II 9 van het verzet, de rol van het verzet in de Slag om de Schelde en het drama van de Tien van Renesse. In het voorwoord noemt militair historicus Christ Klep Breekbare hel den 'een tableau van gewone men sen in ongewone omstandigheden.' Dat is precies wat Carla Rus beoogt. Ze zegt niet te streven naar volledig heid, maar wel naar een 'persoonlijk' boek, 'waarin de lezer de kans krijgt wat meer in de ziel van de verzets strijder te kijken.' Bovendien wil ze de tot nu toe bekende verhalen meer in evenwicht brengen door ver zetsmensen als Daan Kloosterman, die zichzelf door trauma's of beschei denheid buiten de geschiedenis boekjes hield, in de schijnwerpers te zetten. In diens handenarbeid- en manufacturenwinkel - 'wolwinkel' - aan de Lange Vorststraat verborg hij het grootste OD-munitiedepot van Goes en omgeving. Pal onder de eta lage lagen handgranaten, handvuur wapens, geweren, lichtspoormuni- tiekogels en springstof opgeslagen. In totaal werden er in Nederland Sloedam en de haven van Vlissingen heel wat informatie aan de geallieer den door te spelen. In Zeeuws- Vlaanderen was een Landelijke Knokploeg actief die vier overvallen op distributiekantoren en twee op bevolkingsregisters uitvoerde. Naar schatting was 70 procent van de Zeeuwse verzetsmensen van gerefor meerden huize. Noord-Beveland krijgt een aparte vermelding. Daar werden naast ruim vijftienhonderd evacués uit geïnundeerde gebieden ook nog eens vierhonderd onderdui kers ondergebracht. De zogenaamd 'niet erg willige boeren' waren zo ac tief in het verzet, dat de Duitse bezet ters het eiland 'Klein Engeland' noemden. In Zeeland werden 5700 De lezer krijgt de kans wat meer in de ziel van de verzetsstrijder te kijken jonge mannen opgeroepen voor de Arbeitseinsatz, tewerkstelling in Duitsland. Van hen doken er bijna vierduizend onder, zo'n 70 procent tegen landelijk 50 procent. „Voldaan, dat is het woord", zegt schrijfster Carla Rus nu haar boek van de persen is gerold. Wat haar be treft is eindelijk duidelijk dat het weerbarstige karakter van de Zeeu wen niet moet worden onderschat. Het woord 'helden' gebruikt ze niet lichtzinnig: ,,Mijn vader zei altijd: 'We waren gewone mensen, gewone bange jongens en meisjes die vonden dat ze iets moesten doen'." In haar boek zegt ze: (pagina 77): ,,De van zelfsprekendheid waarmee eenvou dige Zeeuwen onderduikers hielpen, maakt hen voor mij ware helden.'' zo'n twintigduizend verzetsmen sen opgepakt. Tienduizend heb ben dat niet overleefd. Voor de strijders die uit gevangenis of con centratiekamp kwamen, was er la ter volop aandacht. Hun collega's die ogenschijnlijk ongeschonden de bevrijding haalden, moesten maar op eigen houtje met hun vaak beladen herinneringen in het reine zien te komen. Uit haar psychiatrie- praktijk weet de schrijfster dat vele verzetsstrijders met nachtmerries kampten over verraad en martelin gen, vaak ruim voor hun pensioen werden afgekeurd, suïcidaal waren en pas op hun sterfbed vertelden wat ze hadden meegemaakt. Broeinest Met een hardliner als burgemeester C.E.P Lenshoek en de kopstukken Jan en Co Dekker was Goes een broei nest van de NSB. Anderzijds was de stad een bolwerk van verzet. 'Gewone mensen in ongewone omstandigheden': hoe gewoon wordt in het boek duidelijk gemaakt aan de hand van een in 1941 gemaakte schoolfoto van de Rijks-HBS aan de Albert Joachimikade in Goes. Leraren en leerlingen die hielpen bij het huisvesten van onderduikers en het verspreiden van het illegale blad Trouw staan naast jongens die thuis met het gedachtegoed van Mussert werden grootgebracht. We zien ver zetsstrijder Jaap Rus staan naast Piet de Lange, één van zijn beste vrienden en zoon van de hoofdredacteur van de 'foute' krant De Zeeuw. Was Zeeland lijdzaam? Zat het ge loof een weerbare opstelling in de weg? Carla Rus komt met cijfers. Op de Bevelanden waren circa 860 inwo ners actiefin het verzet. Op een be volking van ruim 63.000 is dat 1,3 a 1,4 procent. Landelijk was dat 0,5 pro cent. Nergens in Nederland waren zo veel spionagegroepen actief als op Walcheren. Voor de groepen Van Beest, Wilhelm, Bron, Luitwieler, Albrecht, de Dienst Wim en de OD- groepen viel er bij de Atlantikwall, de vrijdag 12 april 2019 GO moesten we iets doen van Rob N. van Luyk die met Piet Kloosterman de OD op Zuid-Beveland opzette. 14: Iet Griep, dochter van huis arts Kees Griep uit Heinkenszand die in het artsenver- zet zat. Iet verspreidde illegale krantjes. 15: Miep (Maria) de Roo, dochter van verzetsleider Anthonie de Roo. Had verkering met Hans Warren en trouwde later met Jan Wolkers. 16: Jo Geensen, vriend van Jaap Rus. 17: (Jan- )Taeke Laport, zoon van bankier Jan Laport, verzetslei der. 18: Tonny Dekker, zoon van Co Dekker, hoofd van de WA-afdeling van de NSB. 19: Wim Duvekot, studiemaat van Jaap Rus. 20: Truus van Strien, dochter van NSB'er Van Strien. 21: Frans Laport, zoon van verzetsleider Jan Laport. 22: Hans Warren, later schrijver en dichter, zoon van Duitsgezinde ouders, bevriend met Maria de Roo, dochter van een verzetsleider. 23: Jaap Rus, lid van OD- groep Daan Kloosterman. 24: Piet de Lange, vriend van Jaap Rus, zoon van hoofdredacteur van 'foute' krant De Zeeuw. 25: Geert van Dijke, vriend van Jaap Rus, dook later onder bij verzetsman Kees Griep, de vader van Iet. FOTO FAMILIEARCHIEF RUS Verzetsstrijders Jaap Rus (links) en Wim Quakkelaar bij het Goese Sas, 1942. FOTO FAMILIEARCHIEF RUS - Carla Rus Carla Rus: Breekbare helden. Het verzet in Zeeland 1940-'44 - Het Paard van Troje, 304 pag., 22,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45