c! Niet lijdzaam maar zwijgzaam 'Voer loodsplicht voor riviercruiseschepen in' Autocorrect Protest pulsvissers bij Europees Parlement 2 AFSCHEID JONGE VROUW Commentaar Zeeland staat niet bekend als een broeinest van verzet tij dens de Tweede Wereldoorlog. De bevolking was gelovig en lijdzaam, was altijd het idee. Volgens de gerefor meerde leer is het gezag iets dat door God over de mens wordt aangesteld. Dus ook als het een Duitse bezettingsmacht is, dien je je te schikken en daaraan te gehoorzamen. Al te ge makkelijk werd dat als verklaring aangedragen voor het ogen schijnlijk ontbreken van het verzet in Zeeland. Het blijkt een fabeltje. In haar boek 'Breekbare helden. Het verzet in Zeeland 1940-'44' schetst Carla Rus, dochter van de onlangs overleden 'Zeeuwse soldaat van Oranje' Jaap Rus, een compleet ander beeld. Ze laat zien dat op de Bevelanden bijna 1,4 procent van de bevolking actief was in de ondergrondse. Landelijk was dat een half procent. Nergens in Nederland waren zo veel spionagegroepen actief als op Walcheren. Noord-Beveland kreeg van de Duitsers de bijnaam 'Klein Enge land', zoveel onderduikers werden er door de boeren verbor gen. Opvallend veel Zeeuwen weigerden in Duitsland te gaan werken. En zeventig procent van de Zeeuwse verzetsstrijders was van gereformeerde huize. Dat hun heldendaden onderbelicht zijn gebleven, is omdat ze er niet mee te koop liepen, uit bescheidenheid, of omdat ze gekweld werden door trauma's. Het is goed dat Rus het beeld bijstelt. Haar boek bewijst het belang van onderzoek en ge schiedschrijving. Het is nooit te laat om vooroordelen te weer leggen. Zeventig procent van de Zeeuwse verzetsstrijders was van gereformeerde huize Hij schrijft dat in vragen aan het college van B en W. Volgens Van Boom zijn de passagiers van het ri viercruiseschip aan een 'ongekende ramp, met mogelijk tientallen do den' ontsnapt. Het raadslid heeft grote twijfels over de geschiktheid van deze schepen en hun beman ning voor het varen over de Wester schelde. Riviercruiseschepen wor- ALMANAK den steeds langer, hebben raampar- tijen net boven de waterlijn en zijn ontworpen voor de rivieren en an dere binnenwateren. Officieel is de Westerschelde ook een binnenwa ter, maar de brede zeearm met zijn tij, stromingen, golfslag en drukke zeescheepvaart heeft een heel an- Passagiers zijn aan een ongekende ramp, met mogelijk tientallen doden, ontsnapt der karakter dan bijvoorbeeld de Rijn. De Onderzoeksraad voor Veilig heid heeft deze week bekendge maakt een onderzoek in te stellen naar de aanvaring op i april. WhatsApp. Reuze handig, maar niet altijd. Vooral niet als de au tomatische spellingchecker be sluit van het ene woord spon taan iets héél anders te maken. Zo maakt de gsm van die Vlis- singer met Brabantse wortels als vanzelf 'ochèèèrm' als hij nog maar 'och' tikt. En bijna ieder- een kent het vreemde verschijn sel dat als je 'naar' verkeerd spelt, de gsm er automatisch ene 'Nasr' van maakt. Maar de gsm van die Hulsterse spant de kroon. Van 'dank je' wordt auto matisch 'drankorgel' gemaakt. Haar schoonmoeder is best vaak beledigd. Luchtdoelartillerie houdt oefening MuZEEum gratis toegankelijk Gewonde bij ongeluk N57 Heel Vlissingen - ruim 44.000 inwoners - was uitgenodigd voor de uitvaart van de 26- jarige. De taaislijmziekte werd haar fataal. Het diepe geronk van een Harley Davidson weerkaatst tegen de hoge wanden van de Lasloods in Vlissin gen, als de motor met zijspan komt binnenrijden. Op de bijrijdersplek een witte doodskist. Elise Moll komt binnen. En als zij binnen komt, komt er ook echt iemand binnen. Heel Vlissingen - ruim 44.000 inwoners - is uitgenodigd voor de uitvaart van de 26-jarige Vlissingse. Uiteindelijk komen er zo'n vier honderd naar De Lasloods, een in dustrieel monument waar vroeger reusachtige scheepsonderdelen in elkaar werden gelast en dat nu