II 31 WIELRENNEN 117DE PARIJS-ROUBAIX Parijs-Roubaix is een monument vol verhalen. Vooral voor de achterblijvers, die zijn verlaten door de camera's maar per se willen finishen op de Vélodrome. Drie avonturen uit de staart van de Hel. Taco van der Hoorn (25), buiten de tijd in 2017 „We moesten met Roompot mee zitten in de vroege vlucht, maar niemand kwam weg. Na honderd kilometer was ik al volledig afge draaid en er volgde nog 160 kilo meter met kasseien. Op de eerste strook ging ik onderuit en voordat ik een fiets had was iedereen al weg. ,,Kort daarna reed ik lek en pas na een paar kilometer kon ik een wiel wisselen. Heel lang reed ik al leen. Met nog 100 kilometer te gaan reed ik voor én achter lek. In the middle of nowhere, nergens was een volgauto te bekennen. Ik heb tien kilometer op die twee lekke banden doorgereden. Aan toe schouwers langs de kant vroeg ik of ik alsjeblieft een wiel mocht lenen. Ik moest en zou door, naar die historische wielerbaan. ,,Op Carrefour de l'Arbre kwam ik bij mijn ploegmaat Brian van Goethem, die was ook helemaal total loss. We reden zo ver op ach terstand dat toeschouwers al terugliepen naar hun auto's. Ineens stak er iemand over, ik klapte er vol op en vloog over de kop. Scheelkijkend stapte ik op mijn fiets, met een hongerklop, want ik kon nergens eten aanpak ken. Op twee colaatjes van een fan Echt trots was ik toen niet, als wielrenner wil je niet achteraan meehobbelen. Maar nu is het geweldig mooi dat ik 'Roubaix' twee keer uitreed Dylan van Baarle (26), laatste in 2015 ,,Het was mijn tweede jaar als be roepsrenner en ik kon de afstand nog niet aan. Was gewoon leeg. Ik kwam als 133ste binnen, de laatste binnen de tijd, maar vond het ma gisch om die wielerbaan op te draaien. 'Roubaix' is een mythi sche koers met al die kasseien. Ik kan goed over kasseien rijden, maar met Parijs-Roubaix heb ik nog geen supergoede ervaringen. Toen, in 2015, dacht ik er natuur lijk niet aan ooit in de finale mee te doen, maar een jaar later werd ik zesde in de Ronde van Vlaande ren. Dan groeit het vertrouwen. Ik denk dat het kan en wil nu zondag echt iets moois laten zien. ,,Wat ik mij nog goed kan herin neren is hoe verrot ik was in 2015. En ik ging niet zo snel meer, en als je langzaam gaat dan voel je elke steen extra hard door het lichaam trillen. Lang reed ik in mijn uppie, later waren we gelukkig met drie man. We reden op bijna een half uur achterstand, maar aan opge ven dacht ik niet. Parijs-Roubaix is zo'n speciale koers, daar wil ieder een zo lang mogelijk doorrijden, ook als het niet meer gaat. ,,Het is geen eerlijke koers. Ge luk en pech spelen een grote rol. Ergens vind ik dat wel mooi. Laat mij maar geluk hebben zondag.'' Twan Castelijns (30), voorlaatste in 2016 en buiten de tijd in 2017 ,,Parijs-Roubaix in 2016 was mijn zwaarste dag op de fiets ooit. Ik was helemaal niet op kasseien voorbereid, werd opgeroepen als vervanger van Bram Tankink. ,,Toen ik na lang achtervolgen eindelijk terugkeerde in het tweede peloton was er een valpar tij, doordat de voorste renner zijn voorwiel brak. Ik kwam daar met hoge snelheid op af, dan kun je remmen, maar voor mij lag de gehele breedte van de weg vol met wielrenners. Tsja, dan ga je er vol overheen en lig je er gewoon bij. ,,Na lang wachten sprong ik vol schaafwonden en blauwe plekken op een reservefiets voor de laatste 100 kilometer. Het was één grote chaos. Continu haakten mannen af, omdat ze niet meer konden of door pech. Heel lang dacht ik: ik rijd gewoon naar die baan toe. Maar op een gegeven moment, na de 200 kilometergrens, was er een viaduct licht omhoog. Daarboven stond een verzorger voor de laatste bidon. Ook stond er een busje. Toen voelde ik met mijn kapotte benen en kramp tot achter mijn oren wel de verleiding af te stap pen en door dat busje naar Rou- baix te worden gebracht. ,,Ik heb het niet gedaan en kwam een dik uur later met twee mannen als voorlaatste binnen de tijd de wielerbaan op. Echt trots was ik toen niet, als wielrenner wil je niet achteraan meehobbe- len. Maar nu is het geweldig mooi dat ik 'Roubaix' twee keer heb uit gereden. Ik kreeg op mijn 28ste geen contract meer en ben nu fysiotherapeut in Oirschot. Zon dag zet ik de televisie aan en zal ik denken: goh, dat ik daar tussen heb gereden.'' fietste ik door. Uiteindelijk kwam ik bij de finish op de wielerbaan, 37 minuten na de winnaar. Een droom. Later zag ik in de uitslag de letters OTL achter mijn naam: 'Outside Time Limit'. ,,In de bus waren mijn ploegge noten ongeduldig, maar ik zei: ik moet naar de douches toe. Ik heb verdomme 'Roubaix' uitgereden en als ik dat niet doe is het heilig schennis. Iedereen mopperen, ik naar de douches die ze eigenlijk al dicht wilden doen. Ik glipte nog net naar binnen, naar het kleed hokje van Eddy Merckx en genoot. Het was een van de mooiste dagen van het jaar.'' vrijdag 12 april 2019 GO 'Ik moest en zou door, naar die historische wielerbaan' Pim Bijl Roubaix -Twan Castelijns A Twan Castelijns stuitert in zijn eentje over de kasseien richting Roubaix. Boven Dylan van Baarle en onder Taco van der Hoorn, solo zwoegend in Noord-Frankrijk. fotos cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31