Woning in midden-Zeeland staat gemiddeld 44 dagen te koop Dochter Jaap Rus rehabiliteert Zeeland als verzetsprovincie ZIERIKZEE „Ah, daar heb je Miesemousje." De stem van be woner Willem van den Heet- kamp van zorgcentrum Borren- damme in Zierikzee breekt als hij de medewerker van de die renambulance met zijn poes ziet aankomen. ,,Ik ben zó blij dat jij nog leeft. Ah, je bent helemaal zwart!" De roetaanslag op de vacht van de dertienjarige kat ge tuigt van de uitslaande brand die er zojuist in Van den Heetkamps appartement is geweest. Hij gaat donderdag halver wege de middag naar beneden om wat te gaan drinken in het restaurant van Borrendamme. ,,Komt er opeens een buurvrouw naar me toe: 'Je huis staat in brand'." De brandweer is met drie ladderwagens snel ter plekke en evacueert de bewoners van de andere appartementen. Ze worden opgevangen in het restaurant. Het vuur is vrij snel onder controle. Dat kan mede dankzij kordaat ingrijpen van Niels Sebregts, die met zijn vriendjes in het skatepark aan het spelen is. ,,Ik zag zwarte rook uit de ramen komen en heb ge lijk 112 gebeld." In het restaurant wordt Miese- mousje kort herenigd met haar baasje. ,,Ze gaat even naar het asiel", komt wijkagent Douwe de Vries vertellen. ,,Ze eet alleen speciaalvoer", drukt Van den Heetkamp de vrijwilliger van de Dierenambulance op het hart. ,,Er staat nog wat in de keuken." De Vries schudt zijn hoofd. ,,Ge- loof me Willem, dat staat er niet meer. Van die keuken is niks meer over." ,,Nee joh! Is het zó erg?", zegt Van den Heetkamp en zijn stem breekt weer. ,,Och Mie- semousje toch. Ik ben zo blij dat jij er nog bent." Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. In Zeeuws-Vlaanderen duurde het de eerste drie maanden van dit jaar gemiddeld 52 dagen voordat de handtekeningen onder het koop contract konden worden gezet. In het eerste kwartaal van 2018 was dat nog 102 dagen. Vijf jaar geleden lag de gemiddelde verkooptijd nog ruwweg tussen de 150 en 200 dagen. Gekte Landelijk neemt de gekte op de wo ningmarkt verder af, constateert de NVM, al is er nog steeds sprake van krapte. Het aantal verkochte huizen daalt licht, maar de prijzen blijven nog altijd stijgen. Die trend is ook in Zeeland waar neembaar. Boven de Westerschelde werden 469 huizen verkocht in het altijd 'rustige' eerste kwartaal. Dat zijn er 6 minder dan in de eerste drie maanden van 2018. Dat is volle dig toe te schrijven aan het aantal verkochte vrijstaande woningen, dat met een derde afnam. Alle an dere soorten huizen verwisselden juist vaker van eigenaar, vooral twee-onder-een-kapwoningen, waarvan er bijna 20 procent meer werden verkocht. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen gingen in het eerste kwartaal 111 huizen via een NVM-makelaar van de hand, te gen 121 een jaar geleden. Daar wer den vooral minder appartementen, hoek- en tussenwoningen verkocht, maar juist iets meer vrij staande hui zen. De gemiddelde prijsstijging was boven de Westerschelde het grootst: 10,8 procent in een jaar tijd. Gemid deld werd er 222.000 euro voor een huis betaald. In Zeeuws-Vlaanderen werden de huizen 4,4 procent duur- der. De koopsom bedroeg gemid deld 200.000 euro. De Zeeuwse prijzen zijn nog altijd veel gunstiger dan elders in het land. Met een gemiddelde prijsstijging van bijna 11 procent behoort Zeeland boven de Westerschelde, bij de landelijke toppers Een huis kostte in het eerste kwar taal landelijk gemiddeld 294.000 euro. Dat is 8,1 procent meer dan be- gin vorig jaar. De gemiddelde ver- kooptijd is landelijk 45 dagen. Dat is vergelijkbaar met Zeeland. De NVM heeft Nederland ver deeld in 76 regio's. Met een gemid delde prijsstijging van bijna 11 pro cent behoort 'Zeeuwse Eilanden', het deel van de provincie boven de Westerschelde, bij de landelijke top pers. De huizen stegen het meest in prijs in de Kop van Noord-Holland: 17,8 procent, gevolgd door Ruurlo Eibergen (14,7 procent) en Leeuwar den en omgeving (14,2 procent). In slechts één regio daalden de huizenprijzen in het eerste kwartaal van 2019: Grootegast en omgeving (provincie Groningen). Daar werd gemiddeld 1,8 procent minder betaald. It I vrijdag 12 april 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 Brandweerlieden weten het vuur te beperken tot het appartement waar de brand begon. FOTO AS MEDIA Kijk op de site bij /video Kat krijgt zuurstof bij brand in Zierikzee Willem van den Heetkamp in gesprek met burgemeester Rabelink, die hem meldt dat tijdelijke huis vesting wordt geregeld. FOTO MARIEKE MANDEMA- KER Huizen steeds sneller verkocht Zeeuwse huizen gaan steeds sneller van de hand. Een woning boven de Westerschelde stond het eerste kwartaal van 2019 ge middeld 44 dagen te koop. Een jaar eerder was dat nog twee keer zo lang, blijkt uit de cijfers die makelaarsvereniging NVM gisteren heeft gepubliceerd. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37