, vinden Natalie Verseput (11) en Lotte Ridderhof (12) van obs Stapelhof uit Renesse. Zij zijn bij het project betrokken omdat ze regelmatig meetekenen in de klassen van CKV-docent Ka rin den Haan van Pieter Zeeman. En Natalie maakte ook een dik boek over de Watersnoodramp. ,,Het is een belangrijk stuk ge schiedenis", vinden de meiden: ,,Dat moet worden gezien. Gaaf dat er op deze manier aandacht aan wordt besteed." Buffelen Het was buffelen, dat wel. In vier weken tijd wisten leerlingen van Pieter Zeeman het pop-upmu seum op te bouwen. Dat deden ze BRUINISSE Eén keer per jaar houden de volleyballers van Forza Schouwen-Duiveland een toernooi op gras: Grastoernokke. Dat gebeurt dit jaar, voor de derde keer, op de velden van voetbalvereniging Bruse Boys in Bruinisse. Iedereen is welkom, zowel op het toernooi als op het feest dat 's avonds wordt gehouden. Nieuw dit jaar is het Cool Moves Volley jeugdtoernooi voor kin deren van 6 tot 12 jaar. Alle materialen, eten en drinken worden gesponsord door Schouwse ondernemers. Inschrijven kan via de site Forza- sd.nl. BURGH-HAAMSTEDE Land schapsdag wordt Landschaps Doe Dag. Na vijf jaar is het tijd voor een nieuwe, veel actie vere invulling van deze sei- zoensaftrap op Schouwen- Duiveland. Wie wil zien én beleven wat er allemaal op Schouwen-Duiveland aan moois is te vinden, kan zater dag 20 april terecht bij Boerde rij Molenberg in Burgh-Haam- stede. Dik dertig organisaties doen aan het evenement mee. Op een actieve manier. Door er met een aquarium te staan of door schapen te drijven en te scheren. Er zijn allerlei workshops te doen via Explo rers Recycling en DrumTastic: drummen op fitnessballen. De Arke geeft klederdrachtde monstraties en er wordt ter plekke paling gerookt. ,,Het is een upgrade van de Land schapsdag. Een versie 2.0, om dat we wilden dat er meer is te doen", vertelt Marcel Wil- lemse van de organiserende Boerderij Molenberg. Voorafgaand aan de opening om 11.00 uur gaat een clubje 'ploggers' rennend afval verza melen in Burgh-Haamstede. De Landschaps Doe Dag duurt tot 16.00 uur. ZIERIKZEE De weekmarkten van Zierikzee en Renesse worden ge privatiseerd. De gemeente Schou- wen-Duiveland brengt de uitvoe ring onder in een stichting, waarin ook marktkooplieden zelf zijn ver tegenwoordigd. Bij een akkoord van de gemeen teraad gaat de nieuwe situatie vanaf 1 oktober in. Het mes snijdt zo aan twee kanten, aldus burgemeester en wethouders in het voorstel. Met de verzelfstandiging hoeft geen marktmeester meer te worden be taald en kan ook op andere vaste kosten worden bespaard. Ander zijds weten de marktkooplieden als geen ander wat de beste manier is om tegenwoordig een weekmarkt te draaien. Het marktgeld dat aan de gemeente moest worden betaald, blijft straks binnen de Stichting Markten Schouwen-Duiveland. Die inkomsten worden gebruikt voor extra activiteiten om de markt meer aanzien te geven, aldus het college. Het voorbeeld is afgekeken van Veere, waar de opzet van de Stich ting Markten en Activiteiten Zee land z'n vruchten afwerpt. De Schouwse organisatie wordt een volle dochter van die instelling. De Paardenmarkt in Zierikzee blijft buiten de overeenkomst. Deze jaar markt komt volledig onder de vlag van de Stichting Evenementen Zie- rikzee te hangen. vrijdag 12 april 2019 Kim-Lian van der Meij (r) opent samen met scholieren, onder wie Luc Emmen (met schaar), het pop-upmuseum. foto marieke mandemaker - Luc Emmen, scholier Het pop-upmuseum in Pieter Zeeman, met schatten uit het Watersnoodmuseum, is nog tot en met Pasen te zien. Geopend tijdens de openingstijden van de bibliotheek Zierikzee. Kijk op de site bij /video Kim-Lian van der Meij opent museum Geschiedenis schittert even in school Esme Soesman Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58