Hoge boetes voor schelpvissers Verdachte van dodelijk ongeval moet zaak volgen ZEELAND 3 zette spontaan een crowdfunding- actie op. Vijftienduizend euro was het doel: daarvoor zou Elise de 'uit vaart van haar leven' krijgen en haar moeder financieel weer wat lucht. Het lukte, in acht dagen tijd. De laatste tientjes kwamen op de dag van de uitvaart zelf nog binnen. De Bikkel Liesbeth Feij is helemaal uit Breda gekomen om Elise vaarwel te zeg gen. ,,Zes jaar lang, van haar derde tot haar negende, ben ik Elises op pas geweest. We hebben altijd con tact gehouden. Ze was al ziek toen ze geboren werd. Altijd moest ze medicijnen slikken, tot een paar keer per dag toe. Ik noemde haar al tijd 'de bikkel'. Nooit heb ik haar chagrijnig gezien." Louk Peperkamp, exploitant van De Lasloods: ,,Elise was vaste klant op de feesten die ik organiseer, vroeger in De Timmerfabriek, nu in De Lasloods. Ruim een jaar geleden vroeg ze of ze haar uitvaart hier mocht houden. Wij kunnen veel meer mensen ontvangen en veel meer doen dan een regulier uit vaartcentrum." Elise wilde dat de kist op een Harley Davidson werd binnengereden. Daarvoor werd Ol- lie's Compagny uit het Friese Wol- vega ingeschakeld, specialist in 'rouwmotoren'. Eenmaal binnen wordt de witte Ze was al ziek toen ze geboren werd. Altijd moest ze medicijnen slikken kist over het met rozenblaadjes vol- gestrooide middenpad naar het po dium gedragen. Alle stoelen zijn bezet, opvallend veel jonge mensen en ook kleine kinderen, die tussen de rozenblaadjes op het middenpad spelen. Djuna Maes uit Etten-Leur, die Elise vijfjaar geleden leerde ken nen toen zij beiden in het zieken huis lagen na een longtransplanta tie, is een van de sprekers. Elise kreeg afstotingsverschijnselen, Djuna heeft net drie maanden ge leden haar derde stel longen gekre gen. ,,Elise heeft veel gedaan voor de 'transplantatiegemeenschap'" zegt ze. ,,Ze heeft met haar verhaal in Cosmo Girl gestaan. Dat heeft heel veel nieuwe inschrijvingen van donoren opgeleverd." De kist wordt weer op de Harley Davidson vastgezet. Als de motor door de zwarte gordijnen naar bui ten gereden is, beginnen alle aan wezigen te applaudisseren. Een laatste eerbetoon aan Elise Moll. ,,Het was de uitvaart die Elise ge wild had", zegt haar zus Dorethea na afloop geëmotioneerd. ,,Beter nog." Goody bag Bij vertrek krijgen de gasten een goody bag mee. Elk roze tasje bevat een theezakje voor een lekkere pot 'tea and sympathie', een tulpenbol (haar favoriete bloem), een bolletje rode wol, een handleiding 'hartje haken' en de tekst van het nummer dat Mario Hillebrand speciaal voor haar componeerde, Waar ga jij naartoe? ,,Die tasjes heeft Elise zelf nog gevuld", vertelt familievriend en ceremoniemeester Fred de Que- lerij. Langzamerhand loopt de Lasloods leeg. De tafel met goody bags wordt leger, het condoleance register voller. De drie ondernemingen zijn nauw met elkaar verweven. Zij visten in 2014 een groot aantal keren buiten de vergunde gebieden schelpen op. Op de ladingsbonnen werden valse winlocaties ingevuld. Deze bonnen moeten worden opgestuurd naar de toezichthouder, het Rijksvast goedbedrijf. De fraude bleef lange tijd onop gemerkt, maar kwam uiteindelijk toch aan het licht door het black- boxsysteem waarmee schepen zijn uitgerust. Rijkswaterstaat kan aan de hand daarvan zien waar een Eigen (financiële) belang boven dat van de bescherming van de natuur gesteld schip zich bevindt. Volgens de rechtbank was het vissen buiten de toegestane gebieden 'tot onderdeel van de bedrijfsvoering gemaakt'. De gebieden zijn juist strikt afgeba kend om rekening te houden met de natuurwaarden van de Wad denzee. De Zeeuwse bedrijven hebben het 'eigen (financiële) be lang boven dat van de bescherming van de natuur gesteld', aldus de rechtbank, die dat 'zeer kwalijk' noemt. Het OM had vorige maand voor in totaal 280.000 euro aan boetes geëist. Dat bedrag was echter geba seerd op veel meer illegale schel penwinningen dan uiteindelijk ten laste werd gelegd en ook is bewe zen. Bovendien gaat het om een zaak die inmiddels vijf jaar oud is. De rechtbank heeft daarom boe tes opgelegd van 50.000 euro en twee keer 40.000 euro. De helft daarvan is voorwaardelijk. De be drijven moeten dat deel pas betalen als zij de komende drie jaar op nieuw in de fout gaan. De rechter vindt dat de verdachte van het dodelijk ongeval op 28 ok tober in Goes bij elke zitting over de zaak aanwezig moet zijn. Het verzoek van zijn advocaat tot in perking van de voorwaarden werd door de rechtbank afgewezen. De rechtbank in Middelburg besprak gisteren de voortgang van het onderzoek naar het dodelijk ongeval. Bij dat ongeluk kwamen twee mensen om het leven. De advocaat van de jongeman pleitte ervoor dat de verdachte enkel op de zitting aanwezig moet zijn waar de zaak inhoudelijk wordt behandeld. De officier van justitie was het met hem oneens. Hij vindt dat de verdachte op elke zit ting aanwezig moet zijn. ,,Het gaat immers om hem", stelde hij. De rechter was het met de offi cier van justitie eens en wees het verzoek van de advocaat af. De rechtbank heeft de zaak geschorst tot 14 juni. Of dat een inhoude lijke behandeling zal zijn, hangt af van de voortgang van het onder zoek. Voorarrest Vorige week schorste de recht bank in Middelburg het voorar rest van de jongeman. Hij zat sinds 13 november in voorarrest in afwachting van de behandeling van de zaak door de rechtbank. vrijdag 12 april 2019 X V Op de bijrijdersplek van een Harley Davidson ligt de doodskist van Elise Moll. foto's ernesta verburg de uitvaart van haar leven De Lasloods biedt alle ruimte. Rozenblaad jes sieren het middenpad. - Liesbeth Feij Kijk op de site bij /video Drie bedrijven uit Yerseke heb ben stevige boetes gekregen voor het illegaal opvissen van schelpen in de Noordzee en Waddenzee. De rechtbank in Zwolle legde hen gisteren voor in totaal 130.000 euro aan boe tes op, waarvan de helft voor waardelijk. Rolf Bosboom Yerseke Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39