MEDIA CULTUUR 33 Nieuw album is mix van modern en klassiek Passione heet het nieuwe album van Petra Berger, de (sopraan)zangeres die met zo veel succes de brug slaat tussen populaire en klassieke muziek. Ze bracht de plaat in eigen beheer uit, mede dankzij crowd- funding. „Doodeng. Je stelt je heel kwetsbaar op.'' Het had bitter weinig ge scheeld of Petra Berger (53) had haar passie, de muziek, voorgoed vaar wel gezegd. De zangeres, die sinds begin deze eeuw met succes eigentijdse en klassieke muziek ver bindt, moest het sinds 2008 zonder platenmaatschappij stellen door de aanhoudende crisis in de muziekin dustrie. ,,Ik had een terugkeer in de muziek al losgelaten en liet me omscholen tot communicatietrainer. Ik ben afge studeerd op 'geweldloze communi catie' - de omgang met elkaar in per soonlijke en werkrelaties zonder dat er meteen conflicten ontstaan. Je zoekt juist verbinding en dat is in deze tijd van verruwing, bijvoor beeld op sociale media, actueel.'' Maar vorig jaar luisterde ze naar ei gen zeggen naar 'de schreeuw diep van binnen' om haar passie te volgen. ,,Ik trad op in theaters met de voor stelling Touched by Streisand, mijn ode aan Barbra Streisand. ,,In een van de video's tijdens de show zegt Streisand: 'Iedereen moet zichzelf doelen blijven stellen. Als ik niet meer naar mijn hart luister, pleeg ik zelfmoordDie uitspraak van de vrouw die op haar 76ste ge woon nog een nieuwe plaat maakt, inspireerde me enorm.'' Doodeng Petra Berger besloot een nieuw al bum op te nemen en een beroep te doen op crowdfunding, waarbij mensen haar financieel konden on dersteunen. ,,Want bij mij ligt geen 40.000 euro op de plank...'' 'Doodeng' noemt ze het project. ,,Er schiet van alles door je hoofd. Ben nog altijd veel fans wonen. Prima toch? Dat hoort er nu bij.'' Voor Passione zocht ze contact met de jonge arrangeur en producer Joost van den Broek. ,,Een getalenteerde dertiger, die werkt met metalbands als Epica en Navarone. Een gedurfde onderneming, ja. Tegelijk vertoont mijn muziek op symfonisch vlak overeenkomsten met metal.'' Ook deed ze een beroep op compo nist en pianist Edwin Schimschei- mer, bekend van zijn producties met René Froger, Willeke Alberti en Paul de Leeuw. Uit Italië werd gitarist Adriano del Sal ingevlogen voor de authentiek-Italiaanse finesses. ,,We zijn eerst met z'n vieren mu ziek gaan maken. Heel basaal. Een sensatie, vond ik. Voor mijn vorige platen ging ik pas de studio als de or keststukken waren opgenomen. Dan hoefde ik slechts in te zingen.'' Op Passione zingt Petra Berger een duet (In perfetta armonia) met haar dochter Babette (19), die hoorbaar het zangtalent van haar moeder erfde. Net als zoon Boris (22), die een alleszins verdienstelijke pianist en gi tarist is. ,,Of ze ook de muziek in gaan? Bo ris studeert lucht- en ruimtevaart techniek en Babette is studente com municatie. Maar ze twijfelt wel. Ba- bette heeft een mooie stem, voelt zich thuis op het podium. Misschien wordt het toch conservatorium. Nee, Boris speelde niet op Passione mee. Het moet niet de Kelly Family wor den omdat je me altijd zo veel gaf met je muziek. Heel lief, ze gunden het me. Sommige mensen zeiden dat de 'oude Petra' op deze cd terug is. ,,Aan crowdfunding is altijd een te genprestatie verbonden. Bijvoor beeld een optreden met een koor. Een zangworkshop. Een gesigneerde cd. Of een gratis download van de plaat. Hartstikke leuke verplichtin gen, waaraan ik inmiddels heb vol daan.'' Dat ze nu alles in eigen hand heeft, heeft ook zo zijn voordelen. ,,De vrij heid bijvoorbeeld. Vroeger had ik vijf mensen bij de platenfirma die alles voor mij deden - nu doe ik zelf cd's in enveloppen en ga ik naar de Jumbo om ze op te sturen. Ook naar Mexico, Uruguay, Turkije en Canada, waar ik niet te oud? Zijn er nog fans? Stel dat je niks ophaalt? Dan ga je af als een gieter. Je stelt je uiterst kwets baar op, zegt in feite: help! En dat is voor iemand als ik, die haar onafhan kelijkheid koestert, een grote stap.'' De verschijning van Passione, haar nieuwe cd waarop ze twaalf Itali aanse klassiekers verzamelde, is het tastbare bewijs dat Petra Berger nog altijd een geliefde vocaliste is. Vooral Nederlandse amateurkoren en -or kesten ('In ons land van hoog ni veau') bleken gulle gevers. Tijdens de tournee die ze momen teel maakt en die na zomer in reprise gaat, ontmoet ze ook haar fans, dank zij wie Passione mede verscheen. ,,Ik kreeg reacties: dat jij dit moet doen? Maar ook: ik heb gedoneerd vrijdag 12 april 2019 'De oude Petra is terug, hoor ik van mijn fans' Arno Gelder Speellijst: Petraberger.nl Petra Berger. FOTO OTTO VAN DEN TOORN nieuwe cd mede dankzij crowd- funding uitbren- Berger kon haar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33