8 ZEELAND Carla Rus is de dochter van de pas overleden Zeeuwse verzetsstrijder Jaap Rus. Ze schreef een boek over het verzet in Zeeland in de jaren 1940-1944. Over 'gewone bange mensen' die toch voor verzet durfden te kiezen. CARLA RUS OVER HET VERZET IN ZEELAND Dit is het vooroordeel, tot nu toe: het Zeeuwse verzet stelde in de Tweede Wereldoorlog weinig voor. De boeren wor den 'niet erg willig' genoemd. Op die geïsoleerde eilanden waren ze gelo vig en lijdzaam. Als er een kaart wordt gemaakt waarop bijzondere verzetsactiviteiten worden aangege ven - zoals in het 'Historisch Nieuwsblad' van mei 2018 - dan is Zeeland een blinde vlek. Grote stappen gauw thuis, met een sterk op Holland gericht vizier. Carla Rus stoorde zich eraan. Haar vader Jaap Rus (1923-2019), de in januari overleden Goese verzetsstrijder, wordt 'de Zeeuwse soldaat van Oranje' genoemd. Als psychiater, psychotherapeut en traumatoloog werkte ze in Arnhem en Den Haag vaak met getraumatiseerde vluchte lingen uit oorlogsgebieden als de Balkan en Azerbeidzjan. Ze zegt: ,,Ik ben altijd opgekomen voor mensen die in de verdrukking zitten." Sinds ze in 1998 aan een neurologische tu mor werd geopereerd is ze aan huis gekluisterd, waar ze 'pro deo-hulp' biedt aan oorlogsvluchtelingen. Carla werd in 1953 in Amsterdam geboren, ze groeide op in Wemel- dinge en Hansweert en bezocht de Christelijke HBS in Middelburg. Haar vader was niet spraakzaam als het over de oorlog ging. Hoe gevoelig dat onderwerp lag, merkte ze op 4 mei 1964. Op school - de vijfde klas van de School met den Bijbel in Kruiningen - had meester Rottier uit Ik ben altijd opgekomen voor mensen die in de verdrukking zitten een boek over twee vrienden in het verzet voorgelezen. Ze vertelde het enthousiast aan haar vader. ,,Het ge zicht van mijn altijd opgewekte va der verwrong: scherpe lijnen rond zijn mond, donker geworden ogen schoten vuurpijlen in mijn richting. Ik bevroor, zo kende ik mijn vader niet. Hij draaide zijn rug naar mij toe en liep naar de tussendeur. Toen keerde hij zich plotseling om en zei scherp: 'Het verzet was helemaal niet leuk! Ik ben er mijn beste vriend Wim Quakkelaar door verloren'. Hij liep weer verder, maar draaide zich nog een keer om: 'En De Groot ook, die hebben ze zó doodgeschoten'." Antwoord Dit tafereel is de openingsscène van het boek Breekbare helden. Het verzet in Zeeland 1940-44, waaraan Carla Rus de afgelopen drie jaar heeft ge werkt. Morgen ligt het in de winkel. Het boek is een antwoord aan alle programmamakers en scribenten die het Zeeuwse verzet tegen de Duitse bezetter ondermaats noemen. Ze sprak nazaten van verzetsstrijders en deed uitgebreid literatuur- en ar chiefonderzoek. En ze had haar vader die informatie uit de eerste hand kon leveren. Kort voor zijn overlijden heeft hij het manuscript nog kunnen lezen. Het mailtje dat hij zijn dochter op 11 december 2018 schreef, is haar dierbaar: ,,Ik heb het boek helemaal gelezen. Het is geen feitenrelaas op zich, maar een verhaal van mensen achter de feiten, ieder mens met zijn eigen emoties, drama en trauma, tot in generaties ver. Het boek is op gedragen aan mij, een jonge, eenvou dige verzetsman tussen de grote jon- cheren te gaan werken. Hij gaf zijn ogen goed de kost en kon na afloop bunkers, mijnenvelden, geschut, strandversperringen en een radar post in kaart brengen. Carla Rus concentreert zich in haar boek vooral op de eilanden boven de Westerschelde. Ze wijdt hoofdstuk ken aan de organisatie van het verzet, hulp aan onderduikers, spionage, de radiodienst, de illegale pers met spe ciale aandacht voor de 'Trouw-groep' en de lokale bladen Vrij Goes en Vrije Stemmen uit de Ganzestad, de overval op het distributiekantoor in Geers- dijk, de arrestaties van kopstukken gens. Daar word ik stil en dankbaar van." Jaap Rus woonde in Goes aan de M.A. de Ruyterlaan, met uit zicht op het station, het spoor en een groot Duits militair barak kenkamp met een mu nitiedepot. Zijn vriend Wim Quakke- laar, die tijdens zijn onderduik aan tuber culose overleed, vroeg hem in 1941 of hij mee wilde doen in een verzetsgroep. Een typisch voor beeld van de rekru tering, die meestal verliep via familie, vrienden of colle ga's. Wim en Jaap waren zeventien jaar, ze kenden el kaar al sinds de kleuterschool, wa ren boezemvrienden en gingen naar dezelfde kerk. Ordonnans Als lid van de Ordedienst (OD)- groep van oud-militair Daan Kloos terman (1905-1999) was Jaap in de oorlog ordonnans die berichten rond bracht, hij hielp bij de opvang van onderduikers en hij speelde gegevens door over troepentransporten. Op aandringen van zijn ondercomman dant Marien de Groot - in oktober 1944 door de Sicherheitsdienst dood geschoten - gaf hij gehoor aan de op roep om bij de bouworganisatie Todt van de Duitse Wehrmacht op Wal- vrijdag 12 april 2019 GO Jan van Damme -Carla Rus Als gewone mensen Schoolfoto Rijks-HBS in Goes, 1941, gemaakt ter ge legenheid van het afscheid van directeur De Looze. De opname is gemaakt met ronddraaiende camera. Op de foto staan 260 personen. Aan de hand van de met num mers uitgelichte volwassenen en leerlingen wordt een beeld gegeven van hoe het verzet in een groep is veran kerd, vaak zonder dat de deelnemers het van elkaar weten. Naast verzetsstrijders staan ook kinderen van NSB-kopstukken. 1: Wethouder Anthonie de Roo, verzetsleider van de groep De Roo. 2: Burgemeester W.C. ten Kate. 3: Direc teur De Looze. 4 en 5: Echtpaar Elkan Stork en R. Stork-Brilleslijper, joods, doken later onder. 6: Hens van der Spoel, leraar tekenen, organiseerde verboden Zwarte Avonden voor kunstenaars. 7: Co van der Woude, klassenleraar van Jaap Rus. 8 en 9: Echtpaar Hartstra, lid van verzetsgroep De Roo. 10 en 11: Echt paar Piet van der Geest, Piet was lid van spionagegroep Piet Kloosterman, overleefde Neuengamme. 12: Jo van Tiel, leraar gymnastiek, was betrokken bij organisatie Zwarte Avonden. 13: Rob van Luyk, waarschijnlijk zoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44