II Geen steun voor plan CDA en PvdA/GL dorpsvoorzieningen N 7 vrijdag 12 april 2019 MUZEEUM VERBOUWING het onhandig wat de route betreft. ,,Voor een klein museum lijkt het heel groot, maar er ontbreken scha kels." Een daarvan is de nieuwe trap. De Tobagozaal krijgt een open wand naar de vide, waar de entree is. Mi- chiel de Ruyter wordt de leidsman van het museum, dat het verhaal van de zeevaart toen en nu laat be leven en daarbij de pijnlijke kwes ties zoals de slavenhandel juist niet uit de weg gaat. In het souterrain van het Lampsinshuis begint het met de onderwaterarcheologie en de vondsten van de Rooswijk, het VOC-schip dat zonk voor de kust van Deal in het Engelse Kent. De expositie vervolgt met het vaarklaar maken en navigeren van zo'n schip, hoe de handel werkte en wat er met de winsten gebeurde. Op de huidige depotzolder wordt het zeemansleven aan boord nage bouwd. Op het dak komen kijkers waarmee de oude rede van Vlissin- gen op het netvlies komt. In de Scheldezaal wordt de rol van Mi- chiel de Ruyter en de opkomst van de Scheldewerf ingekleurd. De To- We moeten de boer op. Maar ik denk dat we draagvlak hebben -Onno Bakker, directeur muZEEum bagozaal wordt het toneel van de Zeeuwse havens van nu, met hulp van North Sea Port. Op de verdie ping van de Pakhuizen komt het nieuwe open depot. Het verhaal van de Vlissingse zeevaarders wordt meer invoelbaar, met het 'wiel van Michiel' op de touwbaan en de slaven aan boord van het schip D'Elisabet Galy uit 1762. Onno Bakker: ,,Toen ik hier drie jaar geleden kwam, was de organi satie in mineur, in overlevingsmo- dus. Maar dit museum is van natio naal belang. Vlissingen als haven stad weerspiegelt de wereldgeschie denis. Het moet weer staan voor de komende tien jaar." Het Zeeuws Maritiem MuZEEum in Vlissingen vernieuwt. Niet voor zijn tijd, vindt directeur Onno Bakker. Claudia Sondervan Vlissingen De huidige presentatie is vijftien jaar oud, dus die is destijds wel goed in elkaar gezet", vindt hij. ,,Maar we moeten van een museum waarvan mensen zeg gen 'daar ben ik geweest' naar een museum waarvan mensen zeggen dat ze graag terugkomen." Het MuZEEum wil geen zeven jaar over de verbouwing doen, zoals het Zeeuws Museum destijds. In 2020 beginnen, in 2021 klaar zijn, is het plan. Maar cruciaal wordt het geld. Het plan uitvoeren kost 1,6 miljoen euro. Het MuZEEum heeft de vier ton die de BankGiroLoterij schonk. Voor de rest zoekt het MuZEEum dekking, ,,maar het komt allemaal wel goed", beloofde Bakker gisteren bij de presentatie in het kersverse Canonmuseum. ,,We hebben er hulp bij nodig. We moeten de boer op. Maar ik denk dat we draagvlak hebben. Komt er minder binnen, dan volgen we plan B." Verdwaalmuseum Het museum zal tijdens de verbou wing zo weinig mogelijk dicht zijn, belooft Bakker. ,,We pakken het aan per gebouw. We gaan minimaal dicht. Misschien een paar maan den." Als de nieuwe spiltrap tussen de 'nieuwbouw' - ook al vijftien jaar jong - en het Lampsinshuis wordt gehangen, bijvoorbeeld. Die trap moet het oude deel van het muse umgebouw beter verbinden met de nieuwbouw, heeft architect Marc van Roosmalen bedacht. Hij ont wierp destijds het nieuwe gebouw tussen Lampsinshuis en het pandje De Gecroonde Liefde aan de Nieu- wendijk. Bezoekers vinden het mu seum met zeven verdiepingen De plek waar de nieuwe spiltrap, als verbinding tussen oud- en nieuwbouw, moet komen. (naast elkaar) vaak een verdwaal- museum, Roosmalen noemt het complex 'labyrintisch helder', zij Emile Calon Domburg De nieuwe voorzieningen voor de Veerse dorpen moet goed zijn maar mogen de financiële slagkracht van de gemeente niet aantasten. Die boodschap kreeg het dagelijks be stuur gisteravond van de meerder heid van de gemeenteraad. In dorpen als Aagtekerke, Seroos- kerke, Oost- en Westkapelle moe ten nieuwe voorzieningen komen waar de inwoners les kunnen krij gen, kunnen sporten, vergaderen en knutselen omdat de huidige voorzieningen niet meer voldoen. Ze zijn oud, te klein en de energie- kosten zijn torenhoog. Het vorige college had berekend dat er zo'n twintig miljoen euro nodig is om in totaal acht dorpen goede voorzie ningen te bouwen. Het nieuwe col lege constateerde in september dat zeker dubbel zoveel nodig is en vindt dat te gortig. De fracties van CDA en PvdA/GL kwamen vervolgens met een voor stel om toch tegemoet te komen aan de wensen uit de dorpen door hier en daar de lasten wat te verho gen en andere manieren te vinden om aan extra geld te komen. Dat voorstel gaat de coalitie van SGP/CU, DTV en VVD te ver. Ze vinden sommige ideeën goed, maar het verhogen van de lasten niet. Ze vinden ook dat de plannen van de dorpen niet één op één moeten worden overgenomen. Wethouder Bert van Halderen zei dat de gemeente op korte ter mijn opnieuw gaat praten met de dorpen om te horen wat echt nodig is. Vervolgens wil het college sa men met raad en dorpen beslissen wat echt nodig is om ervoor te zor gen dat de leefbaarheid van die dor pen gestimuleerd wordt met goede voorzieningen. Aan het begin van de vergadering riep Petra de Witte uit Westkapelle de raad op om snel voor te zorgen dat er goede voorzie ningen in de dorpen komen. I Weekend Parijs 1 in het voorjaar 1 vertrek zal juni v a 109 Dagtocht Delft Scheveningen Keukenhof wo 24-4, do 2-5 €43," 3-daagse reis Engeland met bezoek Londen en Chatham vertrek ma 26 aug v.a.€299,-- Musical Mamma Mia! za 20-4 &za 18-5 €98,-- Musical The Lion King Diverse data v.a. 69,50 Libelle Zomerweek Maastricht za 1-6, vr 19-7, wo 25-9 36,- Zomerse dagtocht met buffetcruise Op zoek naar geld voor vernieuwing FOTO ERNESTA VERBURG Verzorgde dag met bezoek aan de stad van Delfts blauw en boulevard van Scheveningen di 16 april €74,- Beleef de sfeer van begin jaren '70 met het flower power thema! Optie: bezoek aan de Call the Midwife tour Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA Na 18jaar nog altijd één van de populairste musicals ter wereld Hét vriendinnenfeest van deze zomer! do 23-5, za 25-5, ma 27-5 Inclusief ticket €48,-- (alleen vervoer 34,-) Een geliefde winkelstad met een historisch centrum Inclusief bezoek Zilvermuseum en cruise over de Linge wo 26 juni €79,- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl XaAAm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43