dienst doet als evenementenhal. Dat Elise niet oud zou worden, wist ze al jong. De bucketlist was nog maar gedeeltelijk afgestreept, toen duidelijk werd dat ze het niet langer kon winnen van de taaislijmziekte en alles wat daarna nog kwam: af stotingsverschijnselen na een long transplantatie, nierfalen, diabetes en een maagverlamming. Een nor maal mens zou al lang dood zijn ge weest, memoreerde haar zuster Do- rethea, die zelf ook taaislijmziekte heeft. Elise bleef vechten en lachen tot het laatst. Toch sloot ze haar ogen niet voor de waarheid. Terwijl haar leeftijds genoten feestjes planden, plande zij haar afscheid. Elises moeder had amper nog reserves, na jaren inten sieve mantelzorg, waarin ze steeds minder kon werken. Een vriendin Pulsvissers uit heel het land zijn dinsdag in Straatsburg om bij het Europees Parlement te protesteren tegen het verbod op elektrisch vis sen. Die dag stemt het parlement over een nieuwe visserijverorde ning waarin de pulstechniek vanaf 1 juli 2021 verboden wordt. Maar een klein deel van de puls vissers mag op basis van een over gangsregeling tot die datum vissen, voor anderen valt over anderhalve maand het doek. De actiegroep van de vissers 'EMK' spreekt van een protestkara vaan naar Straatsburg. Ook uit Zee- land zullen vissers en hun sympa thisanten naar de Franse stad rei zen. De bus uit Urk heeft zangeres Geke en haar kinderkoortje aan boord. Zij zingen in het parlement een protestlied ('Jaloezie, jaloezie, jaloezie'). Veto SGP-Kamerlid Roelof Bisschop wil dat Nederland een veto uitspreekt over het nieuwe visserijfonds en de Europese begroting als de pulskor wordt verboden. Bisschop zei dat tijdens het landbouw- en visserij- overleg in de Tweede Kamer. Hij wil weten welke stappen premier Mark Rutte heeft ondernomen om de pulsvisserij te redden. vrijdag 12 april 2019 Het Terneuzense raadslid Giel van Boom (TOP Gemeentebe langen) wil dat voor riviercruise schepen op de Westerschelde per direct een loodsplicht wordt ingevoerd. De aanleiding voor zijn oproep is de aanvaring bij Terneuzen tussen het Zwitserse passagiersschip Viking Idun en de Maltese tanker Chemical Marketer op 1 april. Theo Giele Terneuzen - Giel van Boom, TOP Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Radarpersoneel van de Luchtdoelartillerie van de Landmacht oefent van maandag 15 tot en met vrijdag 19 april in de ge meente Vlissingen. Op verschillende plaat sen wordt met militaire voertuigen gereden, wor den radaropstellingen verkend en ingemeten. De militairen gebruiken geen (oefen)munitie op Niet Militair Terrein. VLISSINGEN Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen is morgen gratis toeganke lijk. Daarmee viert het museum dat het is toege treden tot het Canonnet werk van Nederlandse musea. Oud-premier Peter Balkenende over handigde gisteren het gevelschildje waarop het lidmaatschap van de Canon staat vermeld. Ruim dertig Nederlandse musea en erfgoedinstel lingen zijn sinds 2015 toegetreden tot het net werk. De musea vertellen samen de geschiedenis van Nederland, die is op gedeeld in vijftig ven sters. Het muZEEum le vert met schilderijen, scheepsmodellen en uit zee opgedoken gebruiks voorwerpen een bijdrage aan de vensters over Mi- chiel de Ruyter, de Ver enigde Oost-Indische Compagnie en slaven handel. BURGH-HAAMSTEDE Een automobilist is gis terochtend bij een on geluk op de N57 ter hoogte van Burgh- Haamstade gewond ge raakt. Het eenzijdige ongeval vond om 06.30 uur plaats op de Se- rooskerkseweg (N57) net na de rotonde met de Kraaijensteinweg. De bestuurder raakte door nog onbekende oorzaak van de weg en kwam in een sloot tot stilstand. De auto raakte zwaar beschadigd. Een opgeroepen ambu lance heeft de gewonde voor onderzoek naar het ziekenhuis ge bracht. Elise kreeg Ondine van der Vleuten Vlissingen Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38