NIEUWS 3 Verplichte leesuren op school om taalbegrip te bevorderen Politie zoekt al dagen familie van Chinese zwerfjongen HERTELLEN PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN Vooral de leerlingen die op de prak tijkgerichte vmbo's zitten, hebben een kleine woordenschat. Daardoor snappen ze na het lezen van een tekst vaak niet wat ze moeten doen. Ook kunnen ze nepnieuws niet on derscheiden van echt. Ruim 50 pro cent van de leerlingen op vmbo ba sis en een derde van vmbo kader kennen te weinig woorden en be grijpen onvoldoende wat ze lezen. Om het tij te keren, moeten de leerlingen op de middelbare school meer lezen. De Stichting Lezen en SLO, nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling, lanceren vandaag een website vol tips om docenten te helpen. ,,Leraren erva ren dat de scholieren moeilijk zijn te motiveren om te lezen. Hun leer lingen snappen niet waarom het moet, vinden lezen moeilijk en niet leuk", verklaart SLO-expert Gerdi- neke van Silfhout. De docenten zien de leesproblemen wel, maar weten vaak niet hoe ze die kunnen oplossen. Al jaren lezen jongeren minder, omdat ze liever op de iPad of smart- phone kijken. In de vmbo-klassen is het er de afgelopen jaren niet be ter op geworden, stellen de Stich ting Lezen en SLO. Ook de Onder wijsinspectie constateerde deze week in haar jaarlijkse rapport dat het aantal laaggeletterde tieners toeneemt. IN DE PRAKTIJK Scholen doen er te weinig aan, con stateren de Stichting Lezen en SLO. In de vmbo-lesboeken zijn de zin nen juist korter geworden en staan simpeler woorden. Van Silfhout: ,,Om beter te worden, moeten de leerlingen meer leeskilometers ma ken. Maar omdat de leerlingen niet goed kunnen lezen, gebruiken ze minder teksten en meer YouTube- filmpjes. Zo zijn we in een vicieuze cirkel geraakt." Vmbo-scholen zoeken manieren om de taalkennis van hun leerlin gen op te krikken. Want ook bij an dere vakken dan Nederlands snap- pen de scholieren vaak de opdrach ten niet, doordat ze niet goed kun nen lezen. Op het Wellant College in Amersfoort zitten de vmbo'ers nu in elke les Nederlands, Duits en Engels verplicht met de neus in de boeken. ,,We zien dat de leerlingen de vragen in ieder geval lezen en niet gelijk zeggen: ik snap het niet. Dat is voor ons al winst", vertelt So phie Nab, coördinator onderwijs ondersteuning. Meer plezier De leraren merken dat hun leerlin gen meer plezier krijgen in lezen. ,,De scholieren lezen thuis ook meer. Als ze een boek niet leuk vin den, zeggen we: stoppen", zegt Joke Boonstra van de taalcommissie. Omdat vmbo'ers na hun examen regelmatig met een achterstand op het mbo komen, zijn ook die scho len bezig om verplichte leesuren in te voeren. Het Deltion College in Zwolle is één van de voorlopers. Hier begeleiden ook docenten tim meren en elektrotechniek hun stu denten bij het lezen. ,,Iedereen heeft een boek bij zich. Lezen wordt gewoon", beschrijft begeleidster Erna van Koeven van Hogeschool Windesheim. UTRECHT De politie is al sinds maandag op zoek naar de familie van een Chinese jongen die rondzwierf op het Centraal Sta tion van Utrecht. De identiteit van de jongen is onbekend, hij had geen papieren bij zich. Hij is ook niet als vermist opgegeven. De politie trof de jongen aan toen hij rondzwierf onder het bollendak bij het station. Hij had alleen een opvallende rugzak bij zich met wat kleding. De politie schat dat hij tussen de 12 en 16 jaar oud is. Met be hulp van een Chinese tolk is met de jon gen gesproken. Hij stelt op zoek te zijn naar zijn vader. Daarbij is echter niet duidelijk geworden wie zijn familie is of waar hij verbleef voor hij in Utrecht te rechtkwam. ,,Hij had heel weinig te vertellen of wil heel weinig vertellen", aldus een woordvoer der. De politie zag in zijn verhaal geen verdere aanknopingspun ten voor onderzoek en komt daarom nu naar buiten met ge gevens over de jongen. vrijdag 12 april 2019 Een verschil van een paar stemmen zorgt ervoor dat de provincie Flevoland de komende twee dagen iets meer dan 160.000 stemmen opnieuw gaat tellen, een voor een, met de hand. Dat moet duidelijk maken of de laatste restzetel in de Provinciale Statenverkiezingen voor Denk of voor het CDA is. Dinsdag wordt de definitieve uitslag bekendge maakt. Een dag later kunnen de nieuwe Statenleden beginnen aan hun werk, bijna vier weken na de Statenverkiezin- gen. Het CDA had gevraagd om de her telling en kreeg steun van een meerder heid van de Provinciale Staten van Fle voland. foto robin van lonkhuijsen anp Tienduizenden vmbo'ers snappen deze tekst niet Veel vmbo'ers lezen zo slecht dat ze niet begrijpen wat er op papier staat. Middelbare scho len voeren verplichte leeslessen in om hun taalgebruik op te krik ken. Het mbo volgt. ,,Ze kijken liever een filmpje op YouTube dan dat ze een tekst lezen.'' Ellen van Gaalen Amersfoort Vmbo'ers die als vakkenvuller een vragenlijst moeten invullen, snappen de vragen niet. Wat is je motivatie, snappen ze niet, omdat ze niet begrijpen wat het woord betekent. Bijsluiters van medicijnen zijn voor vmbo'ers die slecht kunnen lezen niet eenvoudig. Zij snap pen bijvoorbeeld niet wat de consequen ties zijn van bepaald medicijngebruik. Het theorie-exa men voor een scoo terrijbewijs is lastig voor slechte lezers. Ze begrijpen de vra gen niet en kunnen die lastig koppelen aan een antwoord. Veel vmbo'ers be grijpen de toetsvra- gen van andere vak ken dan Nederlands niet. Leraren krijgen de meest uiteenlo pende antwoorden. De rugzak van de jongen. FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3